Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Heviran – działanie, zastosowanie i skutki uboczne
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:23

Heviran – działanie, zastosowanie i skutki uboczne

Heviran – działanie, zastosowanie i skutki uboczne
https://pixabay.com/

Heviran to lek pod postacią tabletek powlekanych, dostępny w trzech dawkach: 200 mg, 400 mg i 800 mg, różniących się ilością substancji czynnej, której działanie polega na hamowaniu namnażania się wirusów. Mimo wielu korzyści, jakie przynosi stosowanie tego preparatu, warto pamiętać, że nie każdy pacjent może go stosować ze względu na istniejące przeciwwskazania oraz środki ostrożności. W niniejszym artykule dowiesz się, w jakich przypadkach Heviran okaże się pomocny, kiedy należy zachować szczególną ostrożność, a także poznasz skutki uboczne, które mogą pojawić się w trakcie kuracji. Zapraszamy do lektury!

Heviran – charakterystyka i zastosowanie

Substancją czynną preparatu Heviran jest acyklowir, którego mechanizm działania skutecznie stopuje namnażanie się wirusów z grupy herpes. Jest to organiczny związek chemiczny używany w przemyśle farmaceutycznym jako składnik leków stosowanych w trakcie zakażenia wirusem opryszczki pospolitej, jak również wirusem ospy wietrznej i półpaśca.

W składzie leku oprócz substancji czynnej znajdują się również substancje pomocnicze, takie jak: celuloza mikrokrystaliczna, powidon, karboksymetyloskrobia sodowa, stearynian magnezu, hypromeloza, makrogol 6000, dwutlenek tytanu, cytrynian trietylu, talk.

Heviran stanowi remedium przede wszystkim dla pacjentów zmagających się z opryszczką, zapobiega również jej nawrotom w okresie obniżonej odporności. Dzięki swoim właściwościom jednak znajduje również zastosowanie w przypadku pierwotnego i nawracającego zakażenia opryszczkowego narządów płciowych. Lek jest także wykorzystywany w leczeniu pacjentów chorujących na półpaśca i ospę wietrzną.

Heviran – ostrzeżenia i środki ostrożności

Wyraźnym przeciwwskazaniem do stosowania preparatu Heviran jest uczulenie na acyklowir, walacyklowir lub którąkolwiek inną substancję zawartą w składzie.

Istnieje również kilka szczegółów, z którymi pacjent powinien się zapoznać zanim rozpocznie przyjmowanie leku, a w razie jakichkolwiek wątpliwości, czy  stosowanie produktu Heviran w konkretnym przypadku na pewno będzie bezpieczne, zgłosić się po poradę do lekarza lub farmaceuty. Szczególne środki ostrożności powinien podjąć pacjent, który:

  • ma rozpoznaną chorobę nerek,

  • stosuje inne leki mogące uszkadzać nerki,

  • jest odwodniony,

  • jest w podeszłym wieku,

  • jest w ciąży lub karmi piersią.

Uwaga!!! Przyjmując Heviran, nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn, gdyż może on powodować działania niepożądane, które zaburzają zdolność prowadzenia pojazdów. W trakcie kuracji nie powinno się również spożywać alkoholu – może to skutkować bowiem złym wchłanianiem leku oraz nasileniem objawów niepożądanych.

Heviran – stosowanie i działania niepożądane

Stosowanie leku Heviran powinno odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarską i na wyraźne polecenie lekarza, natomiast dawkowanie jest uzależnione od wieku pacjenta oraz od dolegliwości, na którą został zalecony lek. Należy pamiętać, by rozpocząć kurację jak najszybciej od chwili rozpoznania zakażenia i kontynuować ją przez czas zalecony przez lekarza nawet w przypadku, gdy objawy przestaną być dokuczliwe. Tabletki stosuje się doustnie, popijając je wodą. Warto również mieć na uwadze, iż przyjmowanie dużej ilości płynów w trakcie kuracji pozwala zredukować ryzyko uszkodzenia nerek oraz prawdopodobieństwo wystąpienia działań niepożądanych.

Stosowanie leku w przypadku zakażenia wirusem opryszczki pospolitej

Dawka zalecana w przypadku osoby dorosłej wynosi 200 mg leku, 5 razy w ciągu doby (z zachowaniem 4-godzinnego odstępu między kolejnymi dawkami), przez 5 dni, o ile lekarz nie zdecyduje inaczej.

Dawka zalecana w przypadku dzieci po ukończeniu 2. roku życia wynosi 200 mg leku, 4 razy w ciągu doby (zachowując 6-godzinny odstęp pomiędzy kolejnymi dawkami). Czas trwania kuracji określa lekarz. 

Stosowanie leku w przypadku zakażenia wirusem ospy wietrznej lub półpaśca

W przypadku osoby dorosłej zalecana dawka to 800 mg leku, 4 razy w ciągu doby (z zachowaniem przerwy w nocy), przez 7 dni, chyba że lekarz zadecyduje inaczej.

W przypadku dzieci w wieku od 2 do 5 lat zalecana dawka wynosi 400 mg (4 razy w ciągu doby). Dawka zalecana dla dzieci powyżej 6. roku życia wynosi 800 mg, 4 razy dziennie.

Stosowanie leku w celu zapobiegania nawrotom opryszczki pospolitej

Dawka dla osoby dorosłej wynosi zazwyczaj 200 mg, 4 razy na dobę (z zachowaniem 6-godzinnego odstępu między kolejnymi dawkami), kontynuując terapię nieprzerwanie, dopóki lekarz nie zaleci odstawienia preparatu. W przypadku niektórych pacjentów lekarz może zalecić alternatywny sposób dawkowania.

Działania niepożądane

Heviran, tak jak każdy inny farmaceutyk, może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego muszą się one pojawić. Najczęściej występujące skutki uboczne to:

  • ból i zawroty głowy,

  • ból brzucha, nudności, wymioty,

  • biegunka,

  • zmęczenie,

  • gorączka,

  • swędząca wysypka,

  • nadwrażliwość na światło,

  • pokrzywka,

  • nasilone wypadanie włosów,

  • duszności,

  • obrzęk naczynioruchowy,

  • reakcja alergiczna (pęcherze, wysypka, owrzodzenie ust i/lub oczu).

Tagi: