Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Objawy pojawiają się późno. Konsekwencje dla nerek są tragiczne
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 15.02.2024 20:53

Objawy pojawiają się późno. Konsekwencje dla nerek są tragiczne

ból nerek
canva

Gdy przepływ moczu z nerek do pęcherza jest zablokowany, przyczyną może być wodonercze. Dochodzi do niego, gdy mocz nie może zostać w pełni wydalony i zalega w nerce. Reagować trzeba natychmiast – skutkiem bywają trwałe zmiany funkcjonowania nerki.

Co to jest wodonercze?

W tym stanie dochodzi do poszerzenia miedniczek i kielichów nerkowych, będących na początkowym odcinku dróg moczowych. Przyczyną jest zaburzony odpływ moczu z nerki. Następstwem tego stanu jest zanik miąższu nerki, powodujący, że zmniejsza się ilość nefronów. Gdy stan ten utrzymuje się lub postępuje, może spowodować niewydolność nerki.

Przyczyna choroby często zależy od wieku chorego. Przeważnie jednak powodem jest zator wewnątrz lub na zewnątrz dróg moczowych. Spowodować go może nieprawidłowa budowa moczowodu.

Wodonercze powodują niekiedy kamienie nerkowe. Bywa też objawem nowotworu układu moczowego.

Projekt bez nazwy - 2024-02-15T193155.719.png

#ZbadajNerki – ruszyła akacja zachęcająca do regularnej profilaktyki! Ambasadorem został Piotr Polk Te leki mogą zniszczyć nerki, jelita i płuca. Są dostępne niemal wszędzie, kupują je miliony Polaków!

Objawy wodonercza bywają trudne do rozpoznania

Diagnostyka choroby nie zawsze jest prostym zadaniem. Symptomy choroby zależą od przyczyny jej występowania. U osób z kamicą nerkową głównym objawem jest ból w okolicy lewej nerki lub prawej nerki. Pojawiają się też zmiany w badaniu ogólnym moczu.

Stopniowo narastające wodonercze często nie daje objawów. Zastój moczu może spowodować jednak, że pojawią się problemy z oddawaniem moczu – uryny wówczas może być mniej lub pojawić się może całkowity bezmocz, gdy światło cewki zostanie zamknięte.

Wodonercza nie powinno się bagatelizować

Nieleczone wodonercze może spowodować ostrą niewydolność nerek. Następstwem tego bywa konieczność leczenia nerkozastępczego. Jeśli przeszkoda zostanie szybko usunięta, wydalanie moczu będzie nasilone, lecz wodonercze ustąpi.

Wodonercze zwiększa ryzyko pojawienia się infekcji dróg moczowych. Jeśli nie zostanie wdrożone odpowiednie leczenie, skutkiem może być urosepsa.

Sposób leczenia wodonercza zależy od przyczyn choroby i powinien decydować o nim lekarz urolog. Najczęściej stosowana jest farmakoterapia, leczenie zabiegowe i operacyjne, polegające na wycięciu fragmentu, który uległ zawężeniu. Fragment ten można również poszerzać.

źródło: DOZ.pl

Polecane