Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > Nowe ostrzeżenie Sanepidu. Uwielbiana przez Polaków przekąska wycofana ze sklepów
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 11.09.2024 08:43

Nowe ostrzeżenie Sanepidu. Uwielbiana przez Polaków przekąska wycofana ze sklepów

Chipsy, sanepid, GIS
Fot. East News/ Jakub Kamiński

Główny Inspektorat Sanitarny tym razem opublikował ostrzeżenie, które dotyczy znanych i lubianych przez Polaków produktów, które są dostępne w największych sieciach handlowych w Polsce. Chodzi o chipsy - tak chętnie zajadane przez wiele rodzin. Niestety, przeraża, co tam zostało znalezione. Zobaczcie, czy nie posiadacie tych przekąsek w kuchennych szafkach.

GIS wycofał z obrotu popularne chipsy

GIS co rusz wydaje komunikaty dotyczące wycofanej żywności. Chodzi głównie o dwa powody: przekazanie informacji przez firmę lub też ustalenia poczynione przez sanepid. Komunikaty GIS publikowane są na oficjalnej stronie. Warto ją śledzić, tym bardziej że może się po prostu zdarzyć tak, że posiadamy dany produkt w naszej domowej szafce.

Tym razem GIS przekazał, że producent postanowił wycofać łącznie ponad 30 partii aż sześciu rodzajów chipsów marki Przysnacki.

1049.jpg
Fot. Freepic

 

O jakie chipsy chodzi?

O jakie chipsy dokładnie chodzi? W tym przypadku mowa o takich produktach jak:

Przysnacki Chipsy w Kotle prażone z solą morską 125g:, Przysnacki Chipsy w Kotle prażone papryka czerwona 125g, Przysnacki Chipsy w Kotle prażone o smaku karmelizowana cebula 125g, Przysnacki Chipsy w Kotle prażone cheddar z czerwoną cebulą 125g, Przysnacki Chipsy w Kotle prażone kwaśna śmietana 125g;Przysnacki Chipsy w Kotle prażone o smaku kurki w kremowym sosie 125g.

Dlaczego chipsy zostały wycofane?

Jak można przeczytać na stronie sanepidu, wspomniane partie produktów zostały wycofane ze względu na możliwe zanieczyszczenie produktów olejem termalnym dopuszczonym do incydentalnego kontaktu z żywnością - zgodnie z certyfikatem NSF HT1.

“Węglowodory olejów mineralnych, a w szczególności MOAH, to substancje potencjalnie szkodliwe dla zdrowia, które nie powinny znajdować się w żywności” - podkreśla wyjaśnia urząd.

Czytaj też:

Sinice nad Polskim morzem. Gdzie nie można się kąpać? Ostrzeżenie GIS

Pilny apel do klientów Lidla. Salmonella w popularnym produkcie

Dziecko zatruło się muchomorem sromotnikowym. GIS przypomina o bardzo ważnych zasadach