Groza na drzewach. Leśnicy: Musimy was o czymś powiadomić

Leśnicy z Nadleśnictwa Lubliniec poinformowali w mediach społecznościowych o owadach, które pojawiły się właśnie na drzewach i krzewach. Choć mogą na pierwszy rzut oka wyglądać niepozornie, to są bardzo niebezpieczne. Leśnicy apelują, by pod żadnym pozorem ich nie dotykać. Czym to grozi? Odpowiadamy.
Leśnicy ostrzegają. Pojawiły się na drzewach
Leśnicy apelują, by nie dotykać gąsienic kuprówki rudnicy, które upodobały sobie drzewa i krzewy, i wyliczają potencjalne konsekwencje, które możemy ponieść, jeśli się do tego nie dostosujemy. Przeczytaj: Suche, swędzące plamy na skórze. Tak może objawiać się rak
- Nie traktujcie tego jako straszenie, ale musimy was o czymś powiadomić. Podobnie jak w poprzednich latach, tylko w nieco innych lokalizacjach docierają do nas informacje o masowym pojawieniu się gąsienic i skutkami ich kontaktu z człowiekiem - czytamy we wpisie.
Ucierpieć mogą też ludzie. Lepiej ich nie dotykać
- Dla człowieka niebezpieczne są włoski pokrywające ciało gąsienicy i odwłok owadów dorosłych. Mają one silne działanie alergiczne powodujące obrzęki i podrażnienia skóry wrażliwych osób (objawy podobne do wysypki, swędzenie w miejscu kontaktu włosków z ciałem człowieka). Lepiej więc nie dotykać tych owadów – wyjaśniają leśnicy.

Quality Stock Arts/ Quality Stock Arts, Alergia na dłoniach
Dodają również, że „wiosną, w słoneczne i ciepłe dni lepiej nie przebywać pod drzewami zaatakowanymi przez tego owada".
Jak zmniejszyć obrzęk alergiczny?
W przypadku obrzęku naczynioruchowego stosowane są leki przeciwhistaminowe, które pomagają łagodzić objawy alergiczne, takie jak świąd czy zaczerwienienie. Kortykosteroidy mogą być również zalecane w celu zmniejszenia obrzęku i kontrolowania reakcji alergicznej. Przeczytaj: Bolą rączki, nóżki i gardło. Ten wirus przypomina ospę, a czasem reakcję alergiczną





































