Nie każdy dentysta może wystawić L4. Jakiego wybrać i kiedy się należy?

Co zrobić, jeśli zmagamy się z silnym bólem zęba lub opuchlizną po zabiegu i nie jesteśmy w stanie iść do pracy? Czy dentysta w takiej sytuacji może wystawić L4? Okazuje się, że odpowiedź na to pytanie nie jest taka prosta. Na co zwrócić uwagę, nim wybierzemy dentystę lub pójdziemy do niego po zwolnienie lekarskie?
Kiedy stomatolog może wystawić zwolnienie lekarskie? Wskazania do L4 od dentysty
Zwolnienie lekarskie od dentysty nie jest niczym niezwykłym. Można otrzymać je po inwazyjnych zabiegach, takich jak ekstrakcja zęba mądrości (tzw. ósemki), implantacja, czy leczenie ropnia. Tego typu zabiegi mogą wiązać się z dużym bólem, opuchlizną, a nawet trudności w jedzeniu i mówieniu, co może skutecznie uniemożliwić pracę – zwłaszcza taką, w której mamy do czynienia z klientem.
W tych przypadkach dentysta może wystawić L4:
- zabiegi chirurgiczne (implanty, usuwanie zębów, podnoszenie zatok),
- ból i obrzęk (po usunięciu zębów, leczeniu kanałowym),
- jeśli praca może pogorszyć stan pacjenta po zabiegu.
Jednak nie na każdy zabieg stomatologiczny można dostać L4. Z pewnością nie dostaniemy go na leczenie zachowawcze, higienizację czy wybielanie – te zabiegi nie wiążą się bowiem z konsekwencjami pozabiegowymi takimi jak ból czy opuchlizna, a więc można po nich normalnie funkcjonować i chodzić do pracy.

Czy każdy stomatolog może wystawić L4?
Chociaż każdy dentysta ukończył studia medyczne i jest lekarzem, nie każdy może wystawić L4. Aby móc zgodnie z prawem orzekać o czasowej niezdolności do pracy, musi otrzymać specjalną zgodę od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Tylko stomatolodzy zarejestrowani w systemie e-ZLA mogą wystawić zwolnienie.
Jeżeli stomatolog pracuje w placówce współpracującej z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ) może wystawiać zwolnienia – pod warunkiem zarejestrowania w systemie e-ZLA. Natomiast jeśli lekarz leczy tylko prywatnie, pacjent może jedynie otrzymać od niego zaświadczenie o zabiegu, ale nie jest ono równoznaczne z L4.
W takiej sytuacji – jeżeli pacjentowi zależy na L4 – konieczna będzie konsultacja z lekarzem rodzinnym. Czytaj także: Wielka zmiana w zwolnieniach lekarskich. Przez tę rewolucję w L4 ucierpią miliony Polaków

L4 od dentysty – ile dni i dla kogo?
Stomatolog może wystawić L4 maksymalnie na okres 3 dni roboczych. Jest to czas przewidziany na pierwszą fazę regeneracji po zabiegu, zwłaszcza jeśli objawy – jak opuchlizna czy ból – uniemożliwiają chodzenie do pracy. W przypadku pojawienia się cięższych objawów (opuchlizna po wyrwaniu ósemki czasami utrzymuje się nawet tydzień), konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem rodzinnym. Czytaj także: Co wie o tobie lekarz rodzinny? Więcej, niż ci się wydaje





































