Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Grzybica skóry – rodzaje i objawy
Izabela Wierzbicka
Izabela Wierzbicka 19.03.2022 01:00

Grzybica skóry – rodzaje i objawy

Grzybica skóry – rodzaje i objawy
pixabay.com

Grzybica skóry – charakterystyka schorzenia

Typowa grzybica skóry jest wywoływane przez drożdżaki (takie jak Candida) lub dermatofity, takie jak Epidermophyton, Microsporum czy Trichophyton. Grzyby żyją wszędzie. Można je znaleźć w roślinach, glebie, a nawet na skórze. Te mikroskopijne organizmy na skórze zazwyczaj nie powodują żadnych problemów, chyba że rozmnażają się szybciej niż normalnie lub przenikają przez skórę przez skaleczenie lub uszkodzenie. Ponieważ grzyby rozwijają się w ciepłym, wilgotnym środowisku, infekcje grzybicze skóry mogą często rozwijać się w spoconych lub wilgotnych miejscach, w których nie ma dużego przepływu powietrza. Niektóre przykłady obejmują stopy, pachwiny i fałdy skóry. Często infekcje te pojawiają się jako łuszcząca się wysypka lub przebarwienie skóry, które często powoduje swędzenie. Niektóre grzybicze infekcje skóry są bardzo powszechne. Chociaż grzybica skóry może być irytująca i nieprzyjemna, zazwyczaj nie jest poważna. Takie infekcje często przenoszone są przez bezpośredni kontakt. Może to obejmować kontakt z grzybami na odzieży lub innych przedmiotach, na innej osobie lub zwierzęciu. Co ciekawe, infekcje grzybicze jednej części ciała mogą powodować wysypki na innych niezainfekowanych częściach ciała. Na przykład infekcja grzybicza stopy może powodować swędzącą, nierówną wysypkę na palcach. Te wykwity są reakcjami alergicznymi na grzyby i nie wynikają z dotknięcia zainfekowanego obszaru.

Grzybica skóry może pojawić się na skórze gładkiej, a także na owłosionej skórze głowy.

Grzybica skóry - rodzaje

Grzybica stóp. To bardzo powszechna infekcja. Uważa się, że około 7 na 10 osób ma grzybicę stóp (grzybicę stóp) w pewnym momencie swojego życia. Infekcja jest wywołana przez grzyby, które znajdują się na skórze między palcami u stóp i na podeszwach stóp. Ze względu na pot, wilgoć i ciepło, jest do doskonałe środowisko do rozwoju grzybów. Infekcja może powodować swędzenie, łuszczenie się i zaczerwienienie skóry między palcami. Mogą wystąpić bolesne pęknięcia w skórze. Podeszwa stopy może również stać się swędząca, zgrubiała i łuszcząca się. Mogą także pojawić się pęcherze. Grzybicą stóp można się zarazić między innymi chodząc boso po wilgotnych, zanieczyszczonych podłogach, takich jak wspólne kąpieliska, sauny czy siłownie. Po zadrapaniu dotkniętego obszaru można rozprzestrzenić infekcję, powodując grzybicę w innych częściach ciała.

Grzybica paznokci. Na ten tym infekcji narażone są przede wszystkim paznokcie u stóp. Grzybica paznokci zwykle rozwijają się długo. Powodują odbarwienie, szorstkość i kruchość paznokci. Otaczająca tkanka może również stać się grubsza. Ten typ grzybicy może powodować dyskomfort podczas pokazywania stóp, na przykład podczas pływania lub dzielenia przebieralni. Czasami może też powodować ból i problemy ze staniem lub ćwiczeniami. Ryzyko grzybicy paznokci jest większe, jeśli występuje grzybia skóry na innym obszarze ciała, np. grzybica stóp.

Grzybica owłosionej skóry głowy to choroba jest wywoływana głównie przez dermatofity z rodzajów Trichophyton i Microsporum, które atakują łodygę włosa. Objawia się pojedynczymi lub mnogimi plamami łysienia, któremu może towarzyszyć stan zapalny, łuszczenie się, krosty i świąd. Grzybica owłosionej skóry głowy występuje głównie u chłopców przed okresem dojrzewania. Ten typ grzybicy skóry jest bardzo zakaźny i może być przenoszony przez ludzi, zwierzęta lub przedmioty będące siedliskiem grzyba.

Grzybica pachwiny to grzybica skóry, która występuje najczęściej u młodych mężczyzn, często i sportowców. Dzieje się tak, ponieważ moszna i uda są w bliskim kontakcie, co może stworzyć warunki, w których grzyby mogą się rozwijać. Narażone są również osoby z dużą nadwagą lub noszące obcisłe ubrania. Infekcja może powodować swędzącą, czerwoną wysypkę w pachwinie i wokół górnej części nóg.

Drożdżyca to infekcja grzybicza wywołana przez drożdżaki, głównie te z gatunku Candida. Ten typ drożdży może żyć nieszkodliwie np. w przewodzie pokarmowym (jelitach) i pochwie. Jeśli jednak nastaną odpowiednie warunki, Candida może się rozmnażać i powodować objawy infekcji. Infekcje te często występują w okolicy narządów płciowych (pochwy i penisa), w jamie ustnej lub w fałdach skórnych. Infekcja powoduje ból i swędzenie dotkniętego obszaru. Skóra jest zwykle czerwona i wilgotna i pojawiają się małe krosty. U kobiet grzybica pochwy może powodować swędzenie i białą wydzielinę. Grzybica jamy ustnej najczęściej dotyka dzieci i osoby starsze (szczególnie jeśli noszą protezę).

Łupież pstry jest bardzo rozpowszechnioną, powierzchniową grzybicą skóry, wywołaną przez specjalny rodzaj drożdżaka zwanego Malassezia furfur. Dotyka najczęściej osób o skórze wrażliwej i z tendencją do pocenia się. Najbardziej charakterystyczne zmiany to drobne, rdzawe lub różowe plamki umiejscowione na klatce piersiowej. Nie powodują one świądu i pozostają zwykle nie zauważone przez chorego do czasu, gdy po opaleniu w lecie zdrowej skóry pacjent zauważa odbarwienia. 

Grzybica skóry – objawy

Objawy grzybic skóry zależą od rodzaju grzyba, który ją spowodował, i od miejsca jej występowania. Można zauważyć zmiany na skórze, włosach lub paznokciach, które mogą, ale nie muszą, powodować dyskomfortu. Grzyb może wpływać tylko na jeden obszar lub kilka obszarów ciała jednocześnie. Grzybicze infekcje skóry mogą powodować wiele różnych wysypek skórnych. Niektóre są czerwone, łuszczące się i swędzące, z kolei inne mogą tworzyć delikatną łuskę, podobną do silnie przesuszonej skóry. W przypadku niektórych infekcji skóra może stać się czerwona i obolała z pojawiającymi się krostami. Wysypki grzybicze można czasami pomylić z innymi chorobami skóry, takimi jak łuszczyca czy egzema.

Grzybica skóry – jak jej uniknąć?

Nikt nie może nam dać 100% gwarancji, że nie nigdy zachorujemy na grzybicę skóry, ale zachowując pewne środki ostrożności i wyrabiając sobie określone dobre nawyki, jesteśmy w stanie znacznie zminimalizować szanse rozwinięcia infekcji grzybiczej. Oto niektóre z nich:

  • Dokładne wycierania ciała po każdej kąpieli i używanie wyłącznie własnych ręczników.

  • Noszenie luźnej bielizny z naturalnych materiałów, co ochroni skórę przed nadmierną wilgocią.

  • Odpowiednie przycinanie paznokci i dbanie o higienę stóp.

  • Noszenie oddychającego obuwia i częste zmienianie skarpetek.

  • Bezwzględne noszenie klapek na basenach, siłowniach, saunach.

  • Nie należy nosić cudzych czapek i pożyczać przyborów do czesania.

  • Dbanie o układ odpornościowy i stosowanie odpowiedniej suplementacji.

Tagi: