Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie psychiczne > Lecznicza moc alpak. Na czym polega alpakoterapia i komu jest zalecana?
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 07.08.2023 14:29

Lecznicza moc alpak. Na czym polega alpakoterapia i komu jest zalecana?

alpaki
canva.com

Alpakoterapia to fantastyczna forma zooterapii, która polega na interakcji z uroczymi alpakami. Te przyjazne zwierzątka mają wiele zalet, które sprawiają, że ludzie chętnie spędzają z nimi czas. Kontakt z alpakami poprawia nastrój, obniża poziom stresu i pomaga w leczeniu wielu schorzeń. 

Alpaki to nie lamy

Alpaki są roślinożernymi ssakami z rodziny wielbłądowatych, pochodzącymi z Ameryki Południowej. W naturalnym środowisku zamieszkują Andy na wysokościach od 4000 do 4700 m n. p. m., gdzie tworzą stada. W Polsce są hodowane jako zwierzęta domowe lub użytkowe. Preferują dietę bogatą w warzywa, paszę, siano i trawę.

Alpaki często są mylone z lamami, jednak nie są to te same zwierzęta. Różnią się od lam wielkością, kształtem pyska i uszu oraz rodzajem sierści. Alpaki są mniejsze i mają bardziej zaokrąglone pyski i krótsze uszy niż lamy. Ich sierść jest grubsza, dłuższa i bardziej jednolita w kolorze niż sierść lam. 

Projekt bez nazwy - 2023-07-17T165141.905.png

Dogoterapia, czyli rola psa w leczeniu ciała i umysłu człowieka Mruczenie kota leczy, czyli dlaczego właściciele kotów są szczęściarzami?

Na czym polega alpakoterapia?

Alpaki to niesamowite zwierzęta, które zachwycają swoim łagodnym usposobieniem i delikatnością. Nie wykazują agresji, uwielbiają nawiązywać przyjaźnie zarówno z ludźmi, jak i z innymi zwierzętami. Są bardzo przyjazne dla dzieci, uwielbiają być głaskane i przytulane. Cechują się też dużą inteligencją, dzięki czemu szybko uczą się nowych rzeczy, takich jak chodzenie na smyczy czy jedzenie z ręki.

Spotkanie z alpakami to niezapomniane przeżycie, które odbywa się na świeżym powietrzu. Alpaki można wyprowadzić na spacer lub posiedzieć na kocu w ich towarzystwie. Podczas spotkania, można karmić zwierzątka z ręki i w ten sposób nawiązać z nimi bliższy kontakt. 

Alpakoterapia polega na wykorzystaniu właściwości terapeutycznych alpak, które są łagodnymi i przyjaznymi zwierzętami. Te przeurocze istoty mają miękką i ciepłą sierść, która stymuluje zmysł dotyku i poprawia samopoczucie. Są spokojne i radosne, co sprzyja relaksacji i redukcji napięcia emocjonalnego. Kontakt z alpakami wpływa korzystnie na rozwój osobowości, zdolności poznawczych i umiejętności społecznych. Alpaki pomagają w rozwoju ruchowym, wspierają budowanie samooceny, pewności siebie, uczą empatii i odpowiedzialności. 

Komu zaleca się alpakoterapię?

Alpakoterapia jest szczególnie zalecana dla osób z zaburzeniami psychicznymi, takimi jak nerwica, fobia, autyzm, ADHD czy zespół Downa. Ten rodzaj terapii przynosi wiele korzyści zdrowotnych nie tylko niepełnosprawnym pacjentom, ale także seniorom, osobom zestresowanym oraz cierpiącym na depresję. 

Polecane