Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Lekarz Oleg Nowak: "Miałem wypadek na snowboardzie. Nie pokrzyżował mi marzeń"
Redakcja Pacjenci.pl
Redakcja Pacjenci.pl 11.12.2023 12:28

Lekarz Oleg Nowak: "Miałem wypadek na snowboardzie. Nie pokrzyżował mi marzeń"

Oleg Nowak
Lekarz Oleg Nowak, fot. archiwum prywatne

Próbowałem znaleźć lekarzy z niepełnosprawnościami w Polsce. Wtedy mi się nie udało. Dziś wiem, że byli niewidoczni - Oleg Nowak robi właśnie specjalizację z radiologii, ale wspomina 2009 r. - Moje marzenia o studiach lekarskich zostały mocno zweryfikowane po wypadku - mówi. Dziś działa w podwójnej roli - lekarza i pełnomocnika swoich koleżanek i kolegów lekarzy z niepełnosprawnościami.

Lekarz Oleg Nowak właśnie ruszył z kampanią" „Jestem lekarzem. Niepełnosprawność nie wyklucza”.  Po raz pierwszy w historii Naczelnej Rady Lekarskiej, pojawiło się w niej stanowisko Pełnomocnika ds. lekarzy z niepełnosprawnościami. Objął je właśnie Oleg Nowak. Z okazji obchodów Miesiąca Dumy z Niepełnosprawności lekarz, który jest w trakcie specjalizacji z radiologii i porusza się na wózku, dzieli się z lekarzami i pacjentami swoją historią. Posłuchajcie  walczcie o marzenia! 

 

Lekarz na wózku - zwykła sprawa. Niepełnosprawność nie wyklucza

"Moje marzenia i plany dotyczące studiów lekarskich zostały mocno zweryfikowane po tym, jak w 2009 roku uległem wypadkowi na snowboardzie. Próbowałem znaleźć lekarzy z niepełnosprawnościami w Polsce. Wtedy mi się to nie udało, dziś wiem, że po prostu byli niewidoczni. Dzięki wsparciu bliskich, długiej rehabilitacji i przemyśleniach uznałem, że nie zrezygnuję z marzeń”.– mówi Oleg Nowak, pełnomocnik NRL ds. lekarzy z niepełnosprawnościami.

W społecznym postrzeganiu zawodu lekarza, także wśród samego środowiska lekarskiego, zakorzeniło się przekonanie stanowiące, że ten, który pomaga, musi być w pełni sprawny. Jednak co oznacza określenie „w pełni sprawy” w kontekście lekarza w 2023 roku? Czy diagnoza dotycząca choroby wirusowej, czy infekcji postawiona przez lekarza rodzinnego, który porusza się na wózku inwalidzkim, będzie znacząco różnić się od diagnozy innego lekarza tej samej specjalizacji? Zapewne nie, a zatem będzie pełnoprawna, w pełni wiążąca. Określenie „w pełni sprawny” należy zatem odnosić do funkcji, jaką pełni dana osoba w społeczeństwie, do zadań, które może wykonywać na najwyższym poziomie, nie zaś ogólnych wyobrażeń na temat niepełnosprawności. Niepełnosprawność nie wyklucza, ale pozwala zauważyć dziedziny, które przyniosą satysfakcję i spełnienie, pozwolą odnaleźć się osobie z niepełnosprawnością w konkretnej, potrzebnej roli. 

Został lekarzem pomimo niepełnosprawności. Takich osób jest więcej.png

Młodzi lekarze napisali list do mediów. Walczą też o przyszłych pacjentów Dr Elsaftawy: "Polecam siłownię!". Nowy cykl: "CZY LEKARZ SIĘ LECZY?"

Oleg Nowak chce pomagać lekarzom

Oleg Nowak został pełnomocnikiem ds. lekarzy z niepełnosprawnościami. Naczelna Izba lekarska ustanowiła tę funkcję, by pomagać osobom z niepełnosprawnościami, które chcą spełniać swoje marzenia związane z pełnieniem zawodu lekarza. Jednak ma za cel pomagać również lekarzom z niepełnosprawnościami. 

Rodzajów niepełnosprawności jest bardzo wiele, uważam jednak, że obecnie przekrój specjalizacji medycznych jest na tyle duży, że każdy znajdzie coś dla siebie. Uprawianie tego zawodu wymaga dostosowań przede wszystkim w nas samych, w mniejszym stopniu w otoczeniu. Bardzo duża część lekarzy boi się przyznać do swoich niepełnosprawności. Obawia się konsekwencji społecznych czy prawnych. Prawo nie przewiduje raczej problemów zdrowotnych u kandydatów na lekarzy, u lekarzy również nie do końca. Chcę to zmienić, dlatego pracuję nad regulacjami dotyczącymi praw przysługujących lekarzom z niepełnosprawnościami. Moje działania dotyczą głównie sytuacji rezydentów. Lekarz, który przeszedł wszystkie ścieżki edukacyjne, tak naprawdę staje się poniekąd niezależny”.– powiedział Oleg Nowak, pełnomocnik NRL ds. lekarzy z niepełnosprawnościami.

W przyszłości pełnomocnik NRL ds. lekarzy z niepełnosprawnościami planuje także zebranie danych statystycznych dotyczących liczby lekarzy posiadających status osoby niepełnosprawnej. 

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych – pamiętajmy również o lekarzach

3 grudnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Święto ustanowiła Organizacja Narodów Zjednoczonych w 1992 r. w celu przybliżenia społeczeństwu problemów osób niepełnosprawnych.

Wbrew temu co może się wydawać, jest to również dzień medyków. Zwykło myśleć się, że są to niezniszczalni tytani pracy o niemalże nadludzkich możliwościach. W rzeczywistości jest inaczej. Również w tej grupie zawodowej są osoby ze stwierdzoną niepełnosprawnością – i często jest to przyczynkiem do dyskryminacji.

Lekarzami z niepełnosprawnością nie są tylko młode osoby, takie jak Oleg Nowak, zaczynające pracę już z problemami zdrowotnymi. Medycy to ludzie, którzy także chorują i coraz częściej dotykają ich udary, zawały, nowotwory i wypadki komunikacyjne.

Tegoroczny Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych stał się okazją, by wystartować z kampanią społeczną NIL dotyczącą działalności samorządu na rzecz lekarzy z niepełnosprawnościami, promowanej hasłem „Jestem lekarzem. Niepełnosprawność nie wyklucza”.   

źródło: https://nil.org.pl/ 

Psychika i ciało są mocno połączone - mówi fizjoterapeutka Magdalena Szymkiewicz
Magdalena Szymkiwicz, fizjoterapeutka
Gdy nas coś boli, lubimy zwlekać. Cierpimy, ale nie idziemy do lekarza, by się zdiagnozować. Bagatelizujemy dolegliwości i liczymy na to, że może same nam przejdą. I przegapiamy najlepszy czas na to, by zacząć leczenie. Co, oprócz leków może nam ulżyć w bólu? Odpowiada Magdalena Szymkiewicz, fizjoterapeutka z CM SafiMed. Często do gabinetu fizjoterapeuty trafiają osoby, u których dolegliwości bólowe są już bardzo uciążliwe. Zdarza się, że chorzy cierpią, zwlekając z odbyciem wizyty w gabinecie, a jednocześnie przegapiają najlepszy moment na rozpoczęcie terapii. Bagatelizując dolegliwości w myśl: „może samo przejdzie…”, chorzy doprowadzają do sytuacji, w której początkowo niewielkie przeciążenia przeradzają się w ostry stan bólowy. Dochodzi do zaostrzenia dolegliwości.Fot. AdobeStock/SafiMed
Czytaj dalej
„Kup sobie dyplom lekarza”. Wkrótce strach będzie zostać pacjentem w Polsce?
Sebastian Goncerz. Fot.: Mikołaj Pancerz
Skala absurdów związanych z tworzeniem kierunków lekarskich na różnych uczelniach jest uderzająca. Gdyby jeszcze dwa lata temu spytać, że coś takiego będzie mieć miejsce, nikt by w to nie uwierzył – mówi Sebastian Goncerz, przewodniczący Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy. W Polsce ruszyło aż 39 nowych wydziałów lekarskich na uczelniach, które dotąd nie miały wiele wspólnego z medycyną. Jedna z nich życzy sobie 45 tys. zł. za semestr.Rok akademicki 2023/ 2024 to prawdziwy wysyp kierunków lekarskich na uczelniach niemedycznych. Kształceniem przyszłych specjalistów zajmie się między innymi założona przez Tadeusza Rydzyka Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, Politechnika Wrocławska, Politechnika Bydgoska czy filia Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Pile. To wszystko jest efektem przyzwolenia, jakiego udzielił Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki.
Czytaj dalej