Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Leki na uspokojenie – działanie, skład, skutki uboczne
Marcelina Dzięciołowska
Marcelina Dzięciołowska 19.03.2022 01:23

Leki na uspokojenie – działanie, skład, skutki uboczne

Leki na uspokojenie – działanie, skład, skutki uboczne
pixabay.com

Leki na uspokojenie

Jak sama nazwa wskazuje, tabletki uspokajające mogą działać kojąco pod wpływem stresu, nerwowości i niepokoju. Niektóre leki na uspokojenie można kupić bez recepty (są to preparaty ziołowe) oraz tabelki uspokajające tylko na receptę, o użyciu których decyduje lekarz.

Jak działają tabletki na uspokojenie?

Środki uspokajające niezależnie od tego, czy są to leki ziołowe, czy środki uspokajające przepisane przez lekarza, działają odprężająco na organizm człowieka. Sprzyjają relaksacji oraz poprawiają samopoczucie. Zmniejszają napięcie mięśni i działają przeciwdrgawkowo.

Należy zaznaczyć, że w przypadku niskiego lub umiarkowanego napięcia emocjonalnego pomocne mogą być ziołowe środki uspokajające. W przypadku silnego i uporczywego stresu lub choroby o dużym nasileniu należy zwrócić się o pomoc do lekarza, który zdecyduje, czy należy przepisać silniejsze leki na uspokojenie.

Czym są ziołowe tabletki na uspokojenie?

Pacjenci, którzy borykają się z bezsennością, stresem i wahaniami nastroju, mogą uspokoić objawy tabletkami ziołowymi na uspokojenie. To całkowicie naturalne i łagodne preparaty zawierające różne ekstrakty ziołowe, takie jak melisa lekarska, waleriana, szyszki chmielu.

Ich zaletą jest to, że nie powodują senności, nie wywołują zawrotów głowy, a co najważniejsze, nie uzależniają i nie powodują dyskomfortu. Większość preparatów ziołowych uspokajających można dostać w aptece bez recepty.

Skład ziołowych tabletek na uspokojenie

Ziołowe leki na uspokojenie zawierają różnego rodzaju ekstrakty ziołowe, np.:

  • kozłek lekarski – tzw. waleriana, która łagodzi napięcie i pomaga zasnąć; działa na ośrodkowy układ nerwowy i odpręża organizm,

  • szyszki chmielu – działają uspokajająco, spowalniając transport bodźców do układu nerwowego oraz aktywność kory mózgowej; pomagają osiągnąć stan odprężenia oraz wejść w zdrowy stan snu, a także wyciszyć się i uspokoić,

  • korzeń arktyczny – spotykany pod nazwą jako różeniec górski, przeciwdziała depresji i uodparnia na stres,

  • szafran – wykazuje silne działanie przeciwdepresyjne,

  • melisa i arcydzięgiel – działają uspokajająco i pomagają rozwiązać problemy z zasypianiem i pobudzeniem nerwów; dzięki obecności takich związków, jak flawonoidy, triterpeny, kariofilen i citral skutecznie regulują próg wrażliwości ośrodkowego układu nerwowego,

  • dziurawiec – zalecany szczególnie przy depresji, zaburzeniach równowagi nerwowej, zmęczeniu; podczas przyjmowania preparatu z dziurawca zwyczajnego poprawę nastroju widać po 10-14 dniach,

  • lawenda – stosowana głównie w aromaterapii w celu złagodzenia stresu nerwowego i emocjonalnego.

Ponadto witaminy B6, B9 (kwas foliowy) i B12 często znajdują się w składnikach ziołowych leków uspokajających i odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego.

Tagi: