Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Gealcid – skład, wskazania, dawkowanie
Magdalena Samecka
Magdalena Samecka 19.03.2022 01:25

Gealcid – skład, wskazania, dawkowanie

Gealcid – skład, wskazania, dawkowanie
pixabay.com

Gealcid – charakterystyka

Gealcid to lek stosowany w łagodzeniu zgagi. Preparat zawiera kwas alginowy, wodorowęglan sodu oraz wodorotlenek glinu, substancje neutralizujące kwas solny znajdujący się w soku żołądkowym i będący przyczyną występowania nadkwaśności. Objawy nadkwasoty to m.in.: uczucie pieczenia w przełyku, częste odbijanie, gorzki posmak w ustach, ból podczas przełykania. Jest ona jednym z objawów choroby refluksowej oraz choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy.

Gealcid ma postać tabletek przeznaczonych do rozgryzania i żucia. 1 pastylka zawiera: 350 mg kwasu alginowego (Acidum alginicum), 120 mg sodu wodorowęglanu (Natrii hydrogenocarbonas) i 100 mg glinu wodorotlenku (Aluminii hydroxidum).

Gealcid – działanie

Połączenie kwasu alginowego, wodorotlenku glinu oraz wodorowęglanu sodu obecne w leku Gealcid jest stosowane w leczeniu objawów wrzodów żołądka, choroby refluksowej przełyku i innych chorób spowodowanych nadmiarem kwasu żołądkowego. Kwas alginowy jest naturalnym polisacharydem znajdującym się w algach morskich. W przemyśle farmaceutycznym jest stosowany w preparatach zobojętniających kwas solny, osłaniających żołądek. Wodorowęglan sodu ma odczyn zasadowy i tym samym działanie zobojętniające kwas. Wodorotlenek glinu jest natomiast nieorganicznym związkiem chemicznym o charakterze amfoterycznym. Reaguje on z nadmiarem kwasu w żołądku, zmniejszając kwasowość treści żołądkowej i łagodząc objawy nadkwaśności.

Gealcid – stosowanie

Gealcid stosuje się doustnie w łagodzeniu objawów związanych z nadmiernym wydzielaniem kwasu solnego w soku żołądkowym. Może być przyjmowany przez osoby dorosłe, także kobiety w ciąży, oraz dzieci powyżej 6. roku życia. Stosuje się go m.in. w takich schorzeniach, jak:

  • zgaga,

  • refluks przełykowo-żołądkowy,

  • refluksowe zapalenie przełyku,

  • przepuklina rozworu przełykowego

  • choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy.

Osoby dorosłe oraz młodzież powyżej 12. roku życia powinny przyjmować 2 tabletki Gealcidu ok. 3 godziny po posiłku oraz przed snem, od 4 do 6 razy na dobę. Zalecane dawkowanie u dzieci od 6. do 12. roku życia to 1 tabletka ok. 3 godziny po posiłku oraz przed snem, od 4 do 6 razy na dobę.

Przed połknięciem tabletkę należy dokładnie rozgryźć, do uzyskania papki.

Gealcid – działania niepożądane

Gealcid, jak każdy lek, może powodować skutki uboczne, jednak nie u wszystkich pacjentów one wystąpią. Preparat jest na ogół dobrze tolerowany, rzadko – w przypadku długotrwałego stosowania – mogą pojawić się następujące działania niepożądane: zaparcia, nadmierna utrata fosforu z organizmu (hipofosfatemia), zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie.

Tagi: