Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Nowotwór kości powoduje ten rodzaj bólu. Nasila się w nocy
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 12.02.2024 16:42

Nowotwór kości powoduje ten rodzaj bólu. Nasila się w nocy

ból kości
shutterstock

Zmiany nowotworowe w kościach powodowane są przeważnie przez przerzuty z innych narządów. Występować może także pierwotny rak kości, lecz jest to wyjątkowo rzadki przypadek – choruje na niego ok. 1 pacjent na 100 chorych onkologicznie. Objawem nowotworu kości jest ból nasilający się w nocy. Jak rozpoznać, że przyczyną jest nowotwór?

 

Czym jest rak kości?

Rak kości to częste następstwo przerzutów z pierwotnych ogniska. Najczęściej diagnozowany jest rak kości, będący wynikiem przerzutów ze stawów zajętych przez nowotwór. Drugim rodzajem raka kości jest pierwotny rak kości, powstający bezpośrednio w tkance kostnej. Do nowotworów łagodnych zaliczają się:

 • kostniak,
 • kostniak kostnawy,
 • chrzęstniak,
 • guz olbrzymiokomórkowy,
 • szkliwiak.

Nowotworami złośliwymi, nazywanymi również mięsakami, są:

 • kostomięsak,
 • mięsak Ewinga,
 • chrzęstniakomięsak

U pacjentów onkologicznych często zauważalne są przerzuty w kościach. Ma je ponad 70% chorych na zaawansowanego raka piersi i rak gruczołu krokowego. 

Przeważnie ogniska przerzutowe występują w kręgosłupie, miednicy, żebrach, mostku, kości udowej, kości czaszki i kości ramiennej. Sami pacjenci często też nie są świadomi, że zmiany tego rodzaju się rozwijają – odczuwają je, dopiero gdy naciek nowotworowy  zacznie naciekać okostną.

shutterstock_2032605767.jpg

Zbigniew Ziobro ma raka przełyku. Zwrócił się z przejmującym apelem do Polaków Niedobór tej witaminy niszczy kości i zaburza krzepliwość krwi. Jest potrzebna dorosłym i dzieciom

Pierwsze objawy raka kości

Z reguły jest nim silny ból kości – niekiedy ma charakter promieniujący, ale może również mieć charakter miejscowy i wszechogarniający. Wiele zależy od miejsca, w którym zlokalizowany jest nowotwór. Początkowo rak kości nie daje wyraźnych objawów.

Pierwszym symptomem świadczącym o nowotworze jest nasilanie się bólu  w nocy, podczas odpoczynku. Chory traci też masę ciała, a z badań krwi wynika, że ma niedokrwistość. Często nie stwierdza się powiększenia regionalnych węzłów chłonnych. Gdy choroba się rozwija, kończyna może ulec zniekształceniu. Powodem tego jest rozwijający się guz i obrzęk jednocześnie. Sprawiają w rezultacie, że chora kończyna staje się mniej sprawna.

Objawami nowotworu kości mogą być także:

 • przykurcze,
 • stan zapalny z ociepleniem kończyny,
 • mrowienie, 
 • osłabienie tkanki kostne,
 • zgrubienia na kościach, guzki, opuchlizna.

Lekarz może rozpoznać nowotwór kości już po tym, jakie ruchy wykonuje chory – charakterystycznym objawem jest, że utyka i przyjmuje nietypową pozycję ciała. Chorzy skarżą się także na szok bólowy, powodujący, że pacjent jest wyłącznie skupiony na cierpieniu i dolegliwościach bólowych. Nowotwór może powodować tak silny ból, którego nie złagodzoną środki przeciwbólowe. 

Rak kości – diagnostyka i leczenie

Diagnostykę zaczyna się od badania podmiotowego i przedmiotowego. Szczególnie istotne jest wykonanie badania obrazowego. Najpierw wykonuje się RTG kości, a jeśli sugeruje guza, chory kierowany jest na rezonans magnetyczny. Jeśli w badaniu RTG wykryty zostanie pierwotny guz kości, wskazane jest wykonanie scyntygrafii kości, by upewnić się, że nie ma zmian przerzutowych. Dodatkowo stosuje się też tomograf komputerowy. Ostateczną metodą, by rozpoznać guza, jest biopsja.

Leczenie raka kości na charakter skojarzony. Ognisko chorobowe i margines zdrowych tkanek przeważnie usuwa się operacyjnie. Gdy zmiany są zaawansowane, niekiedy konieczne bywa wycięcie znacznej części kości, a nawet amputacja kończyny. 

Uzupełniające metody leczenia to chemioterapia i radioterapia. Już po leczeniu niezwykle istotna jest rehabilitacja, dzięki której chora kończyna jest usprawniania.

źródło: zwrotnikraka.pl 

Polecane