Może być sygnałem zbliżającego się udaru. Tak objawia się mini udar

Mini udar, czy mikro udar, to potoczne określenie przemijającego napadu niedokrwiennego. Jest to czasowe niedokrwienie komórek mózgowych, które przestają prawidłowo funkcjonować. Zwykle mini udar przemija bez żadnych następstw po kilku minutach, jest to jednak kwestia trudna do przewidzenia.
Ponadto, 1/3 osób po przebytym mini udarze, w przeciągu kolejnych 48 godzin doznaje faktycznego udaru. Ich objawy są identyczne, każdy powinien je znać.
Mini udar – co to takiego?
Przemijający napad niedokrwienny, znany jako mini udar, lub TIA (transient ischemic attack, z ang.) to tymczasowe zablokowanie przepływu krwi do mózgu. Niedokrwione komórki mózgowe w efekcie przestają prawidłowo działać, co skutkuje objawami bardzo podobnymi, jak w przypadku „prawdziwego” udaru, tyle tylko, że po kilku minutach mini udar samoistnie ustępuje.
Dlaczego dochodzi do mini udarów? Przyczyny są tu takie same, jak w przypadku udarów w ogóle, czyli:
- zwężenie tętnic mózgowych,
- miażdżyca,
- chwilowe niedociśnienie tętnicze,
- arytmia,
- cukrzyca typu 2.,
- hiperlipidemia,
- używki,
- wiek – im jesteśmy starsi, tym większe mamy ryzyko udaru i mini udaru, ponieważ naczynia krwionośne stają się coraz mniej elastyczne.
Przeczytaj także: Udar czy stan przedudarowy – sygnał ostrzegawczy, którego nie wolno zlekceważyć
Bardzo groźny i rzadki rak. Nie daje szans, ryzyko rośnie nawet o 90 proc. Trzy główne objawy ADHD u dzieci. To powinno zaniepokoić rodzicaJak odróżnić udar od mini udaru?
Objawy udaru i mini udaru mogą być identyczne – i w tym właśnie tkwi niebezpieczeństwo. Mini udar może wyglądać dokładnie tak samo, jak udar niedokrwienny, jednak różni się czasem trwania. Objawy mini udaru zwykle ustępują w ciągu kilku minut (80 proc.), maksymalnie w 24 godzin, bez trwałych uszkodzeń mózgu.
W przypadku udaru zmiany są poważniejsze i nie mijają samoistnie – wymagają natychmiastowej interwencji medycznej i często prowadzą do trwałych skutków zdrowotnych. W praktyce jednak, nie sposób tego rozróżnić bez badań obrazowych. Dlatego każda podejrzana sytuacja powinna być traktowana jak potencjalny udar – i to jak najszybciej.
Co bardzo ważne – mini udar jest często ostrzeżeniem przed pełnoobjawowym udarem.
Przeczytaj także: Tak bolą nogi w trakcie udaru. Masz 5 minut na reakcję
Mini udar – objawy
Objawy mini udaru pojawiają się nagle i mogą czasem wyglądać niepozornie. Wiele osób je lekceważy, sądząc, że „to chwilowe osłabienie”, „może się źle poczułem” albo „to pewnie przemęczenie”. Tymczasem właśnie takie drobne sygnały mogą świadczyć o tym, że mózg przez moment nie był odpowiednio zaopatrzony w tlen.
Do najczęstszych objawów mini udaru należą:
- nagłe osłabienie jednej strony ciała (ręki, nogi lub obu),
- drętwienie twarzy, ręki lub nogi – szczególnie po jednej stronie ciała,
- problemy z mówieniem lub rozumieniem mowy (afazja),
- zawroty głowy, utrata równowagi,
- nagłe zaburzenia widzenia – zamazane, podwójne widzenie, chwilowa ślepota na jedno oko,
- nagły, silny ból głowy bez wyraźnej przyczyny.
Nawet jeśli objawy znikną po kilku minutach, absolutnie nie wolno ich ignorować.
Przeczytaj także: Dzwonić na 112 czy 999? To sprawa życia i śmierci

Mini udar? Tu liczy się CZAS
W przypadku mini udaru (a także udaru) kluczowe są pierwsze minuty. Dlatego warto zapamiętać prosty sposób rozpoznawania objawów – można posłużyć się skrótem CZAS, który pomoże szybko zidentyfikować zagrożenie:
- C jak Ciało – poproś osobę, by podniosła obie ręce. Jeśli jedna opada, to może być znak udaru.
- Z jak Zaburzenia widzenia – zapytaj, czy osoba widzi normalnie. Niewyraźne widzenie, podwójne obrazy albo chwilowa ślepota to poważny sygnał alarmowy.
- A jak Asymetria twarzy – poproś o uśmiech. Jeśli kącik ust opada albo twarz wygląda niesymetrycznie – reaguj.
- S jak Słowa – rozpocznij prostą rozmowę. Jeśli osoba mówi niewyraźnie, nie potrafi odpowiedzieć logicznie lub zrozumieć pytania – to może być udar.
Po angielsku to FAST: "twarz (face)", "ramie (arm)", "mowa (speach)", "czas (time)" w języku angielskim.
W żadnej z tych sytuacji nie ma miejsca na wahanie. Liczy się każda minuta – trzeba jak najszybciej zadzwonić po pomoc medyczną (numer alarmowy 112).
Mini udar – diagnoza i leczenie
Rozpoznanie mini udaru nie jest proste, zwłaszcza że objawy szybko ustępują. Lekarz może zlecić badania obrazowe mózgu – tomografię komputerową (TK) lub rezonans magnetyczny (MRI), aby wykluczyć pełnoobjawowy udar oraz ocenić ewentualne zmiany naczyniowe.
Bardzo ważne są też badania laboratoryjne i ocena czynników ryzyka: poziom cukru we krwi, lipidogram, ciśnienie tętnicze, EKG.
Leczenie po mini udarze ma głównie charakter profilaktyczny. Chodzi o to, by nie dopuścić do faktycznego udaru. Może obejmować:
- leki przeciwpłytkowe lub przeciwzakrzepowe (np. aspirynę),
- leczenie nadciśnienia, cukrzycy, zaburzeń rytmu serca,
- zmianę stylu życia – zdrowa dieta, regularna aktywność fizyczna, rzucenie palenia i ograniczenie alkoholu.
Mini udar to ostatni dzwonek, by zadbać o swoje zdrowie. Zlekceważony – może mieć tragiczne skutki.
Medycyna Praktyczna podaje:
„Nie ma dokładnych danych jak często w Polsce występuje przemijający atak niedokrwienny. Rocznie odnotowuje się ok. 60-70 tys. udarów mózgu. Jak wynika z badań naukowych, nawet 23% chorych z udarem mózgu doświadczyło przemijającego ataku niedokrwiennego przed jego wystąpieniem. Uwzględniając liczbę udarów w Polsce, można przypuszczać, że między 13 800 a 16 100 osób rocznie doświadcza przemijającego ataku niedokrwiennego, po którym występuje udar”.
healthline.com/health/stroke/stroke-vs-tia, mp.pl





































