Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Nieswoiste zapalenie kości i stawów – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie
Dominika Wilk
Dominika Wilk 19.03.2022 01:30

Nieswoiste zapalenie kości i stawów – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

nieswoiste zapalenie kosci i stawów
https://pixabay.com

Nieswoiste zapalenie kości i stawów – przyczyny i przebieg zapalenia

Nieswoiste zapalenie kości i stawów to stan zapalny kości i stawów spowodowany przez gronkowca złocistego, dwoinkę zapalenia płuc, paciorkowca hemolizującego, pałeczkę okrężnicy, dwoinkę rzeżączki lub dwoinkę opon mózgowych. Drobnoustroje atakują najczęściej te miejsca, w których krew przepływa wolniej, a więc: zatoki kości ramiennej, piszczelowej, zatoki przynasad kości udowej oraz w miejscu krwiaków powstałych po urazie.

Nieswoiste zapalenia kości i stawów przebiegają inaczej u noworodków, dzieci od drugiego roku życia, a inaczej u dorosłych. U noworodków zakażenie umiejscawia się przede wszystkim w przynasadach, skąd łatwo przechodzi w nasadę. Kiedy dotrze do nasady uszkadza ją w sposób trwały, co powoduje zaburzenia jej wzrostu. Dodatkowo przedostaje się do stawu i może w ten sposób doprowadzić np. do jego zwichnięcia. U dzieci do drugiego roku życia zakażenie nie przechodzi z przynasady w nasadę czy do stawu, za to może obejmować całe trzony kości długich. Z kolei u dorosłych może obejmować zarówno: przynasady, nasady, stawy i trzony.

Nieswoiste zapalenie kości i stawów – objawy

Główne objawy nieswoistego zapalenia kości i stawów to:

  • ogólne złe samopoczucie,

  • wymioty, nudności, dreszcze, ból głowy,

  • podwyższona temperatura ciała,

  • u niemowląt mogą się pojawiać liczne ogniska zapalne,

  • wrażliwość stawu na dotyk, jego zaczerwienienie, obrzmienie, miejscowe ocieplenie,

  • objawy miejscowe takie jak utykanie lub większe napięcie mięśniowe w kończynie objętej stanem zapalnym,

  • niekiedy może pojawiać się bolesność samoistna, świadcząca o pojawieniu się ropnia śródkostnego.

Nieswoiste zapalenie kości i stawów - diagnostyka

Diagnozę stawia się na podstawie objawów oraz dodatkowych badań typu scyntygrafia kości, magnetyczny rezonans jądrowy lub badań laboratoryjnych. Jeśli mamy do czynienia z zapaleniem kości i stawów, w badaniach stwierdza się niedokrwistość, podniesione OB, leukocytozę. Podczas badania USG ukazuje się obraz ropnia podkostnowego, a jeśli USG wykonywane jest u małego dziecka, zauważalny jest wysięk w stawie. W badaniu RTG można stwierdzić proces zapalny, ale jest on widoczny po dwóch tygodniach od czasu wystąpienia schorzenia. Dopiero wtedy uwidaczniają się np. rozjaśnienia w odcinku nasadowo-przynasadowym kości z odwarstwieniem i zgrubieniem okostnej.

Przeprowadzana diagnostyka ma na celu zróżnicowanie nieswoistego zapalenia kości i stawów od innych krwiopochodnych zapaleń kości typu reumatoidalne zapalenie stawów, hemofilia, ropowica tkanek miękkich, zakrzepica żył głębokich, osteoid osteoma.

Nieswoiste zapalenie kości i stawów – leczenie

Leczenie nieswoistego zapalenia kości i stawów powinno rozpocząć się niezwłocznie po jego rozpoznaniu. Jeśli uda się je wdrożyć do dwóch dni po wystąpieniu objawów, jest szansa by nie dopuścić do uszkodzenia kości i powstania martwaka kostnego. Jeśli leczenie rozpoczyna się w ciągu 2–5 dni po wystąpieniu objawów, ostry proces zapalny może uszkodzić dużą część kości i przekształcić się w stan przewlekły. Antybiotyk podaje się zawsze w przypadku podejrzenia zapalenia kości. Antybiotyki przyjmowane są przez pacjenta przez około 2–3 tygodnie. Dowodem na skuteczność działania danego antybiotyku jest obniżenie temperatury ciała po upływie 2–3 dni od rozpoczęcia jego przyjmowania.

Leczenie miejscowe wymaga zwykle nacięcia i usunięcia ropy, a później wykonania posiewu oraz antybiogramu. Niekiedy konieczny jest drenaż z antybiotykiem lub z płynem bakteriobójczym. Zaleca się też unieruchomienie kończyny objętej procesem zapalnym, najlepiej przez nałożenie gipsu.

Uwaga! Powyższy artykuł nie stanowi porady lekarskiej. Jeśli masz problemy ze zdrowiem, skonsultuj się z lekarzem.

Tagi: