Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Dwukrotny wzrost zachorowań na zakaźną chorobę. Sanepid apeluje
Daria Siemion
Daria Siemion 26.03.2024 11:39

Dwukrotny wzrost zachorowań na zakaźną chorobę. Sanepid apeluje

Kobieta w laboratorium ogląda próbki
Fot. Canva / Getty Images

W Polsce coraz więcej osób choruje na krztuśca. To zapomniana choroba, którą na wiele lat wyeliminowały szczepienia, a teraz wraca. Przed jej nawrotem ostrzega sanepid. Choć Polacy bardzo obawiają się szczepionek, to ta na krztusiec jest stosowana od bardzo wielu lat i na szczęście wiadomo, że jest bezpieczna. 

Co wiadomo o tej zakaźnej chorobie, jaką jest krztusiec? Ile przypadków wykryto ostatnio Polsce? 

Krztusiec to bardzo niebezpieczna choroba zakaźna. Może prowadzić do krwawych wymiotów i duszności. Jest szczególnie groźny dla niemowląt, u których może doprowadzić do zatrzymania oddechu. Tyle przypadków co teraz, odnotowano ostatnio w 1963 roku. 

W Polsce wzrost liczby zachorowań na krztuśca jest mniej spektakularny niż np. w Czechach, ale i tak budzi obawy. Jak wynika z najnowszego raportu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH-PIB – od początku 2024 r. do 15 marca zanotowano aż 462 przypadki zachorowań, podczas gdy w ubiegłym roku w tym samym czasie było ich znacznie mniej, bo 188.

Lekarze nie dawali mu wielkich szans. “To było jak cud!” - wspomina Tomek. 

 

 

462 przypadki krztuśca w 3 miesiące – dane z Polski

W Czechach od początku tego roku wykryto 3101 przypadków krztuśca i jest to rekordowa liczba zachorowań na krztusiec w tym kraju. Chorują osoby w każdym wieku, ale przede wszystkim nastolatki w wieku 15-19 lat. Do tej pory z powodu krztuśca zmarła jedna osoba – był to 55-letni mężczyzna.


W związku z tym w ostatnich dniach niektóre regionalne sanepidy zaczęły informować mieszkańców o zwiększonym ryzyku zachorowania na krztuśca. Komunikat w tej sprawie wydała m.in. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Tomaszowie Mazowieckim, a także w Piotrkowie Trybunalskim, Przemyślu i Zgierzu.

Zobacz też: Tych leków nie podawaj dziecku przed snem! Pogorszysz jego stan

pexels-pixabay-236380 (2).jpg
Coraz więcej osób w Polsce choruje na krztusiec. Jest się czego obawiać?
Półpasiec - komu szczególnie zagraża? 6 faktów i mitów Pierwsza ofiara śmiertelna krztuśca. W Polsce dwukrotny wzrost zachorowań

Dlaczego wraca krztusiec? Sanepid: "Ludzie nie szczepią dzieci"

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny (PPIS) w Tomaszowie Mazowieckim przekazuje, że obecny wzrost zachorowań na krztuśca wiąże się ze zmniejszeniem wyszczepialności dzieci przeciwko krztuścowi, jednocześnie apelując, aby szczepić dzieci zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych.

"W Polsce zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych szczepienia przeciwko krztuścowi dzieci są obowiązkowe. W związku z powyższym PPIS przypomina o konieczności zgłaszania zakażeń lub podejrzeń zakażeń wywołanych przez Bordetella pertussis" – czytamy w komunikacie PPIS w Tomaszowie Mazowieckim.

"W Polsce z roku na rok przybywa rodziców, którzy nie szczepią swoich dzieci lub odraczają szczepienia. Tymczasem trzeba przestrzegać terminowej realizacji szczepień, ponieważ szczepienie w określonym terminie zapewnia maksymalną ochronę przed zachorowaniem" - przypomina PPIS w Piotrkowie Trybunalskim.

Krztusiec – objawy, leczenie

"Krztusiec jest ostrą chorobą dróg oddechowych, głównie wieku dziecięcego, wywoływaną przez bakterie Bordetella pertussis. Charakterystycznym objawem choroby jest długotrwale utrzymujący się napadowy kaszel z wydzieleniem lepkiej plwociny" – informuje PPIS w Tomaszowie Mazowieckim. 


Objawy krztuśca:

 • nieżyt nosa, 
 • zapalenie spojówek, 
 • zapalenie gardła i oskrzeli,
 • napadowy kaszel, 
 • duszność, 
 • wykrztuszanie,
 • wymioty.

"U dzieci poniżej 6 miesiąca życia zamiast napadowego kaszlu może wystąpić bezdech, utrata przytomności z powodu braku tlenu, a bez podjęcia skutecznego leczenia może nastąpić zgon. U chorych dzieci mogą również wystąpić powikłania np.: ropne zapalenie płuc, zapalenie ucha środkowego, trwałe uszkodzenie mózgu, utrata wagi ciała" – przestrzega PPIS.

Leczenie krztuśca należy rozpocząć jak najszybciej po wystąpieniu objawów. Polega ono na podawaniu antybiotyków, niemowlęta powinny być leczone w szpitalu. Urzędnicy przypominają, że jedynym źródłem zakażenia jest chory człowiek, a wrażliwość na zakażenia u osób niezaszczepionych, jest bardzo wysoka.

Obowiązkowe szczepienia przeciwko krztuścowi

Najlepszą metodą zapobiegania krztuścowi jest uodpornienie populacji szczepionką. Szczepienia ochronne przeciwko krztuścowi wprowadzono w 1931 roku, a od 1950 roku stosuje się je powszechnie. Schemat szczepień zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych powinien wyglądać jak poniżej.

Podstawowe szczepienia na krztuśca:

 • pierwsza dawka: w 2 miesiącu życia,
 • druga dawka: w 3-4 miesiąca życia,
 • trzecia dawka: w 5-6 miesiącu życia,
 • czwarta dawka: w 16-18 miesiącu życia.

Uzupełniające szczepienia na krztuśca:

 • w 6 roku życia,
 • w 14 roku życia.


Szczepienia przeciwko krztuścowi zaleca się:

 • osobom dorosłym powyżej 19 roku życia zaszczepionym w dzieciństwie – dawka przypominająca co 10 lat,
 • seniorom, którzy ze względu na wykonywane zajęcia są narażone na zakażenie,
 • osobom zatrudnionym na oddziałach neonatologicznych i pediatrycznych, aby nie narażać dzieci.

źródło: GIS, Anna Bauman-Popczyk: “Choroby zakaźne i pasożytnicze – epidemiologia i profilaktyka”

Przechodziłeś krztuśca? Napisz do nas na adres: [email protected] – najciekawsze wiadomości opublikujemy!

Zobacz też:

Zwana jest "mięsożerną". Lekarze ostrzegają przed chorobą wywołaną przez paciorkowce

Polacy boją się szczepionek. Winne rosyjskie trolle?

Ta zapomniana, zakaźna choroba wróciła. Polacy już nie chcą się szczepić

Polecane