Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Erdomed – zastosowanie, działanie i skutki uboczne.
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:25

Erdomed – zastosowanie, działanie i skutki uboczne.

Erdomed – zastosowanie, działanie i skutki uboczne.
https://pixabay.com/pl/photos/choroba-przezi%C4%99bienie-grypa-4392163/

Erdomed należy do leków mukolitycznych i stosuje się go przede wszystkim jako specyfik wspomagający w leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych. Jego zadaniem jest łagodzenie nieprzyjemnych dolegliwości związanych z niemożnością odkrztuszania lub zbieraniem się nadmiernej ilości lepkiej wydzieliny w drogach oddechowych. Erdomed to lek bardzo pomocny, jednak czy bezpieczny dla każdego? W niniejszym artykule dowiesz się, w jaki sposób i kiedy dokładnie należy go używać, a kiedy nie jest to wskazane. Podzielimy się z tobą również szeregiem informacji, dotyczących działań niepożądanych, które mogą wyniknąć nie tylko z powodu nieprawidłowego stosowania leku, ale również wówczas, gdy nie popełniamy w trakcie kuracji żadnych błędów. Zapraszamy do czytania!

Lek Erdomed – zastosowanie i charakterystyka

Substancją czynną leku Erdomed jest erdosteina, należąca do grupy leków mukolitycznych. Jej podstawowym zadaniem jest zmniejszanie lepkości wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych oraz ułatwianie odkrztuszania. Wszystko to ma zastosowanie w ostrych przebiegach przewlekłych chorób związanych z drogami oddechowymi, którym towarzyszy nadmierne powstawanie wydzieliny śluzowej oraz jej nieprawidłowy transport. Stosuje się go również w profilaktyce sezonowych zaostrzeń przewlekłego zapalenia oskrzeli i innych podobnych schorzeń.

Lek Erdomed występuje w postaci kapsułek dostępnych jedynie na podstawie ważnej recepty. Niezwykle ważne jest, aby stosować lek jedynie pod kontrolą i na zlecenie lekarza prowadzącego.

Lek Erdomed – ostrzeżenia i środki ostrożności

Stosowanie leku Erdomed nie zawsze i nie dla każdego jest wskazane. Wśród podstawowych przeciwwskazań do stosowania go znajdują się poniższe:

·        uczulenie na erdosteinę lub jakąkolwiek inną substancję zawartą w leku Erdomed,

·        zaburzenia czynności wątroby,

·        niewydolność nerek,

·        występująca u pacjenta homocystynuria,

·        wiek poniżej 12 lat.

Ostrożnie lek Erdomed należy stosować przede wszystkim u kobiet będących w ciąży oraz karmiących piersią. Dawkowanie wówczas powinno być na bieżąco optymalizowane przez lekarza, a matka powinna mieć stały kontakt także z pediatrą, który będzie w stanie na bieżąco obserwować stan zdrowia dziecka.

Jeżeli podczas kuracji lekiem Erdomed wystąpią jakiekolwiek reakcje nadwrażliwości, należy bezzwłocznie przerwać leczenie i zgłosić się do lekarza po poradę. Wśród takich objawów uczulenia pojawić się mogą przede wszystkim wysypka i pokrzywka, w bardzo rzadkich przypadkach również rumień lub obrzęk.

Należy zachować ostrożność także podczas stosowania leku Erdomed u pacjentów z osłabionym odruchem kaszlowym oraz cierpiących na zaburzenia oczyszczania rzęskowego – wówczas istnieje ryzyko gromadzenia się zbyt dużej ilości śluzu w drogach oddechowych, co może utrudniać prawidłowy i głęboki oddech.

Nie zaobserwowano do tej pory negatywnych interakcji z innymi lekami. Mimo wszystko podczas wizyty lekarskiej, zanim lekarz wypisze receptę, należy poinformować go o wszelkich przyjmowanych farmaceutykach oraz o przewlekłych dolegliwościach pacjenta.

Lek Erdomed – stosowanie i działania niepożądane

Stosowanie leku Erdomed powinno zawsze odbywać się pod nadzorem lekarza specjalisty. Zwykle dla osób dorosłych zaleca się dawkę w postaci 1 kapsułki po 300 mg dwa razy na dobę. Najważniejsze jest, aby nie przekraczać wskazanej dawki leku oraz nie stosować go bezpośrednio przed snem. Jak w przypadku wszystkich farmaceutyków tego rodzaju, przyjęcie leku przed pójściem do łóżka może spowodować problemy ze snem (gromadzenie się wydzieliny, konieczność odkrztuszania i kaszel w nocy).

Istnieje wiele działań niepożądanych, które mogą wystąpić podczas kuracji lekiem Erdomed. Mają one miejsce jednak stosunkowo rzadko, jednak nie należy ich ignorować. Poniżej prezentujemy je w kolejności od najczęściej do najrzadziej występujących:

·        dolegliwości ze strony żołądka,

·        nudności,

·        ból głowy,

·        zgaga,

·        zaburzenia smaku,

·        zaparcia,

·        suchość w jamie ustnej,

·        zawroty głowy,

·        złe samopoczucie,

·        biegunka,

·        alergia skórna,

·        gorączka.

Ryzyko wystąpienia działań niepożądanych leku Erdomed można zminimalizować poprzez stopniowe wprowadzanie kuracji poczynając od najmniejszych możliwych dawek. To pomoże organizmowi przystosować się do leczenia.

Tagi:
Polecane