Duphaston (dydrogesteron) – zastosowanie, działanie i skutki uboczne leku.
W związku z tym, że lek Duphaston (dydrogesteron) przeznaczony jest wyłącznie dla kobiet, panowie czytający ten artykuł muszą nam wybaczyć, ale będziemy zwracać się głównie do nich. Panów natomiast i tak zachęcamy do lektury w celach poznawczych. Warto przecież wiedzieć, jak działa lek przyjmowany przez partnerkę i że Duphaston nie jest jedną z wielu tabletek antykoncepcyjnych, a wręcz przeciwnie… ???? W niniejszym artykule zawarliśmy podstawowe informacje na temat tego leku, jego stosowania oraz działań ubocznych, które mogą wystąpić podczas kuracji, zwłaszcza na początku. Zapraszamy do czytania!
Lek Duphaston (dydrogesteron) – zastosowanie i charakterystyka
Podstawową substancją w składzie leku Duphaston jest dydrogesteron, będący hormonem syntetycznym podobnym w budowie oraz w działaniu do wytwarzanego w organizmie progesteronu. Leki takie jak Duphaston nazywa się inaczej progestagenami. Farmaceutyk ten stosuje się w różnego rodzaju dolegliwościach i schorzeniach typowo kobiecych. Poniżej prezentujemy najważniejsze z nich:
· bolesne miesiączkowanie,
· endometrioza,
· brak miesiączkowania (z wyłączeniem okresu pomenopauzalnego) lub nieregularne miesiączki,
· zbyt obfite lub międzycykliczne krwawienie,
· zespół napięcia przedmiesiączkowego,
· niepłodność wynikająca ze zbyt niskiego stężenia progesteronu,
· pomocniczo przy utrzymaniu ciąży, gdy występuje ryzyko poronienia,
· objawy przekwitania występujące w okresie okołomenopauzalnym takiej jak uderzenia gorąca, pocenie nocne, zaburzenia snu, suchość pochwy i zaburzenia układu moczowego.
Lek Duphaston (dydrogesteron) – ostrzeżenia i środki ostrożności
Istnieje kilka przeciwwskazań do stosowania leku Duphaston, jest ich jednak mało i dotyczą bardzo niewielkiej ilości kobiet. Poniżej przedstawiamy podstawowe:
· uczulenie na dydrogesteron lub jakikolwiek składnik leku Duphaston,
· jeśli występuje lub podejrzewa się występowanie nowotworu, którego wzrost uzależniony jest od poziomu progesteronu,
· jeśli występujące nieprawidłowe krwawienia z pochwy nie mają ustalonej przyczyny.
Lek Duphaston ma duży wpływ na gospodarkę hormonalną kobiety, zatem nie należy przyjmować go bez konsultacji z lekarzem oraz wykonania szeregu badań diagnostycznych, które pomogą ustalić zarówno dawkę jak i w ogóle zweryfikować konieczność rozpoczęcia kuracji.
Podczas stosowania leku Duphaston przez kilka pierwszych cykli może występować nieuzasadnione krwawienie z pochwy pomiędzy cyklami. Zjawisko to nie powinno niepokoić, natomiast jeżeli trwa dłużej niż 3-4 miesiące warto zgłosić to lekarzowi prowadzącemu. Rozważenie zasadności leczenia oraz zachowanie szczególnych środków ostrożności powinno mieć miejsce, gdy pacjentka cierpi na depresję, choroby wątroby czy choroby krwi takie jak porfiria.
Stosowanie leku Duphaston może spowodować zwiększenie ryzyka wystąpienia nowotworów różnego rodzaju. Mowa tu między innymi o nowotworach jajników czy piersi. Z tego względu każda pacjentka powinna regularnie odbywać wizyty u lekarza ginekologa oraz wykonywać badania laboratoryjne a także palpacyjne badanie piersi. Należy również pamiętać, że ryzyko wystąpienia nowotworu znacząco się zmniejsza przy zachowaniu zdrowego stylu życia oraz odpowiedniej do wieku, wzrostu i budowy ciała wagi.
Lek Duphaston (dydrogesteron) – stosowanie i działania niepożądane
Stosowanie leku Duphaston zależy od zaleceń lekarza i od rodzaju schorzenia, z powodu którego pacjentka poddaje się kuracji. W zaburzeniach miesiączkowania dawka będzie raczej niższa, przy bolesnej endometriozie dosyć wysoka. Lek Duphaston należy przyjmować o stałych porach oraz popijać tabletki wodą. Można robić to z jedzeniem lub bez. Nie ma to wpływu na wchłanianie leku.
Jak w przypadku każdego leku, tak i przy stosowaniu Duphastonu mogą wystąpić w nielicznych przypadkach działania niepożądane. Najczęstsze w kuracji dydrogesteronem to:
· senność i zaburzenia koncentracji (na początku leczenia),
· zaburzenia wątroby,
· reakcje alergiczne,
· obrzęk skóry twarzy i gardła,
· migrena i bóle oraz zawroty głowy,
· nudności, wymioty,
· tkliwość i bolesność piersi,
· zwiększenie masy ciała.