Pacjenci.pl
Leki na uspokojenie – działanie, skład, skutki uboczne

pixabay.com

Leki na uspokojenie – działanie, skład, skutki uboczne

17 Marca 2021

Autor tekstu:

Marcelina Dzięciołowska

Udostępnij:

Tabletki na uspokojenie mogą pomóc pozbyć się codziennego stresu, bezsenności czy różnego rodzaju lęków, np. przed utratą stanowiska pracy. To tylko niektóre przyczyny stosowania środków uspokajających. Na czym polega dz

Leki na uspokojenie

Jak sama nazwa wskazuje, tabletki uspokajające mogą działać kojąco pod wpływem stresu, nerwowości i niepokoju. Niektóre leki na uspokojenie można kupić bez recepty (są to preparaty ziołowe) oraz tabelki uspokajające tylko na receptę, o użyciu których decyduje lekarz.

Jak działają tabletki na uspokojenie?

Środki uspokajające niezależnie od tego, czy są to leki ziołowe, czy środki uspokajające przepisane przez lekarza, działają odprężająco na organizm człowieka. Sprzyjają relaksacji oraz poprawiają samopoczucie. Zmniejszają napięcie mięśni i działają przeciwdrgawkowo.

Należy zaznaczyć, że w przypadku niskiego lub umiarkowanego napięcia emocjonalnego pomocne mogą być ziołowe środki uspokajające. W przypadku silnego i uporczywego stresu lub choroby o dużym nasileniu należy zwrócić się o pomoc do lekarza, który zdecyduje, czy należy przepisać silniejsze leki na uspokojenie.

Czym są ziołowe tabletki na uspokojenie?

Pacjenci, którzy borykają się z bezsennością, stresem i wahaniami nastroju, mogą uspokoić objawy tabletkami ziołowymi na uspokojenie. To całkowicie naturalne i łagodne preparaty zawierające różne ekstrakty ziołowe, takie jak melisa lekarska, waleriana, szyszki chmielu.

Ich zaletą jest to, że nie powodują senności, nie wywołują zawrotów głowy, a co najważniejsze, nie uzależniają i nie powodują dyskomfortu. Większość preparatów ziołowych uspokajających można dostać w aptece bez recepty.

Skład ziołowych tabletek na uspokojenie

Ziołowe leki na uspokojenie zawierają różnego rodzaju ekstrakty ziołowe, np.:

 • kozłek lekarski – tzw. waleriana, która łagodzi napięcie i pomaga zasnąć; działa na ośrodkowy układ nerwowy i odpręża organizm,

 • szyszki chmielu – działają uspokajająco, spowalniając transport bodźców do układu nerwowego oraz aktywność kory mózgowej; pomagają osiągnąć stan odprężenia oraz wejść w zdrowy stan snu, a także wyciszyć się i uspokoić,

 • korzeń arktyczny – spotykany pod nazwą jako różeniec górski, przeciwdziała depresji i uodparnia na stres,

 • szafran – wykazuje silne działanie przeciwdepresyjne,

 • melisa i arcydzięgiel – działają uspokajająco i pomagają rozwiązać problemy z zasypianiem i pobudzeniem nerwów; dzięki obecności takich związków, jak flawonoidy, triterpeny, kariofilen i citral skutecznie regulują próg wrażliwości ośrodkowego układu nerwowego,

 • dziurawiec – zalecany szczególnie przy depresji, zaburzeniach równowagi nerwowej, zmęczeniu; podczas przyjmowania preparatu z dziurawca zwyczajnego poprawę nastroju widać po 10-14 dniach,

 • lawenda – stosowana głównie w aromaterapii w celu złagodzenia stresu nerwowego i emocjonalnego.

Ponadto witaminy B6, B9 (kwas foliowy) i B12 często znajdują się w składnikach ziołowych leków uspokajających i odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego.

Tabletki na uspokojenie, które zawierają benzodiazepiny

Benzodiazepiny działają w ośrodkowym układzie nerwowym poprzez wybiórcze działanie na określone obszary mózgu zwane białkami receptora GABA-A. Istnieją trzy typy receptorów GABA w mózgu: GABA-A, GABA-B i GABA-C. GABA jest głównym hamującym neuroprzekaźnikiem w mózgu. GABA pomaga regulować kontrolę motoryczną, wzrok, lęk i wiele innych funkcji mózgu.

Benzodiazepiny wzmacniają odpowiedź na hamujące neuroprzekaźniki GABA poprzez otwarcie kanałów chlorkowych aktywowanych przez GABA i umożliwianie jonom chlorkowym wnikanie do neuronów. Efekt ten powoduje, że neurony są naładowane ujemnie i odporne na pobudzenie, co powoduje, że leki te mają działanie przeciwlękowe, uspokajające lub przeciwdrgawkowe.

Benzodiazepiny w lekach na uspokojenie, a lęki napadowe

Lęk napadowy to szczególny rodzaj zaburzeń lękowych. Pacjenci z lękami napadowymi posiadają ataki paniki, które powtarzają się z epizodami silnego strachu. Atakom paniki towarzyszą inne zaburzenia nastroju, takie jak depresja, lęk lub uzależnienie. Towarzyszą również następujące objawy:

 • szybkie tętno,

 • drżenie lub mrowienie rąk,

 • zaczerwienienie twarzy i pocenie się,

 • duszność,

 • strach i zwiększona świadomość otoczenia,

 • utrata kontroli,

 • agorafobia.

Skutki uboczne stosowania benzodiazepiny w lekach na uspokojenie

Leki na uspokojenie zawierające benzodiazepiny mogą być nadużywane i prowadzić do uzależnienia. Stosowanie leków na uspokojenie z benzodiazepiną powoduje amnezję wsteczną, senność, bóle i zawroty głowy. Długotrwałe ich stosowanie może niekorzystnie wpływać na funkcje poznawcze i ciężkie alergie.

Hydroksyzyna w lekach na uspokojenie

Leki na uspokojenie zawierające hydroksyzynę mają działanie uspokajające, przeciwlękowe i przeciwhistaminowe. Hydroksyzyna oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy to znaczy, że hamuje aktywność kluczowych obszarów ośrodkowego układu nerwowego.

Hydroksyzyna  uważana jest za bezpieczny lek, ale może powodować niepożądane skutki uboczne. Jeżeli występuje którykolwiek z działań niepożądanych należy przerwać stosowanie leku:

 • pokrzywka,

 • trudności w oddychaniu,

 • obrzęk twarzy, warg, języka lub gardła,

 • białe lub żółte krosty,

 • pęcherze,

 • złuszczanie,

 • szybkie lub pulsujące bicie serca,

 • ból głowy z bólem w klatce piersiowej,

 • silne zawroty głowy, omdlenia,

 • drgawki.

Jeśli środki uspokajające zawierające hydroksyzynę są stosowane nieprawidłowo lub w nadmiarze, mogą być niebezpieczne dla zdrowia pacjenta.

Przeciwskazania do stosowanie leków na uspokojenie 

Główne przeciwwskazania do stosowania leków na uspokojenie:

 • alergia na substancje czynne,

 • alkoholizm,

 • uraz mózgu,

 • uszkodzenie wątroby,

 • uszkodzenie nerek.

Leki na uspokojenie – zalecane środki ostrożności

Nie zaleca się kobietom w ciąży lub karmiącym piersią przyjmowania środków uspokajających zawierających hydroksyzynę. Przenika ona przez barierę łożyskową, a jej stężenie u płodu jest wyższe niż u matki. Może powodować wady wrodzone płodu.

Nie zaleca się również kobietom w ciąży stosowania benzodiazepinowych środków uspokajających. Długotrwałe stosowanie benzodiazepin w czasie ciąży może zwiększać ryzyko hipotonii noworodków.

Chociaż ziołowe środki uspokajające działają odprężająco na organizm ludzki, nie zakłócają percepcji i koordynacji psychomotorycznej. Korzystając z nich, można prowadzić samochód i obsługiwać maszyny bez większych przeciwwskazań.

Jednak leki uspokajające na receptę mogą wpływać na koncentrację, powodować senność i osłabiać funkcje umysłowe i nie należy prowadzić pojazdów po ich zażyciu.

Podobne artykuły

badanie mykologiczne skóry

Zdrowie

Badania mykologiczne skóry – kiedy wykonać, jak się przygotować?

Czytaj więcej >
badania psychotechniczne kierowców

Zdrowie

Badania psychotechniczne kierowców – dla kogo, na czym polegają, jak się przygotować?

Czytaj więcej >
Badania intymne – na czym polegają i kiedy warto je wykonać?

Zdrowie

Badania intymne – na czym polegają i kiedy warto je wykonać?

Czytaj więcej >
nierzeżączkowe zapalenie dróg moczowo-płciowych

Zdrowie

Nierzeżączkowe zapalenie dróg moczowo-płciowych – objawy, przyczyny, leczenie

Czytaj więcej >
badanie paznokci

Zdrowie

Badania mykologiczne paznokci – kiedy je wykonać, po co je robić?

Czytaj więcej >
Badania hormonów – kiedy warto wykonać oznaczenie stężenia hormonów we krwi?

Zdrowie

Badania hormonów – kiedy warto wykonać oznaczenie stężenia hormonów we krwi?

Czytaj więcej >