Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Nadmierne owłosienie – przyczyny i metody leczenia hipertrichozy
Magdalena Samecka
Magdalena Samecka 19.03.2022 01:33

Nadmierne owłosienie – przyczyny i metody leczenia hipertrichozy

Nadmierne owłosienie – przyczyny i metody leczenia hipertrichozy
pixabay.com

Nadmierne owłosienie – charakterystyka problemu

Nadmierne owłosienie, czyli hipertrichoza, to stan charakteryzujący się nadmiernym wzrostem włosów w różnych miejscach na ciele. Jest to schorzenie rzadkie, może dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Wyróżnia się kilka rodzajów nadmiernego owłosienia:

  • Wrodzone – po urodzeniu na ciele dziecka widoczne jest lanugo (meszek płodowy), które zamiast znikać, w kolejnych tygodniach życia nadal rośnie. Ten nieprawidłowy wzrost włosów zaczyna się niedługo po porodzie. Włosy, zwykle długie i gęste, pokrywają twarz i całe ciało.

  • Nabyte – w tym rodzaju hipertrichozy, w przeciwieństwie do typu wrodzonego, rozwój choroby rozpoczyna się w późniejszym okresie życia. Włosy mogą rosnąć w małych kępkach lub pojawiać się na wszystkich obszarach owłosionej skóry.

  • Hirsutyzm – ta forma nadmiernego owłosienia występuje wyłącznie u kobiet i jest spowodowana wysokim poziomem męskich hormonów płciowych, czyli androgenów (hiperandrogenizm). Powoduje to występowanie męskiego typu owłosienia – na twarzy, klatce piersiowej czy plecach. Dodatkowo kobiety z hirsutyzmem często mają niski ton głosu, nieregularny cykl miesiączkowy oraz męski typ otyłości.

Nadmierne owłosienie – przyczyny

Dokładna i jednoznaczna przyczyna nadmiernego owłosienia nie jest znana. Uważa się, że wrodzone nadmierne owłosienie jest zaburzeniem genetycznym, natomiast nabyta hypertrichoza może być spowodowana:

  • niedożywieniem związanym np. z zaburzeniami odżywiana,

  • przyjmowaniem leków, np. immunosupresyjnych lub sterydów androgennych,

  • porfirią,

  • rakiem (zauważono, że u części osób z nabytym nadmiernym owłosieniem w późniejszym okresie dochodzi do rozwoju nowotworów),

  • chorobami autoimmunologicznymi i zakaźnymi skóry (zwłaszcza w przypadku występowania nadmiernego owłosienia tylko w określonych miejscach).

Nadmierne owłosienie – objawy

Podstawowym objawem klinicznym hipertrichozy jest nadmierny wzrost włosów. Przy nadmiernym owłosieniu wrodzonym włosy są miękkie i delikatne, zwykle niepigmentowane. Nadmierny wzrost włosów może być zlokalizowany na określonym obszarze lub uogólniony i obejmować wszystkie owłosione obszary ciała. Przy hipertrichozie nabytej włosy są zazwyczaj grube, ciemne i szybko odrastają.

Nadmierne owłosienie – leczenie

Nie istnieje preparat, który leczyłby przyczynę nadmiernego owłosienia – leczenie polega na opanowaniu objawów poprzez usuwanie niechcianych włosów. Można zastosować metody krótkotrwałe, takie jak golenie bądź depilacja lub długofalowe rozwiązania w postaci zabiegów z wykorzystaniem lasera. Warto mieć na uwadze, że rozwiązania tymczasowe mogą podrażniać skórę i powodować wysypkę lub też bolesne wrastanie włosków.

Tagi: