Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > GUS informuje. Ceny tych usług medycznych drastycznie rosną
Aneta Paniczko
Aneta Paniczko 24.11.2024 12:59

GUS informuje. Ceny tych usług medycznych drastycznie rosną

stomatologia, leczenie zębów, ceny
Fot. Canva/RobertoDavid, Getty Images

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, wzrost cen usług stomatologicznych w ujęciu rocznym wyniósł 8,4 proc., co znacznie przewyższa ogólny wzrost cen usług, wynoszącą 6,7 proc. 

Eksperci przewidują, że dynamika wzrostu cen jest tak duża, że powinniśmy się przygotować na podwyżki dwucyfrowe. Czy Polaków będzie stać na opiekę stomatologiczną?

Dlaczego ceny usług stomatologicznych rosną?

Wzrost cen usług stomatologicznych w skali roku wyniósł 8,4 proc., co znacznie przewyższa ogólny wzrost cen usług równy 6,7 proc. Eksperci są zdania, że już niebawem możemy spodziewać się wzrostu rzędu ponad 10 proc., a winne są nie tylko rosnące ceny materiałów czy wzrost płacy minimalnej, ale również ogólny wzrost kosztów życia, w tym energii, materiałów kompozytowych czy wykorzystywanych w pracy narzędzi. Według danych tempo wzrostu cen za wizytę u dentysty jest w Polsce tak wysokie, że w tym obszarze wyprzedzają nas tylko Finlandia, Francja i Węgry.

Fot. Canva/Kaboompics.com/Pexels
Polacy nie wiedzą, że na NFZ ta usługa jest za darmo. Wybierają prywatne wizyty To musisz suplementować po 50. Nie tylko wapń - lista jest długa

Miesiąc do miesiąca

Choć w skali roku ceny usług stomatologicznych są wyższe o 8,4 proc, w skali miesiąca można zauważyć drobny spadek. W październiku podwyżka wyniosła 0,5 proc, we wrześniu było to 0,6 proc. Względem pozostałych cen usług medycznych był to jednak wciąż najwyższy wskaźnik wzrostu. Usługi lekarskie wzrosły w październiku bowiem o 0,3 proc, koszt leków i środków farmaceutycznych o 0,1 proc, z kolei usługi szpitalne spadły o 7 proc. 

W skali roku nie jest już tak optymistycznie: wzrost cen usług lekarskich wyniósł aż 9 proc, a szpitalnych 8 proc. Tylko ceny wyrobów farmaceutycznych zmalały o 4,7 proc. rok do roku. Ogólny zrost cen w sektorze zdrowia wyniósł 5,9 proc. 

Gabinet stomatologiczny jak firma

W Polsce leczenie stomatologiczne coraz bardziej przenosi się do strefy prywatnej. A ceny usług są wynikiem kosztów utrzymania gabinetu i personelu. Ale warto pamiętać, że cześć zabiegów stomatologicznych możemy wykonać na NFZ. I choć trzeba nieraz poczekać, można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych na jedne wizycie. Przykładowo, usunięcie kamienia jest usługą, która raz w roku bezpłatnie przysługuje każdemu ubezpieczonemu. Podobnie jest z usuwaniem ósemek, profilaktyką próchnicy czy bezpłatnym znieczuleniem podczas leczenia stomatologicznego.  
Źródło: GUS, NFZ

Zobacz także:

Jak przygotować się do ciąży? Przyszła mama może sporo zrobić dla zdrowia dziecka i własnego

Lekarz dla Pacjenci.pl: Łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS). Czy choroba nasila się jesienią i zimą?

Jak pozbyć się pelikanów? Najlepsze sposoby na obwisłe ramiona

Jak mężczyźni powinni myć okolice intymne? Urolog: Nie chodzi tylko o to, żeby ładnie wyglądać i pachnieć
Jak mężczyźni powinni myć okolice intymne? Urolog: Nie chodzi tylko o to, żeby ładnie wyglądać i pachnieć
Higiena intymna bywa lekceważona przez mężczyzn, choć na szczęście świadomość tego, jak bardzo jest ważna, z roku na rok wzrasta. Odpowiednie mycie jest nie tylko dbałością o wygląd i zapach, ale przede wszystkim o zdrowie. W jaki sposób mężczyźni powinni dbać o higienę intymną? Odpowiadamy.Jak informuje w rozmowie z Onetem urolog dr Przemysław Dudek, zastępca Ordynatora w Klinice Urologii i Urologii Onkologicznej w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, specjalista w krakowskiej SCM clinic, higiena intymna mężczyzn jest bardzo prosta, ale zdecydowanie nie umniejsza to jej znaczenia w codziennej pielęgnacji. 
Czytaj dalej
Samoleczenie coraz popularniejsze wśród Polaków. Farmaceutka wyjaśnia, jakie zagrożenia ze sobą niesie
Samoleczenie - coraz popularniejsze wśród Polaków
Samoleczenie - coraz popularniejsze wśród Polaków
Pod względem dostępności leków bez recepty jesteśmy wyjątkowym krajem. Jeśli dopadnie nas infekcja, bez problemu możemy zaopatrzyć się w cały arsenał środków na ból, gorączkę, kaszel, katar, biegunkę, zapalenie pęcherza, czy infekcje intymne. Do wyboru mamy przeróżne syropy, maści, płukanki, żele, czy czopki.Wydaje się, że to dobrze. Kiedy coś nam dolega, jesteśmy w stanie dość szybko sobie pomóc. Sobie – lub komuś z naszych bliskich. Wystarczy „wyskoczyć” do apteki. Jednak ta szeroka dostępność leków kryje w sobie także pewne niebezpieczeństwa, o których opowiada Pacjentom farmaceutka.
Czytaj dalej