Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Lek Dih – zastosowanie i działanie.
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:26

Lek Dih – zastosowanie i działanie.

Lek Dih – zastosowanie i działanie.
https://pixabay.com/pl/photos/beach-kosz-pla%C5%BCowy-st%C3%B3p-kobiet-1845311/

Diosmina jest składnikiem powszechnie znanego i często przepisywanego leku zwanego DIH i używanego przede wszystkim w przypadku wystąpienia u pacjenta żylaków lub nawet początkowych objawów niewydolności krążenia kończyn dolnych. Jak w przypadku każdego leku, tak i tutaj wystąpić mogą różnego rodzaju działania niepożądane. Są także środki ostrożności, które należy przedsięwziąć dla własnego zdrowia, zanim zdecydujemy się na przyjmowanie leku DIH. W niniejszym artykule rozwiejemy wszelkie twoje wątpliwości.

Lek Dih – charakterystyka i zastosowanie

Lek Dih występuje przede wszystkim w postaci tabletek i dostępny jest właściwie w każdej aptece. Można go zakupić bez recepty, warto jednak konieczność jego zażywania omówić z lekarzem lub przynajmniej z farmaceutą. W ten sposób dowiemy się, czy przyjmowanie konkretnego leku jest dla nas wskazane i przede wszystkim, czy jest bezpieczne.

Leku Dih używa się przede wszystkim w przypadku pojawiających się u pacjenta problemów z wydolnością krążenia żylnego kończyn dolnych. Te natomiast mogą objawiać się następującymi dolegliwościami:

·        bóle i skurcze nocne,

·        uczucie ciężkości nóg (nie tylko po całym dniu chodzenia lub z powodu używania tego dnia obcasów),

·        żylaki,

·        występowanie pajączków naczyniowych (poszerzenia bardzo drobnych naczyń żylnych),

·        obrzęki nóg.

Lek Dih stosuje się również w leczeniu żylaków odbytu (hemoroidów).

Lek Dih – środki ostrożności i przeciwwskazania

Jak w przypadku stosowania każdego innego leku, tak i w przypadku przyjmowania Dih należy zachować środki ostrożności. Mimo, że lek nie jest wydawany na receptę, niestosowanie się do zasad może skutkować problemami zdrowotnymi różnego rodzaju.

Przede wszystkim, zanim zaczniemy stosować lek Dih warto porozmawiać z lekarzem, czy nie istnieją żadne przeciwwskazania do jego przyjmowania oraz czy w ogóle nasze dolegliwości poddadzą się takiemu leczeniu, czy jednak należałoby podjąć inne kroki. Podstawowym przeciwwskazaniem do zażywania leku Dih jest oczywiście uczulenie na diosminę czy jakąkolwiek substancję czynną lub pomocniczą występującą w składzie leku.

Szczególną ostrożność należy zachować, gdy lek Dih stosujemy w leczeniu żylaków odbytu. Jeżeli objawy ze strony leczonego schorzenia nie ustąpią lub ulegną nasileniu, należy udać się do lekarza a przed wizytą odstawić lek Dih. Należy pamiętać również, że w przypadku tego schorzenia leczenie przy pomocy diosminy powinno być objawowe i krótkotrwałe. Żylaki odbytu najbezpieczniej skonsultować z lekarzem od razu.

Przed zastosowaniem leku należy skonsultować się z lekarzem szczególnie w przypadku, gdy zachodzi podejrzenie ciąży lub, gdy ciążę planujemy. Nie wiadomo niestety, czy lek Dih przenika do mleka matki, w związku z tym nie poleca się jego wprowadzania podczas karmienia, jeśli nie jest to konieczne.

Lek Dih nie wykazał negatywnego wpływu na przytomność umysłu oraz zdolność prowadzenia samochodu i obsługi maszyn.

Lek Dih – stosowanie i działania niepożądane

Stosowanie leki Dih powinno być zawsze zgodne z zaleceniami lekarza lub ze wskazówkami zawartymi w ulotce. Zazwyczaj zalecane jest spożywanie razem z posiłkiem 1 tabletki w ciągu doby. Jedynie w przypadku żylaków odbytu zaleca się większą dawkę. Ta jednak powinna zostać każdorazowo ustalona przez lekarza. Wówczas lek Dih przyjmuje się zazwyczaj przez 7 dni (4 dni x 3 tabletki oraz 3 dni x 2 tabletki).

Lek Dih, jak każdy inny specyfik leczniczy, może wywołać wiele działań niepożądanych. Są one jednak zwykle dosyć rzadkie i występują u mniej niż 1 osoby na 10 tysięcy – jak wynika z badań. Do objawów niepożądanych, które mogą wystąpić podczas stosowania leku Dih zalicza się między innymi:

·        niestrawność,

·        nudności,

·        wymioty,

·        zawroty i bóle głowy,

·        złe samopoczucie i osłabienie,

·        wysypka, świąd i pokrzywka.

W przypadku łagodnych działań niepożądanych leku Dih zaprzestanie kuracji nie jest konieczne. Do takich dolegliwości zalicza się przede wszystkim problemy ze snem (bezsenność i trudności w zasypianiu), zawroty i bóle głowy oraz niepokój.

Tagi: