Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Gwajatussin – zastosowanie, działanie i skutki uboczne
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:24

Gwajatussin – zastosowanie, działanie i skutki uboczne

Gwajatussin – zastosowanie, działanie i skutki uboczne
Pixabay.com

Lek Gwajatussin sprzedawany jest bez recepty. To specjalistyczny preparat pod postacią syropu, którego zadaniem jest rozrzedzanie zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny oraz ułatwianie odkrztuszania. Dodatkowo syrop specjalnie został dostosowany do potrzeb i wymagań małych dzieci, które niechętnie przyjmują gorzkie leki. W niniejszym artykule dowiesz się zatem nie tylko jaki skład posiada syrop Gwajatussin, ale także w jakich dokładnie przypadkach można, a w jakich nie należy go stosować. Podzielimy się także informacjami na temat stosowania, dawkowania oraz ewentualnych efektów ubocznych działania leku, również w przypadku przekroczenia zalecanej do spożycia dawki.

Gwajatussin – charakterystyka i zastosowanie

Lek Gwajatussin jest typowym syropem wykrztuśnym. Jego główną substancją czynną jest sulfogwajakol, który stymuluje czynność wydzielniczą oskrzeli, rozrzedza śluz i zwiększa jego objętość oraz ułatwia odkrztuszanie. Obecność w składzie Gwajatussinu wyciągu z babki lancetowatej i dziewanny sprawia, że lek ten działa przeciwzapalnie, łagodząc również podrażnienia błon śluzowych jamy ustnej oraz gardła, o które nietrudno podczas przebiegu różnego rodzaju nieżytów dróg oddechowych.

Gwajatussin jest zatem zalecany przede wszystkim, gdy nieżytom górnych dróg oddechowych towarzyszy przy okazji uciążliwy kaszel połączony z trudnością z odkrztuszaniem wydzieliny. Stosować można go pomocniczo w występowaniu kaszlu, towarzyszącemu grypie i przeziębieniu.

Gwajatussin – ostrzeżenia i środki ostrożności

Zanim zaczniesz stosować syrop Gwajatussin, musisz mieć świadomość, że jest to preparat o bardzo łagodnym w oddziaływaniu na organizm składzie. Nie znaczy to jednak po pierwsze, że bezpieczne jest jego przedawkowywanie. Po drugie, miej na uwadze, że im łagodniejszy preparat, tym często mniejszy odzew ze strony organizmu, jeśli chodzi o poprawę stanu zdrowia. Na forach internetowych można bez problemu znaleźć opinie, dotyczące tego specyfiku, z którymi warto się zapoznać.

Stosowanie syropu Gwajatussin jest raczej bezpieczne. Istnieje oczywiście kilka przeciwwskazań do jego stosowania oraz sytuacji, które należy skonsultować z lekarzem przed rozpoczęciem kuracji. Są to między innymi:

  • reakcja nadwrażliwości na którykolwiek ze składników leku,

  • delikatne i poważne dolegliwości żołądkowo-jelitowe,

  • choroba wrzodowa (Gwajatussin może nasilać dolegliwości w tej chorobie),

  • ciąża (nie istnieją dokładne dane dotyczące wpływu Gwajatussinu na płód),

  • karmienie piersią (nie istnieją dokładne dane dotyczące wpływu Gwajatussinu na skład pokarmu kobiety),

  • wiek poniżej 4 lat.

Gwajatussin – stosowanie i działania niepożądane

Dawkowanie syropu może ustalić lekarz lub podpowiedzieć farmaceuta, jednak nic się nie stanie, jeżeli sprawdzisz opis leku, dołączony do jego opakowania i dostosujesz się do zawartych w nim zaleceń. Najczęściej wskazane jest podawanie 15 ml syropu do 3 razy dziennie w przypadku osób dorosłych. Dawka dla dzieci pomiędzy 7. a 16. rokiem życia to 5 ml w tej samej częstotliwości, a dla dzieci w wieku od 4 do 7 lat maksymalnie 5 ml 2 razy dziennie. Podczas kuracji przy pomocy syropu Gwajatussin zalecane jest regularne przyjmowanie dużej ilości płynów.

Poza uczuleniem na syrop Gwajatussin, które może objawiać się w postaci wysypki czy też obrzęków (reakcje są charakterystyczne dla konkretnej osoby i ciężko je przewidzieć), lek ten może wywołać również kilka działań niepożądanych, niezależnych od alergii czy nieprawidłowego stosowania – chociaż przedawkowanie syropu Gwajatussin również może zadziałać na organizm negatywnie, zwłaszcza na układ pokarmowy. Wśród skutków ubocznych leku, które ustępują zaraz po odstawieniu leku, znajdują się między innymi nudności, wymioty i biegunka oraz ewentualnie poważniejsze podrażnienia przewodu pokarmowego.

Tagi: