Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Nasiadówki z kory dębu na hemoroidy. Czy warto je stosować?
Redakcja Pacjenci.pl
Redakcja Pacjenci.pl 16.05.2023 11:26

Nasiadówki z kory dębu na hemoroidy. Czy warto je stosować?

hemoroidy
canva

Kąpiel nasiadowa z dodatkiem kory dębu to tradycyjny i popularny sposób leczenia hemoroidów i infekcji intymnych. Polega na zanurzeniu dolnych partii ciała w wodzie zawierającej gałązki młodych dębów. Jednak, czy wystarczy, by całkowicie wyleczyć tę dolegliwość? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z proktologiem, chirurgiem transplantologiem dr n.med. Andrzejem Bermanem. 

Nasiadówka z kory dębu - co to jest?

Nasiadówka to potoczna nazwa kąpieli nasiadowej, tradycyjnej metody leczenia hemoroidów i infekcji intymnych u kobiet. Do wykonania jej potrzebny jest specjalny bidet do nasiadówek, do którego wlewa się wodę z niewielką ilością ekstraktu z kory dębu. Zabieg można wykonać również w wannie napełnionej ok. 10 cm wspomnianego płynu. 

Skuteczność nasiadówek wynika z fenomenalnych właściwości leczniczych kory dęby. Surowiec ten działa: 

  • przeciwzapalnie, 
  • odkażająco,
  • ściągająco,
  • przeciwwysiękowo,
  • przeciwbakteryjnie.

Projekt bez nazwy (3).png

Choroba hemoroidalna - skąd się bierze i jak jej zapobiegać? Hemoroidy czy rak odbytu - jak je odróżnić? Objawy mogą być mylące

Czy nasiadówka z kory dębu to najlepsza metoda leczenia hemoroidów?

Doceniają ją zarówno lekarze, jak i zwolennicy alternatywnych metod leczenia. „Warto podkreślić, że jest to uniwersalna metoda, jeśli chodzi o choroby odbytu i jest lubiana przez proktologówMoże być trochę uciążliwa dla pacjenta, natomiast zazwyczaj przynosi dużą ulgę, zmniejszając stan zapalny i przyspieszając rozpuszczanie skrzepliny”. – powiedział proktolog, chirurg transplantolog dr n.med. Andrzej Berman.

Kąpiele tego rodzaju są zalecana przede wszystkim podczas leczenia łagodnych przypadków choroby hemoroidalnej. Gdy krwawienie ze splotów jest masywne, dolegliwość należy leczyć za pomocą zabiegów medycznych.

Nasiadówka z kory dębu jest skuteczna, lecz nie powinno się jej traktować jako środka pierwszej pomocy. „Bardzo dobrze udowodnione działanie mają flawonoidy przyjmowane doustnie. Hamują stan zapalny w układzie żylnym, zmniejszają przecieki w układach żylnych i skutecznie hamują krwawienia ze splotów hemoroidalnych. Powinny to być leki stosowane w pierwszej kolejności”. – powiedział proktolog, chirurg transplantolog dr n.med. Andrzej Berman.

Kto nie powinien stosować kąpieli nasiadowych?

Przed wykonaniem zabiegu warto skonsultować się ze specjalistą. Przeciwwskazaniami do stosowania kąpieli nasiadowych z korą dębu bywają:

  • nadciśnienie tętnicze,
  • niewydolność serca,
  • rozległe uszkodzenia skóry,
  • rozległe owrzodzenia,
  • sączące się wypryski.
Polecane