Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Najnowsze Wiadomości > Znamy datę. W Watykanie zapadły najważniejsze decyzje
Wiktoria Wihan
Wiktoria Wihan 28.04.2025 15:10

Znamy datę. W Watykanie zapadły najważniejsze decyzje

kardynałowie w Watykanie
Fot. Shutterstock/Marco Iacobucci Epp

Minął tydzień, odkąd świat pożegnał dotychczasowego przywódcę Kościoła katolickiego, papieża Franciszka. I choć obecnie Watykan skupia się na żałobie, podjęto już kluczowe decyzje, które z pewnością wpłyną na bieg historii. Już niedługo w Stolicy Apostolskiej rozpocznie się najważniejsze wydarzenie — wybór nowego papieża. Jakie kroki podjęło dotychczas zgromadzenie kardynałów w Watykanie?

 

W Watykanie odbył się pogrzeb papieża Franciszka

21 kwietnia 2025 roku zmarł papież Franciszek. Ojciec Święty odszedł w wieku 88 lat, z powodu udaru mózgu, który doprowadził do nieodwracalnej zapaści kardiologicznej i śpiączki. W oficjalnym komunikacie papieski lekarz poinformował, że oprócz tego Franciszek zmagał się z ostrą niewydolnością oddechową, nadciśnieniem i cukrzycą typu 2. Jego śmierć ogłoszono w Watykanie, gdzie obecnie wierni z całego świata gromadzą się, by oddać mu hołd. 

Po śmierci papieża Watykan ogłosił dziewięciodniową żałobę (tzw. "novemdiales"), a cały świat katolicki wspomina Ojca Świętego, który zapisał się w historii jako symbol pokory, dialogu i troski o ubogich. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w ubiegłą sobotę, 26 kwietnia, na Placu Świętego Piotra, w obecności głów państw, duchownych i tysięcy wiernych. Ciało Franciszka, zgodnie z jego ostatnim życzeniem, spoczęło w wąskiej niszy, na posadzce, w Bazylice Matki Bożej Większej. Jedyne, co świadczy o tym, że w tym miejscu spoczywa papież, świadczy wyryty na płycie łaciński napis “Franciscus”.

Przeczytaj też: Niecodzienny widok podczas hołdu dla papieża Franciszka. Jest jeden szczegół, który niepokoi

Zaskakujący incydent po śmierci papieża Piusa XII. Ludzie mdleli To zrobili z ciałem papieża przed zamknięciem trumny. Wykorzystali jedno

Uwaga całego świata skupiła się na Watykanie

Śmierć Franciszka uruchomiła w Watykanie szereg procedur, które obserwuje cały świat. Tuż po oficjalnym stwierdzeniu zgonu przez lekarza, a także kardynała Kamerlinga, ogłoszona została śmierć Ojca Świętego, a na znak żałoby flagi w Watykanie zostały opuszczone do połowy masztu. Jednym z symbolicznych gestów jest także złamanie Pierścienia Rybaka, papieskiego sygnetu, aby zapobiec jego dalszemu użyciu i podkreślić koniec pontyfikatu

Tym samym rozpoczęło się tzw. "sede vacante" — okres bez papieża. Zarządzanie codziennymi sprawami Kościoła przejęło Kolegium Kardynałów, jednak nie może ono podejmować decyzji zarezerwowanych dla papieża. Obecnie trwa dziewięciodniowa żałoba, zwana "novemdiales", podczas której odprawiane są specjalne Msze Święte za duszę zmarłego. 

Po zakończeniu żałoby kardynałowie zwoływani są na konklawe — tajne zgromadzenie mające na celu wybór nowego papieża. Wybory nowego papieża odbywają się zwyczajowo w Kaplicy Sykstyńskiej, a głosować mogą jedynie kardynałowie poniżej 80. roku życia. Głowa Kościoła katolickiego zostaje wybrana większością co najmniej dwóch trzecich głosów. Po przyjęciu wyboru nowy papież przyjmuje imię, po czym zostaje ogłoszony światu słynnymi słowami: „Habemus Papam”.

Zobacz również: Papież Franciszek zignorował słowa lekarzy. Jego ostatnie dni nie przebiegły zgodnie z zaleceniami

W Watykanie zapadła ważna decyzja

W czasie, gdy wierni z całego świata oddają ostatni hołd zmarłemu papieżowi, kardynałowie rozpoczynają przygotowania do jednego z najważniejszych wydarzeń w życiu Kościoła — wyboru nowego Biskupa Rzymu, który poprowadzi Kościół katolicki w kolejnych latach. I choć w Watykanie wciąż trwa oficjalny okres żałoby po śmierci Franciszka, przygotowania do wyboru jego następcy postępują. Kolegium Kardynałów, zgodnie z obowiązującymi procedurami, podjęło decyzję o terminie rozpoczęcia konklawe. Zgromadzenie kardynałów odbędzie się w Kaplicy Sykstyńskiej, a jego początek zaplanowano na 7 maja. 

Polecamy: Papież Franciszek wiedział, że za chwilę umrze. Z jego ust popłynęły prorocze słowa

Trwa okres żałoby po papieżu Franciszku

W nadchodzących dniach uwaga całego świata będzie utkwiona w Stolicy Apostolskiej, gdzie w atmosferze żałoby i modlitwy rozpocznie się proces wyboru kolejnego papieża. Obecnie jednak Kościół wciąż skupia się jednak na pogodzeniu z ciosem, jakim była śmierć Franciszka. Warto nadmienić, że okres żałoby odgrywa istotną rolę nie tylko w katolickiej tradycji, ale również ludzkiej psychice. Pozwala oswoić się ze stratą, wyrazić ból i stopniowo odbudować wewnętrzną równowagę. Przeżywanie żalu, smutku czy gniewu jest naturalną reakcją na odejście bliskiej osoby i stanowi kluczowy etap zdrowego procesu emocjonalnego. Żałoba daje przestrzeń na refleksję, pożegnanie i akceptację nowej rzeczywistości, bez której powrót do pełni życia byłby trudniejszy i bardziej bolesny.