Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Leki przeciwgorączkowe – czym są? Dawkowanie, działanie
Marcelina Dzięciołowska
Marcelina Dzięciołowska 19.03.2022 01:23

Leki przeciwgorączkowe – czym są? Dawkowanie, działanie

Leki przeciwgorączkowe – czym są? Dawkowanie, działanie
pixabay.com

Leki przeciwgorączkowe to leki zmniejszające niefizjologiczny wzrost temperatury ciała. Leki o działaniu przeciwgorączkowym zawierają najczęściej takie substancje, jak paracetamol czy ibuprofen. Czym są leki przeciwgorączkowe i jak działają? Jak należy je odpowiednio dawkować u dzieci i osób dorosłych? 

Czym są leki przeciwgorączkowe?

Leki przeciwgorączkowe to leki zmniejszające niefizjologiczny wzrost temperatury ciała. Paracetamol jest lekiem pierwszego wyboru na gorączkę. Po podaniu doustnym obniża gorączkę po około 15-30 minutach. Gdy gorączka nie ustępuje po terapeutycznej dawce paracetamolu i jeśli stan pacjenta na to pozwala, zaleca się zastosowanie dawki przeciwzapalnej niesteroidowych leków przeciwzapalnych, w tym ibuprofenu, naproksenu, ketoprofenu i kwasu acetylosalicylowego.

Jak działają leki przeciwgorączkowe?

Leki przeciwgorączkowe mogą hamować syntezę prostaglandyn w podwzgórzu ośrodkowego układu nerwowego, mogą też bezpośrednio oddziaływać na efektory układu regulacji temperatury, czyli na gruczoły potowe i naczynia krwionośne skóry, zwiększając tym samym odprowadzanie ciepła. Leki te mogą działać w wielu kierunkach, mogą również złagodzić ból, a niektóre mają właściwości przeciwzapalne.

Dawkowanie leków przeciwgorączkowych u dzieci i osób dorosłych

Lek przeciwgorączkowy – Paracetamol 

Paracetamol jest jedynym lekiem przeciwgorączkowym wydawanym bez recepty, bezpiecznym dla niemowląt powyżej 3. miesiąca życia i jest zalecany dla noworodków (w tym wcześniaków) zgodnie z zaleceniami lekarzy. Dawkę paracetamolu ustala się na podstawie masy ciała:

  • doustnie – zaleca się przyjmowanie pojedynczej dawki 10-15 mg / kg masy ciała dziecka. Kolejne dawki nie powinny być podawane częściej, niż raz na 4-6 godzin. Dzienna dawka nie może przekraczać 60 mg / kg masy ciała,

  • doodbytniczo (czopki) – zaleca się stosowanie leku w postaci czopka co około 6-8 godzin w dawce 25 mg / kg masy ciała dziecka, utrzymując maksymalną dawkę dobową na poziomie 60 mg / kg masy ciała.

Dorośli zwykle przyjmują jednorazowo 500-1000 mg paracetamolu w postaci kapsułek, tabletek powlekanych lub musujących. Należy nie przekraczać dawki 4,0 g dziennie ze względu na ryzyko uszkodzenia wątroby.

Lek przeciwgorączkowy – Ibuprofen 

  • Dawkowanie ibuprofenu dla dzieci od 6-12 miesięcy (7,7-9 kg) –2,5 ml lub 50 mg leku

  • 1 do 3 lat (10-15 kg) – 5 ml lub 1 mg leku

  • 4 do 6 lat (16-29 kg) – 7,5 ml lub 150 mg leku

  • 7 do 9 lat (21-29 kg) – 10 ml lub 200 mg leku

  • 10 do 12 lat (30-40 kg) – 15 ml lub 250 mg leku

Dzienna dawka nie powinna przekraczać 30 mg / kg masy ciała.

Osoby dorosłe ibuprofen lub tabletki powlekane lub musujące przyjmować w 200 mg ibuprofenu (do 1200 mg na dobę) co 6 godzin, aby zapobiec gorączce z różnych przyczyn.

Lek przeciwgorączkowy – Naproksen

Dawkę leku Naproksen u dzieci w wieku powyżej 2 lat ustalono na podstawie badań klinicznych z udziałem młodych pacjentów z młodzieńczym zapaleniem stawów; pojedyncza dawka to 2,5–5 mg / kg masy ciała, nie więcej niż 15 mg / kg masy ciała dziennie. 

Dorośli mogą jednorazowo stosować 2 tabletki, a następnie 1 tabletkę co 6-8 godzin (w razie potrzeby).

Tagi: