Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Dziewięć milionów dorosłych Polaków choruje na otyłość. Eksperci zapowiadają, jak ograniczyć problem
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 21.06.2024 14:51

Dziewięć milionów dorosłych Polaków choruje na otyłość. Eksperci zapowiadają, jak ograniczyć problem

Eksperci biją na alarm
Fot. Freepic

Lekarze alarmują, że już dziewięć mln dorosłych Polaków choruje na otyłość. Niestety,  przybywa dzieci oraz młodzieży z nadwagą. Wciąż powstają kampanie, które uświadamiają, jakie są konsekwencje otyłości.

Teraz, po raz piąty ruszyła już kampania edukacyjna “Porozmawiamy szczerze o otyłości”. Cel to m.in. zmiana percepcji odnośnie otyłości wśród mieszkańców naszego kraju, ale też obalanie krzywdzących stereotypów.

Eksperci biją na alarm

Statystyki nie napawają optymizmem, gdyż już dziewięć milionów dorosłych mieszkańców Polski choruje na otyłość. Niestety, osób z nadwagą przybywa i jak alarmują lekarze, w dużej mierze są to ludzie bardzo młodzi: dzieci i młodzież.

Na przestrzeni lat uświadamiających kampanii było wiele i wciąż powstają nowe. Ruszyła właśnie piąta edycja ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej “Porozmawiajmy szczerze o otyłości”. Cel tego projektu to zmiana percepcji choroby - otyłości wśród Polek i Polaków, ale również obalanie krzywdzących stereotypów.

Choruje coraz więcej dzieci i młodzieży
Fot. Freepic
Chciałabyś wyjechać do sanatorium z mężem? To możliwe, lecz są pewne warunki Pyszne przekąski na mecz, zamiast chipsów i orzeszków. Kibicuj zdrowo

Otyłość i jego konsekwencje

O otyłości oraz jej konsekwencjach mówili eksperci podczas zorganizowanej w Warszawie konferencji. Podkreślili-niestety mało optymistyczne wnioski.

“W tym momencie mamy już dziewięć milionów dorosłych Polaków chorych na otyłość. Co roku przybywa też około 400 tysięcy dzieci i młodzieży z nadmierną masą ciała: to może sprawić, że młode pokolenie statystycznie będzie żyło krócej niż ich rodzice i dziadkowie” - wyjaśniła  prof. Lucyna Ostrowska, prezes Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości, patrona merytorycznego kampanii.

 

Polskie dzieci i nastolatki przybierają na wadze najszybciej w Europie

Eksperci przytoczyli też dane WHO, które wskazują, że polskie dzieci i nastolatkowie przybierają na wadze najszybciej w Europie. Nadwaga oraz otyłość, które są najczęstszym zaburzeniem rozwoju fizycznego, dotyczą ok 10 proc. najmłodszych dzieci (1-3 lata), 25 proc. trzylatków, 33 proc. dzieci w wieku wczesnoszkolnym oraz niemal 22 proc. młodzieży do 15. roku życia.

Bardzo dużą rolę w zatrzymaniu fali zachorowań wśród bardzo młodych ludzi odgrywa wsparcia rodziców i opiekunów. W związku z czym 5. edycja kampanii podkreślać będzie rolę rodziny w profilaktyce, diagnostyce oraz kompleksowym leczeniu otyłości w populacji młodych ludzi.

 “Rodzina (...) to pierwsze miejsce, gdzie kształtują się nawyki żywieniowe oraz te związane z aktywnością fizyczną. Niezmiernie ważna jest rola opiekunów, ale skuteczne wsparcie w chorobie otyłościowej może dawać każdy członek rodziny, także dziadkowie, siostry, bracia, małżonkowie, czy życiowi partnerzy. Pacjenci wielokrotnie dzielą się z nami, lekarzami refleksją, że to osoby, o które się troszczą, i które troszczą się o nich, są najlepszą motywacją do mierzenia się z chorobą otyłościową i dbania o jej profilaktykę” - dodała prof. Ostrowska.

Czytaj też:

Był najgrubszym człowiekiem świata. "Próbowałem odebrać sobie życie

Jak schudnąć z brzucha? Wyeliminuj trzy produkty i zbadaj jeden hormon

Czy otyłość u dzieci jest dziedziczna? Warto zwrócić uwagę na pewną zależność