Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Irena Santor trafiła do szpitala. Operacja była jedynym ratunkiem
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 19.02.2024 11:37

Irena Santor trafiła do szpitala. Operacja była jedynym ratunkiem

Irena Santor
Pawel Wodzynski/East News

89-letnia Irena Santor, niekwestionowana Pierwsza Dama Polskiej Piosenki, kilka lat temu wciąż była aktywna scenicznie. W ostatnim czasie jednak zmagała się z poważnymi problemami zdrowotnymi. Z ich powodu artystka trafiła właśnie do szpitala i przeszła poważną operację. Teraz czeka ją rekonwalescencja. Co dolega Irenie Santor?

Problemy zdrowotne Ireny Santor

Irena Santor ma kamienie nerkowe. Złogi były na tyle duże, że powodowały u artystki dolegliwości poboczne. Często doświadczała bólu i nieustępujących kolek nerkowych. Jak wynika z informacji przekazanych przez „Super Express”, operacja była dla niej jedynym ratunkiem.

89-letnia Irena Santor przeszła operację – usunięto osady zalegające w jej organach. Zabieg przebiegł bez komplikacji. SE przekazał, że wokalistka czuje się dobrze. Obecnie czeka ją rekonwalescencja.

Projekt bez nazwy - 2024-02-19T090624.108.png

Objawy pojawiają się późno. Konsekwencje dla nerek są tragiczne Dolegliwości nerek zmieniają wygląd twarzy. Nie bagatelizuj tych objawów

Kamienie nerkowe to powszechnie spotykana dolegliwość

Dotyczy wielu osób zarówno w Polsce, jak i na świecie. Kamienie w nerkach to objaw kamicy nerkowej. Z powodu patologicznych złogów w drogach moczowych pojawia się wiele nieprzyjemnych objawów. Kamienie nerkowe mogą rozwijać się latami, a pierwsze objawy pojawiają się, dopiero gdy złogi przybiorą znaczące rozmiary.

Napady kolki nerkowej są najczęstszym objawem kamicy nerkowej – charakteryzują się występowaniem silnego bólu, przeważnie zlokalizowanego w okolicy lędźwiowej. Może też promieniować do okolicy spojenia łonowego, podbrzusza i pachwiny. Chorzy miewają niekiedy też wymioty, nudności, zimne poty i mdleją.

Jak leczyć kamicę nerkową?

Atak kolki nerkowej leczy się farmakologicznie – chorym podaje się leki rozkurczowe i przeciwbólowe. Wskazane jest również picie dużej ilości wody, dzięki której można szybciej usunąć złogi z nerek.

W pewnych przypadkach konieczne bywa leczenie interwencyjne, gdy chory nie może samodzielnie wydalić kamienia moczowego. Jednym z częściej wykonywanych zabiegów jest litotrypsja pozaustrojowa – polega na rozbiciu kamieni nerkowych za pomocą fal uderzeniowych, powodujących rozpad kamieni na mniejsze kawałki.

Złogi usuwa się także podczas klasycznej operacji otwartej – podczas niej nacina się skórę i wydobywa złogi przez nacięcie przewodów moczowych.

źródło: SE.pl