Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Stosujesz paracetamol na ból głowy? Bądź ostrożny! Może uszkodzić serce i nerki!
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 17.10.2023 08:09

Stosujesz paracetamol na ból głowy? Bądź ostrożny! Może uszkodzić serce i nerki!

ból głowy
canva.com

Paracetamol to substancja czynna obecna w wielu lekach i preparatach dostępnych bez recepty. Uważany jest za stosunkowo bezpieczny, jednak nieprawidłowo stosowany może być toksyczny dla organizmu. Do jakich powikłań może prowadzić nadmierne zażywanie paracetamolu i kto powinien go unikać?

Popularny lek przeciwbólowy (fot Canva_ Fot. Canva.com

Skutki zdrowotne nadużywania paracetamolu

Paracetamol to popularny środek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy, powszechnie stosowany w łagodzeniu bólu i zbijaniu gorączki w trakcie trwania infekcji. 

Paracetamol uważa się za stosunkowo bezpieczny lek, o ile stosowany jest zgodnie z zaleceniami. Jego nadużywanie, czyli przyjmowanie w ilościach większych niż zalecane, może prowadzić do poważnych skutków ubocznych, takich jak: 

  • uszkodzenie wątroby, 
  • uszkodzenie nerek,
  • uszkodzenie serca,
  • uszkodzenie układu pokarmowego. 

W niektórych przypadkach nadużywanie paracetamolu może prowadzić nawet do śmierci. 

 

Rozpuszczalna czy sypana? Dietetyk nie ma wątpliwości, która kawa jest zdrowsza! 5 nieoczywistych symptomów stwardnienia rozsianego - często nie są kojarzone z tą chorobą!

Objawy przedawkowania paracetamolu

Objawy przedawkowania paracetamolu mogą być trudne do rozpoznania, ponieważ zazwyczaj są niespecyficzne i pojawiają się dopiero po kilku godzinach, a nawet dniach od zażycia nadmiernej dawki. Mogą to być między innymi: 

  • nudności, 
  • wymioty, 
  • pocenie się,
  • bladość skóry, 
  • ból brzucha,
  • osłabienie, 
  • senność,
  • dezorientacja.

W ciężkich przypadkach mogą wystąpić: 

  • żółtaczka, 
  • krwawienie z nosa lub dziąseł, 
  • zaburzenia krzepnięcia krwi, 
  • obrzęk mózgu, 
  • niewydolność wielonarządowa,
  • śpiączka.

Należy pamiętać, że przedawkowanie paracetamolu wymaga natychmiastowej pomocy medycznej! 

Kiedy unikać paracetamolu?

Pamiętajmy, aby zawsze czytać ulotki informacyjne leków i postępować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. Nie należy łączyć paracetamolu z alkoholem ani innymi lekami hepatotoksycznymi. 

Do leków o bezpośrednim działaniu toksycznym na wątrobę zaliczmy między innymi: 

  • paracetamol, 
  • metotreksat, 
  • izoniazyd, 
  • halotan, 
  • amiodaron, 
  • niektóre antybiotyki. 

Przykładami leków o pośrednim działaniu toksycznym na wątrobę są:

  • penicylina, 
  • sulfonamidy,
  • fenytoina, 
  • karbamazepina, 
  • niektóre leki przeciwzakrzepowe.

Istnieją pewne grupy pacjentów, którzy powinny unikać stosowania paracetamolu. Należą do nich osoby: 

  • z chorobami wątroby,
  • uzależnione od alkoholu,
  • przyjmujące inne leki zawierające w składzie paracetamol. 
Polecane