Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > GIF wycofał z obrotu popularny plaster rozgrzewający. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 01.07.2024 16:01

GIF wycofał z obrotu popularny plaster rozgrzewający. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności

Plaster rozgrzewający
Fot. Shutterstock/ Andrzej Rostek

Główny Inspektorat Farmaceuty wycofał z obrotu na terenie Polski popularny plaster rozgrzewający. Mowa o “plasterku tygrysim z kotkiem”. 

Jak się okazuje, spełnia on wymagania definicyjne produktu leczniczego, natomiast sprzedawany był jako kosmetyk. Decyzji o wycofaniu z obrotu produktu nadany został rygor natychmiastowej wykonalności.

GIF wycofał z obrotu popularny plaster rozgrzewający

GIF podjął decyzję o wycofaniu z obrotu na terenie Polski popularnego produktu. Chodzi o plaster rozgrzewający - plaster tygrysi z kotkiem". 

Decyzja o wycofaniu produktu ma rygor natychmiastowej wykonalności. Chodzi o to, że plaster spełnia wymagania definicyjnego produktu leczniczego, lecz nie został dopuszczony do obrotu jako produkt leczniczy.

“Produkt „Plaster tygrysi z kotkiem” spełnia kryteria definicyjne produktu leczniczego w zakresie właściwości farmakologicznych. W jego skład wchodzą między innymi takie substancje jak kamfora, kapsaicyna, mentol. Ponadto produkt ten spełnia również kryteria definicyjne produktu leczniczego w zakresie sposobu prezentacji. Prezentacje ofert produktu na stronach internetowych w jego opisie zawierają wskazania przypisane produktom leczniczym. W związku z tym wyżej wymieniony produkt powinien posiadać aktualne pozwolenie na dopuszczenie do obrotu umożliwiające legalny obrót na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tymczasem był on sprzedawany jako kosmetyk” - czytamy w komunikacie GIF.

62215.jpg
Fot. Freepic
To nietypowy objaw raka płuc. Pojawia się na twarzy Cukrzyca typu 3 istnieje i niszczy organy. O jej przebiegu opowiada diabetolog

GIF apeluje

Główny Inspektorat Sanitarny podkreśla też, że dla produktu spełniającego jednocześnie kryteria produktu leczniczego, biorąc pod uwagę właściwości substancji czynnej oraz przeznaczenie, zastosowanie mają przepisy ustawy - prawo farmaceutyczne. “Plaster tygrysi z kotkiem” nie został dopuszczony do obrotu na zasadach, który został do niego wprowadzony i oferowany jest do sprzedaży ogólnodostępnej.

Główny Inspektorat sanitarny przypomina również, że do ogólnodostępnej sprzedaży oraz zastosowania dopuszczone są tylko produkty lecznicze, które w procesie rejestracji zostały ocenione pozytywnie pod względem bezpieczeństwa, ale tez ich stosowania. Chodzi również o właściwe oznakowanie. GIF podkreśla też, że ich zakup dozwolony jest tylko w autoryzowanych, uprawnionych do tego źródłach.

Jakie działanie ma plaster rozgrzewający?

Plaster tygrysi z kotkiem zawiera substancje takie jak kamfora, kapsaicyna czy mentol. Mają działanie rozgrzewające i znajdują zastosowanie w łagodzeniu dolegliwości bólowych, które spowodowane są nadmiernym napięciem mięśni.

Po ten produkt bardzo chętnie sięgają sportowcy, ale i również osoby aktywne fizycznie oraz wszyscy ci, którzy zmagają się z przewlekłymi bólami mięśniowymi

Czytaj też:

Skaleczyła klienta brzytwą. Czy fryzjerzy muszą sterylizować narzędzia?

GIF wstrzymał w obrocie lek dla chorych na cukrzycę. "Nie spełnia wymagań"

Lek na schizofrenię wycofany z obrotu. "Realne zagrożenie dla zdrowia pacjentów"