Pacjenci.pl

fot. Ewa Lubaszka

Prof. Piotr Jankowski: Leki na nadcisnienie nie zwiększają ryzyka COVID-19

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Bożena Stasiak

- Absolutnie nie powinni tego robić, to zagrożenie nie tylko zdrowia, ale i życia! Informacja, że pewne leki , w tym inhibitory konwertazy angiotensyny ACEI czy blokery receptora angiotensyny II ARB mogą zwiększać ekspresję enzymu, konwertującego angiotensynę, produkowanego m. in. w komórkach nabłonkowych płuc, jelit, nerek i naczyń krwionośnych, a to miałoby ułatwiać zagnieżdżanie się wirusa w komórkach docelowych, pojawiły się nawet w czasopiśmie „Lancet”.

- W tym samym numerze ukazała się także informacja, że jeden z niesterydowych leków przeciwzapalnych, ibuprofen, również może zwiększać ryzyko zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

- Wkrótce okazało się, że lekarz, który podawał te informacje, opierał je na konkretnym przypadku pojedynczego pacjenta, tak więc nie jest to dowód naukowy. Równolegle pojawiła się hipoteza, że niesterydowe leki przeciwzapalne mogą działać wręcz przeciwnie, chronić przed koronawirusem.

- Nie ulega natomiast wątpliwości, że osoby z chorobami układu krążenia, z nadciśnieniem tętniczym, wadami serca, pacjenci po zawale, z nadciśnieniem płucnym są szczególnie podatne na zakażenia wirusowe, dlatego te schorzenia mogą zwiększać ryzyko zakażenia także koronawirusem.

- Z obserwacji chińskich wynika, że w grupie ok. 200 osób zakażonych koronawirusem prawie 60 proc. miało nadciśnienie tętnicze. Ale na ile ten wirus istotnie ma wpływ na zwiększone ryzyko ciężkich powikłań u chorych ze schorzeniami kardiologicznymi, ale też innymi, bo przecież nadciśnienie tętnicze może towarzyszyć cukrzycy, chorobom nerek, potrzeba badań klinicznych, na które musimy poczekać.

Są to jednoznaczne zalecenia Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, jak również polskich ekspertów.

Przeczytaj więcej na Świat Lekarza

Tagi:

Podobne artykuły

Świat Lekarza

Prof. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz: Dobrze kontrolowana cukrzyca - ryzyko zakażenia SARS-CoV-2 jak w ogólnej populacji
Czytaj więcej >

Świat Lekarza

Dr n. med. Leszek Marek Krześniak: Dysbakterioza jelitowa to zagrożenie dla całego organizmu
Czytaj więcej >

Świat Lekarza

Prof. Janusz Heitzman: Walcz albo uciekaj! Psychologia i pandemia
Czytaj więcej >

Świat Lekarza

Chorzy na nowotwory – nie bójcie się lekarzy!
Czytaj więcej >

Świat Lekarza

Prof. Edward Franek: Stresu podczas pandemii nie "zajadaj" słodyczami
Czytaj więcej >

Świat Lekarza

Prof. Irena Walecka: Uwaga, Objawem COVID-19 mogą być zmiany skórne
Czytaj więcej >
Bożena Stasiak

Wyróżniona nagrodami: Nagroda Zaufania Złoty Otis 2019, „Kryształowe Pióro” 2016 i 2018. W Konkursie na Dziennikarza Medycznego Roku" przez lata zdobywała nagrody i wyróżnienia, ostatnia to pierwsze miejsce w kategorii Prasa za 2019r. Jest dziennikarką medyczną „Świata Lekarza” i „Super Expressu”. Ponadto jest autorką książek "Listy intymne.Zwierzenia Polaków" oraz "Wojna z rakiem. Terapie i antyterapie".

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]