Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Gynazol – działanie, zastosowanie i skutki uboczne
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:24

Gynazol – działanie, zastosowanie i skutki uboczne

Gynazol – działanie, zastosowanie i skutki uboczne
Pixabay.com

Lek Gynazol jest specjalistycznym preparatem ginekologicznym, który zalecany jest pacjentkom, zmagających się z zapaleniem sromu oraz pochwy. Dolegliwości tego typu dla każdej kobiety stanowią nie tylko bardzo uciążliwy ze względu na objawy problem, ale także temat dosyć wstydliwy. Wiele kobiet waha się przed pójściem do lekarza, nawet jeśli zapaleniom towarzyszą ból, obrzęki czy upławy. Mamy nadzieję, że artykuły takie jak ten nieco cię ośmielą i zamiast się wstydzić, zadbasz o swoje zdrowie. W niniejszym artykule natomiast dowiesz się nie tylko, w jaki sposób należy stosować krem Gynazol, ale poznasz także wszystkie zasady i środki ostrożności, które należy podjąć podczas kuracji. Napiszemy też kilka słów na temat ewentualnych działań niepożądanych leku oraz kiedy należy w trakcie leczenia skonsultować się ponownie z ginekologiem (lub dermatologiem).

Gynazol – charakterystyka i zastosowanie

Substancją czynną leku Gynazol jest azotan butokonazolu. Krem sprzedawany jest w aplikatorach, z których każdy zawiera 5g kremu, w tym 100 mg substancji czynnej. Wśród pozostałych składników kremu Gynazol znajdują się: sorbitol ciekły, krystalizujący, parafina ciekła, monoizostearynian glicerolu, oleinian-3-poliglicerolu, wosk mikrokrystaliczny, krzemionka koloidalna bezwodna, edetynian disodu, parahydroksybenzoesan metylu, parahydroksybenzoesan propylu, glikol propylenowy, woda oczyszczona.

Krem dopochwowy Gynazol stosowany jest w leczeniu zapaleń pochwy i sromu, które zostały spowodowane przez zakażenie drożdżakami zwanymi Candida albicans. Oprócz leczenia preparatem Gynazol, ginekolog najczęściej zaleca również odpowiednią farmakoterapię doustną, zwłaszcza jeżeli stężenie mikrobów jest duże.

Gynazol – ostrzeżenia i środki ostrożności

Stosowanie leku Gynazol jest niewskazane szczególnie w poniższych przypadkach:

  • gdy pacjentka wykazywała w przeszłości lub jest możliwość, że wykaże, reakcję alergiczną w odpowiedzi na działanie kremu Gynazol,

  • gdy pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią (nie ma jednoznacznych badań pokazujących wpływ Gynazolu na płód czy karmione piersią dziecko – ostateczna decyzja należy w tej kwestii do lekarza prowadzącego).

Oprócz przeciwwskazań do stosowania leku Gynazol, istnieje również szereg zasad, którym należy się podporządkować odnośnie kuracji lub środków ostrożności, które pacjentka powinna podjąć jeszcze przed przyjęciem pierwszej dawki kremu dopochwowego. Wśród takich znajduje się między innymi konieczność powiadomienia lekarza ginekologa o przyjmowanych na bieżąco lekach oraz dolegliwościach, których pacjentka doświadcza na co dzień.

Lekarz powinien zostać poinformowany również, jeżeli drożdżakowe zapalenia pochwy i sromu są problemami nawracającymi lub jeśli po odbyciu kuracji nie nastąpiła znacząca poprawa stanu zdrowia pacjentki.

Krem Gynazol ma również wpływ na stan mechanicznych metod zapobiegania ciąży. Prezerwatywy mogą ulegać zniszczeniu pod wpływem tej substancji. W związku z tym na czas stosowania leku oraz do 72 godzin po jego odstawieniu należy powstrzymać się od seksu lub zadbać o inną metodę antykoncepcji.

Gynazol – stosowanie i działania niepożądane

Krem dopochwowy Gynazol jest przede wszystkim lekiem wydawanym jedynie na receptę i powinien być stosowany dokładnie w taki sposób, w jaki zalecił go używać lekarz. Należy w tej kwestii bezwzględnie się dopasowywać do zaleceń ginekologa lub dermatologa. Gynazol przeznaczony jest jedynie do użytku dopochwowego, znajduje się w aplikatorach jednorazowego użytku, które zawierają jedną, pełną dawkę leku. Aplikator należy wprowadzić do pochwy powoli i ostrożnie, dokładnie tak samo jak w momencie aplikowania tamponu z osłonką. Przez tubkę należy wycisnąć cały krem z aplikatora. Po aplikacji zaleca się raczej pozycję leżącą, aby nie dopuścić do wydostawania się kremu z pochwy.

Jak w przypadku każdego leku, tak i w przypadku Gynazolu, istnieje szereg działań niepożądanych, które może wywołać ten preparat niezależnie od tego, czy będzie stosowany prawidłowo i w odpowiedniej dawce, czy nie. Prawdopodobieństwo skutków ubocznych działania leku maleje jednak, jeżeli dawka dobowa substancji czynnej Gynazolu nie jest przekraczana.

Wśród najczęściej pojawiających się działań niepożądanych, znajdują się między innymi: uczucie pieczenia, swędzenie, ból i obrzęk w okolicy pochwy i sromu oraz ból i skurcze w dolnej części brzucha podobne do miesiączkowych. Jeżeli podczas kuracji wystąpią u ciebie podobne objawy, udaj się do lekarza jak najszybciej i nie stosuj kolejnych dawek leku.

Tagi:
Polecane