Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Gastrinal – wskazania do stosowania leku, dawkowanie, skutki uboczne
Magdalena Samecka
Magdalena Samecka 19.03.2022 01:25

Gastrinal – wskazania do stosowania leku, dawkowanie, skutki uboczne

Gastrinal – wskazania do stosowania leku, dawkowanie, skutki uboczne
pixabay.com

Gastrinal – charakterystyka

Gastrinal jest lekiem dostępnym bez recepty stosowanym w leczeniu nadkwasoty, choroby refluksowej przełyku czy choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Jest to preparat starszej generacji, którego substancją czynną jest węglan dihydroksyglinowo-sodowy zobojętniający kwas solny znajdujący się w soku żołądkowym (jest on produkowany przez komórki okładzinowe błony śluzowej żołądka). Preparat działa szybko, powodując zniesienie uczucia pieczenia w przełyku oraz kwaśnego odbijania. Można go stosować również w przypadku uszkodzenia śluzówki żołądka spowodowanego przez niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ).

Gastrinal ma postać tabletek przeznaczonych do stosowania doustnego – do ssania. Zawiera 340 mg aluminium sodium dihydroxycarbonate.

Gastrinal – działanie

Węglan sodu to sól disodowa kwasu węglowego o właściwościach alkalizujących – wodorowęglan sodu jest środkiem zobojętniającym. Nadmiar wodorowęglanu w ilości potrzebnej do buforowania jonów wodorowych powoduje ogólnoustrojową alkalizację, a po wydaleniu również alkalizację moczu. Po rozpuszczeniu w wodzie węglan sodu tworzy kwas węglowy i wodorotlenek sodu. Jako mocna zasada, węglan sodu neutralizuje kwas żołądkowy, ma także zdolność wiązania kwasów żółciowych oraz pepsyny.

Gastrinal – wskazania

Wskazania do rozpoczęcia leczenia Gastrinalem są następujące:

  • zgaga – podrażnienie błony śluzowej przełyku spowodowane najczęściej cofaniem się kwaśnej treści żołądkowej, objawiające się uczuciem pieczenia w przełyku, bólem przy połykaniu pokarmów,

  • refluks – zarzucanie treści pokarmowej z żołądka do przełyku, wywołujące ból, kwaśne odbijanie, pieczenie,

choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy – wrzody to ubytki w błonie śluzowej narażonej na działanie kwasu solnego; jedną z częstszych przyczyn występowania wrzodów przewodu pokarmowego jest zakażenie bakterią Helicobacter pylori; choroba objawia się bólem brzucha, który pojawia się przede wszystkim po posiłku, nudnościami, wymiotami.

Gastrinal – dawkowanie

Gastrinal ma postać tabletek przeznaczonych do ssania – nie należy ich połykać, można je natomiast rozgryźć. Zalecane dawkowanie u osób dorosłych i dzieci powyżej 6. roku życia to: 1-2 tabletki, ok. 1 godzinę po posiłku, przed snem lub w razie wystąpienia dolegliwości.

Tagi: