Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Miliard osób na świecie z otyłością. Ilu wśród nich jest Polaków, którzy bez skutku próbują schudnąć?
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 01.03.2024 17:14

Miliard osób na świecie z otyłością. Ilu wśród nich jest Polaków, którzy bez skutku próbują schudnąć?

Otyłość, nadwaga, odchudzanie, BMI
Altrendo Images/Shutterstock.com

Dane na temat otyłości nie napawają optymizmem. Na świecie jest już ponad miliard osób z tym problemem -  ok. 880 mln dorosłych i 159 mln dzieci. Choroba otyłościowa stała się tak powszechna, iż w wielu państwach występuje o wiele częściej, niż niedowaga. Jak w tym smutnym rankingu wypadają Polacy? 

Jak podało School of Public Health otyłych osób na świecie jest ponad miliard.Liczba otyłych osób wśród dorosłych w 2022 r. była ponad dwukrotnie wyższa, niż w 1990 r. natomiast wśród dzieci i nastolatków w wieku 5-19 lat ponad czterokrotnie wyższa, niż 30 lat temu. 

Tak tyją Polacy

Jak się okazuje, najwięcej otyłych osób mieszka na Karaibach, Bliskim Wschodzie oraz Afryce Północnej.  W amerykańskim Samoa otyłych jest aż 81 proc. kobiet i 70. proc mężczyzn. Jeśli chodzi o Polskę, odsetek otyłości wśród mężczyzn oszacowano na 32, 2 proc. z kolei jeśli chodzi o kobiety, to 24, 6 proc. 

Naukowcy podkreślają, że te dane są "oszałamiającymi liczbami", a to dlatego, że w ciągu ostatnich trzech dekad zaobserwowano aż czterokrotny wzrost otyłości, wśród najmłodszych, czyli grupy dzieci i młodzieży. 

Profesor Majid Ezzati z Imperial College London, współautor tego badania podkreśla, że w bogatszych i bardziej rozwiniętych krajach, wskaźniki otyłości spadają, natomiast mocno rosną we wszystkich pozostałych, biedniejszych regionach. Naukowiec zwraca uwagę na ogromną liczbę otyłych młodych ludzi, nazywając rosnącą ilość "bardzo niepokojącą".  

Lek na odchudzanie, stosowany przez Adele, skuteczniejszy niż popularny Ozempic! Po tym poznasz zbyt wysoki cholesterol. Jaki poziom cholesterolu we krwi jest normą?

Najbiedniejsi tyją najbardziej

Badacze zwrócili też uwagę na to, że otyłość w większości krajów stała się dużo bardziej rozpowszechniona, niż niedowaga. Dotyczy to również krajów słabo oraz średnio rozwiniętych. Te biedniejsze kraje jeszcze do niedawna zmagały się z niedożywieniem.

 Obecnie choć problem niedowagi jest znacznie mniejszy: zmniejszył się o połowę względem 1990 r. nie oznacza, że całkiem zniknął. Wciąż jeszcze miliony ludzi są niedożywione. Najgorsza sytuacja jest w państwie Afryki Wschodniej - Erytrei. Tam 33 proc kobiet i mężczyzn zmaga się z niedowagą.

Profesor Ezzati podkreśla, że wysoka otyłość, zwłaszcza w państwach wyspiarskich ma związek ze znacznie większą dostępnością niezdrowego jedzenia.

shutterstock_1962242731.jpg

Otyłość zwiększa ryzyko wielu chorób

Naukowiec zwraca uwagę na to, ze kiedyś problem otyłości dotyczył tylko bogatych krajów. Francesco Branca, dyrektor ds. żywienia w WHO, wyjaśnia, ze otyłość jest problemem całego świata. Nad badaniami opublikowanymi przez czasopismo "The Lancet" pracowało aż półtora tysiąca naukowców we współpracy razem ze Światową Organizacją Zdrowia.

Lekarze zwracają uwagę na to, że otyłość wiąże się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju wielu chorób, m.in. cukrzycy, schorzeń nerek oraz serca, niektórych nowotworów, a także z niepełnosprawnością. 

Według szefa WHO, dr. Tedrosa Ahanoma Ghereneyusa w walce z problemem otyłości mogą pomóc takie rozwiązania, jak m.in. nakładanie podatków na produkty zawierające dużą ilość cukru (tzw. “podatek cukrowy” funkcjonuje już w Polsce). Warto też promować zdrowe jedzenie w szkołach. Walka z otyłością musi być współpracą sektora publicznego z prywatnym, odpowiedzialnego za wpływ swoich produktów na zdrowie.

Źródło: BBC

Pokonał raka. Lekarze nie dawali mu wielkich szans
Tomasz Prosińki, #TokTuMi, Instytut Zdrowia Mentalnego
Tomasz, z zawodu menadżer i finansista, ma 47 lat i chorował na nowotwór mózgu. Lekarze nie dawali mu większych szans. Dziś jest zdrowy, a fakt, że stanął oko w oko ze śmiercią, odmienił jego życie. Pomaga osobom wypalonym zawodowo i młodzieży w ramach akcji #TokTuMi, której patronem został portal Pacjenci.pl.W tym podcaście Tomasz o tym opowiada, jak możecie skorzystać z pomocy, albo wesprzeć akcję:Tomasz miał 44 lata, gdy dowiedział się, że jego mózg jest inny. Owszem, tak jak u zdrowego człowieka może i składał się z około stu miliardów neuronów, galaretowatej tkanki zbudowanej z wody, białka, tłuszczu i soli mineralnych. Twardych, miękkich i pajęczych opon mózgowo rdzeniowych czy setek innych skomplikowanych struktur, które - choć wszystkie razem ważą niewiele więcej niż bochenek chleba - to stanowią o mózgu jako najbardziej złożonej maszynerii wciśniętej w ludzką czaszkę.- Ale w moim rósł guz. Powoli i latami. Na zdjęciu z rezonansu przypomina piłkę tenisową. Albo jak kto woli: męską pięść. Niemal sześć na sześć centymetrów, całkiem sporo, bo na jedną czwartą całej czaszki, tuż za lewym oczodołem - opowiada historię choroby mężczyzna.
Czytaj dalej
Prof. Mariusz Wyleżoł: Nie istnieje coś takiego jak „zdrowa otyłość”
prof. Mariusz Wyleżoł o chorobie otyłościowej
8 mln dorosłych w Polsce choruje na otyłość. I chyba każdy wierzy w choć jeden mit związany z tyciem i odchudzaniem. Cztery najczęstsze obala dr hab. n. med. Mariusz Wyleżoł, chirurg bariatra, prezes elekt Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości.Mit 1: Z otyłości się „wyrasta”– Choroba otyłościowa ma charakter przewlekły i nie ma tendencji do samoistnego ustąpienia. Nie nie należy oczekiwać, że sama zniknie w wieku dojrzewania. Wg badań 70-80 proc. dzieci z nadmierną masą ciała choruje na otyłość także w wieku dorosłym. A dzieci i nastolatki z nadmierną masą ciała rozwijają te same powikłania choroby otyłościowej, co dorośli: nadciśnienie tętnicze, cukrzycę typu 2, zmiany zwyrodnieniowe w narządzie ruchu. Młode osoby chorujące na otyłość częściej chorują także na depresję – mówi chirurg bariatra, dr hab. n. med. Mariusz Wyleżoł, prezes elekt Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości. 
Czytaj dalej
Polecane