Irena Santor trafiła do szpitala. Operacja była jedynym ratunkiem
89-letnia Irena Santor, niekwestionowana Pierwsza Dama Polskiej Piosenki, kilka lat temu wciąż była aktywna scenicznie. W ostatnim czasie jednak zmagała się z poważnymi problemami zdrowotnymi. Z ich powodu artystka trafiła właśnie do szpitala i przeszła poważną operację. Teraz czeka ją rekonwalescencja. Co dolega Irenie Santor?
Problemy zdrowotne Ireny Santor
Irena Santor ma kamienie nerkowe. Złogi były na tyle duże, że powodowały u artystki dolegliwości poboczne. Często doświadczała bólu i nieustępujących kolek nerkowych. Jak wynika z informacji przekazanych przez „Super Express”, operacja była dla niej jedynym ratunkiem.
89-letnia Irena Santor przeszła operację – usunięto osady zalegające w jej organach. Zabieg przebiegł bez komplikacji. SE przekazał, że wokalistka czuje się dobrze. Obecnie czeka ją rekonwalescencja.
Objawy pojawiają się późno. Konsekwencje dla nerek są tragiczne Dolegliwości nerek zmieniają wygląd twarzy. Nie bagatelizuj tych objawówKamienie nerkowe to powszechnie spotykana dolegliwość
Dotyczy wielu osób zarówno w Polsce, jak i na świecie. Kamienie w nerkach to objaw kamicy nerkowej. Z powodu patologicznych złogów w drogach moczowych pojawia się wiele nieprzyjemnych objawów. Kamienie nerkowe mogą rozwijać się latami, a pierwsze objawy pojawiają się, dopiero gdy złogi przybiorą znaczące rozmiary.
Napady kolki nerkowej są najczęstszym objawem kamicy nerkowej – charakteryzują się występowaniem silnego bólu, przeważnie zlokalizowanego w okolicy lędźwiowej. Może też promieniować do okolicy spojenia łonowego, podbrzusza i pachwiny. Chorzy miewają niekiedy też wymioty, nudności, zimne poty i mdleją.
Jak leczyć kamicę nerkową?
Atak kolki nerkowej leczy się farmakologicznie – chorym podaje się leki rozkurczowe i przeciwbólowe. Wskazane jest również picie dużej ilości wody, dzięki której można szybciej usunąć złogi z nerek.
W pewnych przypadkach konieczne bywa leczenie interwencyjne, gdy chory nie może samodzielnie wydalić kamienia moczowego. Jednym z częściej wykonywanych zabiegów jest litotrypsja pozaustrojowa – polega na rozbiciu kamieni nerkowych za pomocą fal uderzeniowych, powodujących rozpad kamieni na mniejsze kawałki.
Złogi usuwa się także podczas klasycznej operacji otwartej – podczas niej nacina się skórę i wydobywa złogi przez nacięcie przewodów moczowych.
źródło: SE.pl