Pacjenci.pl

canva.com

Hemoroidoplastyka laserowa – nowoczesna, bezpieczna metoda leczenia hemoroidów

17 Marca 2023

Autor tekstu:

Joanna Kamińska

Hemoroidy to poduszkowate połączenia tętniczo – żylne, znajdujące się w odbytnicy. Hemoroidy wskutek działania różnych czynników mogą ulec przyrostowi, powodując nieprzyjemne dolegliwości. Mówimy wtedy o chorobie hemoroidalnej. Istnieje wiele metod leczenia hemoroidów. Ostatnio coraz bardziej popularny staje się zabieg hemoroidoplastyki laserowej. 

Jakie są metody leczenia hemoroidów?

Wczesne objawy choroby hemoroidalnej leczy się przede wszystkim poprzez zmianę stylu życia. Należy zadbać o odpowiednią podaż błonnika i wody w diecie, aby zapobiegać zaparciom, które są najczęstszą przyczyną choroby. Ważna jest też aktywność fizyczna oraz unikanie ostrych przypraw i używek, takich jak papierosy czy alkohol. 

W bardziej zaawansowanym stadium choroby niezbędne jest leczenie w gabinecie lekarskim. Obecnie mamy dostępnych wiele metod leczenia hemoroidów. Należą do nich m.in. farmakoterapia, skleroterapia, gumkowanie i popularna w ostatnim czasie hemoroidoplastyka laserowa. 

Jeśli choroba jest już w bardzo zaawansowanym stadium i powyższe metody nie przynoszą efektów, wykonuje się operacyjne usunięcie hemoroidów.

Projekt bez tytułu - 2023-03-16T211601.393.png

zakrzepica odbytu

Ta dokuczliwa przypadłość jest bardzo często mylona z hemoroidami. Niewiele się o niej mówi, a dotyka dużą część społeczeństwa

CZYTAJ DALEJ
hemoroidy

Jak leczyć hemoroidy w domu? Sprawdzone porady proktologa

CZYTAJ DALEJ

Co to jest hemoroidoplastyka laserowa?

Hemoroidoplastyka laserowa to nieinwazyjna metoda leczenia hemoroidów za pomocą energii światła lasera. Zabieg przeprowadzany jest głównie w trzeciej fazie choroby. „Hemoroidoplastyka wypełniła nam niszę pomiędzy pacjentami, u których można było stosować bardzo małoinwazyjne metody, czyli skleroterapię i gumkowanie, a metodą operacyjną. Jest to zabieg bardzo bezpieczny. Nawet jeśli pacjent nie odniesie istotnych korzyści, ryzyko wystąpienia skutków ubocznych jest niewielkie.” - powiedział proktolog, chirurg transplantolog dr n. med. Andrzej Berman. Należy podkreślić, że uprzednio niezbędna jest konsultacja ze specjalistą, ponieważ nie każdy kwalifikuje się do zabiegu. 

Jak przebiega zabieg hemoroidoplastyki laserowej?

Zabieg wykonuje się zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym i trwa około 15 minut. Ryzyko powikłań jest niewielkie, a okres rekonwalescencji bardzo krótki. Pacjent po zabiegu może wrócić do codziennych zajęć. 

Światło lasera niszczy naczynia hemoroidalne i obkurcza tkanką łączną, co prowadzi do zmniejszenia objętości hemoroidu. „Hemoroidoplastyka laserowa polega na tym, że na brzegu odbytu wykonujemy niewielkie nacięcia. Pod śluzówką, do splotu hemoroidalnego wprowadzamy włókno lasera i podajemy energię, która powoduje koagulację w obrębie splotu. Po pewnym czasie następuje zwłóknienie i obkurczenie splotu.” - powiedział proktolog, chirurg transplantolog dr n. med. Andrzej Berman. 

hemoroidy

Choroba hemoroidalna - objawy, diagnoza, metody leczenia. Ekspert tłumaczy

CZYTAJ DALEJ
hemoroidy

Jaki jest związek błonnika w diecie z problemami z hemoroidami? Mamy opinię specjalisty

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

hemoroidychoroba hemoroidalna

Podobne artykuły

Zdrowie

Jakie jest najzdrowsze warzywo na świecie? Wiele osób może być zaskoczonych
Czytaj więcej >

Zdrowie

Czy przed myciem zębów należy zmoczyć szczoteczkę?
Czytaj więcej >

Zdrowie

Jak odróżnić katar alergiczny od przeziębienia?
Czytaj więcej >

Zdrowie

Czy kawa odwadnia i podnosi ciśnienie? 5 zadziwiających faktów na temat kawy
Czytaj więcej >

Zdrowie

4 ważne powody, dla których warto jeść pomidory i przetwory pomidorowe
Czytaj więcej >

Zdrowie

Jakie są objawy miażdżycy tętnic kończyn dolnych? Tych symptomów nie można bagatelizować!
Czytaj więcej >
Joanna Kamińska

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]