Linomag – przeciwwskazania, skład, skutki uboczne

Linomag – przeciwwskazania, skład, skutki uboczne
pixabay.com
Autor Marcelina Dzięciołowska29.03.2021

Linomag jest przeznaczony do stosowania miejscowego na skórę jako krem, maść czy płyn. Wydawany jest w aptece bez recepty, a jego działanie przypisuje się olejowi lnianemu i nasionom lnu. Stosowany jest w przypadku łuszczycy, otarć, wyprysków lub suchej skóry. Jakie są wskazania do stosowania leku Linomag?

Wskazania do stosowania preparatu Linomag

Linomag to dostępny bez recepty preparat na skórę zawierający olej lniany, który może być stosowany w leczeniu otarć, wyprysków i egzemy. Ponadto może złagodzić objawy łuszczycy i nadmiernie wysuszonej skóry. Wskazaniami do stosowania Linomagu mogą być: suchość skóry, oparzenia i odmrożenia, odleżyny, łuszczyca, trądzik, stany zapalne skóry, podrażnienia, pielęgnacja skóry dziecka (zwłaszcza pośladków), ochrona skóry twarzy przed mrozem i wiatrem.

Właściwości lecznicze i łagodzące leku Linomag wynikają z faktu, iż olej lniany:

 • przeciwdziała stanom zapalnym skóry,
 • zapobiega działaniu negatywnych skutków warunków atmosferycznych,
 • pomaga chronić skórę przed utratą wody i przesuszeniem,
 • przyspiesza regenerację skóry,
 • łagodzi podrażnienia,
 • utrzymuje naturalną barierę skóry.


Linomag – skład

Linomag składa się z mieszaniny nienasyconych kwasów tłuszczowych (kwasu linolowego i kwasu linolenowego) – ta mieszanina nazywana jest witaminą F. Preparat nie zawiera substancji zapachowych. Niezależnie od postaci leku, obecne w nim substancje czynne to czysty olej lniany i semen (nasienie lnu zwyczajnego) w stosunku 3:1. Różne formy leku Linomag mają następujący skład:

 • substancja czynna maści to olej lniany i nasienie 200 mg/g produktu, bezwodna lanolina, wazelina biała;
 • substancja czynna zawarta w kremie: olej lniany i nasienie 200 mg/g produktu, maść zawierająca 3% kwasu borowego (kwas borowy i wazelina biała), euceryna (wazelina biała, lanolina bezwodna, wosk parafinowy, cholesterol), lanolina bezwodna;
 • w postaci płynu na skórę zawiera olej lniany i semen 1g/g produktu.

Przeciwwskazania do stosowania leku Linomag

Przed zastosowaniem leku Linomag należy wziąć pod uwagę przeciwwskazania podane w ulotce oraz zalecenia lekarza. Nie należy stosować preparatu Linomag w następujących przypadkach:

 • jeśli pacjent jest nadwrażliwy na substancję czynną lub inne składniki leku,
 • kobiety w ciąży i karmiące piersią powinny skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem leku,
 • u pacjentów z wypryskiem łojotokowym,
 • na błonach śluzowych lub uszkodzonej skórze.


Linomag w kremie

W przypadku kremu Linomag należy pamiętać, że jest on przeznaczony dla dorosłych i nie należy go stosować u dzieci. Zgodnie z informacją zawartą w ulotce można go stosować zewnętrznie. Na powstałe zmiany skórne należy nałożyć cienką warstwę kremu. Zaleca się stosować krem ​​Linomag 1 do 3 razy dziennie. Wskazana częstotliwość stosowania zależy od rodzaju problemu skórnego. U niektórych pacjentów lek w kremie może powodować miejscowe reakcje skórne.

Linomag w płynie

Linomag w płynie można nakładać tylko na nieuszkodzoną skórę od zewnątrz. Nadaje się do wcierania i może być używany do pędzlowania, tamponów, przymoczek. Do kompresu należy dodać od 10 do 20 kropli płynu lub od 30 do 40 kropli w przypadku większych powierzchni. O ile lekarz nie zaleci inaczej, należy kompresować od 2 do 4 razy dziennie. Linomag w płynie można stosować u dzieci ze skórą przesuszoną, jednak w przypadku innych schorzeń wskazana jest konsultacja lekarska.

Linomag w maści

Maść Linomag to preparat odpowiedni dla skóry dzieci i dorosłych, należy jednak przestrzegać zaleceń zawartych w ulotce. Maść stosuje się podobnie jak krem ​​– nakłada się bezpośrednio na skórę. Dawkowanie maści Linomag to 1-3 razy dziennie, a dla dzieci i niemowląt z wypryskami lub łuszczycą 2 do 3 razy dziennie.

Skutki uboczne występujące podczas stosowania preparatu Linomag

Preparat Linomag nie powoduje żadnych skutków ubocznych podczas stosowania. Można go bezpiecznie stosować na skórze, jednakże nie należy nakładać na rany i skaleczenia. Należy zapobiegać przedostaniu się Linomagu do błony śluzowej i oczu.

Następny artykuł