Pacjenci.pl
Lęki napadowe – objawy, leczenie. Co to jest neurofeedback?

pixabay.com

Lęki napadowe – objawy, leczenie. Co to jest neurofeedback?

25 Marca 2021

Autor tekstu:

Marcelina Dzięciołowska

Udostępnij:

Lęk napadowy jest jednym z zaburzeń psychicznych. W przebiegu tej choroby w pewnych okresach lęk może się nasilać, prowadząc do trudnych doświadczeń psychicznych i objawów fizycznych. Kołatanie serca jest jednym z objawów fizycznych lęku nap

Czym są lęki napadowe?

Zaburzenie lękowe, które może rozwinąć się u każdego, jest poważnym problemem, który może pogorszyć codzienne życie pacjenta. W przebiegu tych chorób wzmożony jest niepokój powodujący unikanie kontaktu z wyimaginowanymi zagrożeniami oraz uniemożliwienie wejścia w bezpieczny i komfortowy świat.

W niektórych przypadkach lęk towarzyszy człowiekowi zawsze, w innych przejawia się w postaci ataku lęku, który nie ma przyczyny lub jest spowodowany określonymi warunkami środowiskowymi. W przebiegu lęku napadowego choroba w pewnych okresach może nasilić lęk, prowadzący do trudnych doświadczeń psychicznych i objawów fizycznych. Osoby z lękiem napadowym często nie są w stanie samodzielnie określić, co spowodowało zwiększony niepokój.

Jakie występują objawy lęków napadowych?

Ludzkie ciało i umysł tworzą całość i wzajemnie na siebie wpływają. Zmiana któregokolwiek z elementów powoduje problemy ogólnoustrojowe. W przypadku występowania zaburzeń lękowych u pacjenta problemy te dotyczą funkcji psychicznych człowieka, jak i reakcji organizmu na te zmiany. Psychologicznymi wyznacznikami lęku są:

  • niepokój,

  • przeżywany stres,

  • napięcie emocjonalne,

  • rozdrażnienie,

  • problemy w skupieniu się i poprawnym myśleniu.

Z drugiej strony na polu fizycznym lęk może objawiać się napięciem mięśni i chorobami narządów wewnętrznych.

Badania laboratoryjne nie potwierdziły fizycznych objawów lęku. Jednak towarzyszące im uczucia są kolejnym czynnikiem zwiększającym cierpienie pacjentów. Najbardziej popularnymi fizycznymi objawami lęku napadowego jest kołatanie serca, które również sprawia wrażenie poważnych problemów z układem krążenia, jak np. grożący zawał serca. Zazwyczaj osoby, które napotykają ten problem, nie mogą zrozumieć, co się z nimi dzieje i dlaczego nie ma nieprawidłowości w wynikach badań laboratoryjnych.

Lęki napadowe – leczenie

Pacjenci z lękiem napadowym powinni najpierw skonsultować się z psychiatrą. Lekarz będzie mógł zdiagnozować problem i przepisać leki, jeśli wystąpią poważne objawy. Ich celem jest zmniejszenie odczuwanego niepokoju, uspokojenie i zmniejszenie objawów fizycznych. Jednym ze sposobów leczenia zaburzeń lękowych różnego rodzaju jest psychoterapia. Psychoterapia to proces, dzięki któremu osoby chore mogą rozwiązywać potencjalne problemy, znajdować nowe możliwości radzenia sobie oraz utrzymywać pozytywne reakcje i zachowania.

Neurofeedback a leczenie leków napadowych

Neurofeedback jest to jeden z możliwych sposobów pomocy w przezwyciężaniu objawów ataków lęku. Oddziałując na organizm, można również zmniejszyć nasilenie problemów psychicznych. W tym celu stosuje się metodę neurofeedbacku, która pozwala pacjentom zrozumieć ich reakcje fizyczne i psychiczne. Głębsze zrozumienie funkcji organizmu pozwala pacjentom kontrolować swoje reakcje i doświadczenia.

Dzięki metodzie treningu neurofeedback można w komfortowych warunkach wykonywać ćwiczenia na ataki lęku pod okiem wykwalifikowanego terapeuty. Takie szkolenie daje ludziom możliwość trwałego rozwiązywania problemów i utrwalania pozytywnych zachowań w obliczu narastających trudności. Pozwala to na samodzielne rozwiązywanie problemów w przyszłości.

Podobne artykuły

badanie mykologiczne skóry

Zdrowie

Badania mykologiczne skóry – kiedy wykonać, jak się przygotować?

Czytaj więcej >
badania psychotechniczne kierowców

Zdrowie

Badania psychotechniczne kierowców – dla kogo, na czym polegają, jak się przygotować?

Czytaj więcej >
Badania intymne – na czym polegają i kiedy warto je wykonać?

Zdrowie

Badania intymne – na czym polegają i kiedy warto je wykonać?

Czytaj więcej >
nierzeżączkowe zapalenie dróg moczowo-płciowych

Zdrowie

Nierzeżączkowe zapalenie dróg moczowo-płciowych – objawy, przyczyny, leczenie

Czytaj więcej >
badanie paznokci

Zdrowie

Badania mykologiczne paznokci – kiedy je wykonać, po co je robić?

Czytaj więcej >
Badania hormonów – kiedy warto wykonać oznaczenie stężenia hormonów we krwi?

Zdrowie

Badania hormonów – kiedy warto wykonać oznaczenie stężenia hormonów we krwi?

Czytaj więcej >