Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdaniem Lekarza > Prof. Piotr Jankowski: Leki na nadcisnienie nie zwiększają ryzyka COVID-19
Bożena Stasiak
Bożena Stasiak 31.03.2020 02:00

Prof. Piotr Jankowski: Leki na nadcisnienie nie zwiększają ryzyka COVID-19

Prof. Piotr Jankowski, kardiolog z Kliniki Kardiologii i Elektrokardiologii Interwencyjnej oraz Nadciśnienia Tętniczego Collegium Medicum UJ
fot. Ewa Lubaszka

- Nie ulega natomiast wątpliwości, że osoby z chorobami układu krążenia, z nadciśnieniem tętniczym, wadami serca, pacjenci po zawale, z nadciśnieniem płucnym są szczególnie podatne na zakażenia wirusowe, dlatego te schorzenia mogą zwiększać ryzyko zakażenia także koronawirusem.

Są to jednoznaczne zalecenia Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, jak również polskich ekspertów.

- Z obserwacji chińskich wynika, że w grupie ok. 200 osób zakażonych koronawirusem prawie 60 proc. miało nadciśnienie tętnicze. Ale na ile ten wirus istotnie ma wpływ na zwiększone ryzyko ciężkich powikłań u chorych ze schorzeniami kardiologicznymi, ale też innymi, bo przecież nadciśnienie tętnicze może towarzyszyć cukrzycy, chorobom nerek, potrzeba badań klinicznych, na które musimy poczekać.

- Wkrótce okazało się, że lekarz, który podawał te informacje, opierał je na konkretnym przypadku pojedynczego pacjenta, tak więc nie jest to dowód naukowy. Równolegle pojawiła się hipoteza, że niesterydowe leki przeciwzapalne mogą działać wręcz przeciwnie, chronić przed koronawirusem.

- Absolutnie nie powinni tego robić, to zagrożenie nie tylko zdrowia, ale i życia! Informacja, że pewne leki , w tym inhibitory konwertazy angiotensyny ACEI czy blokery receptora angiotensyny II ARB mogą zwiększać ekspresję enzymu, konwertującego angiotensynę, produkowanego m. in. w komórkach nabłonkowych płuc, jelit, nerek i naczyń krwionośnych, a to miałoby ułatwiać zagnieżdżanie się wirusa w komórkach docelowych, pojawiły się nawet w czasopiśmie „Lancet”.

- W tym samym numerze ukazała się także informacja, że jeden z niesterydowych leków przeciwzapalnych, ibuprofen, również może zwiększać ryzyko zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

Przeczytaj więcej na Świat Lekarza

Tagi:
Polecane