Pacjenci.pl
prof. Tomasz Drewa, kierownik Katedry Urologii Collegium Medicum Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu

fot. Świat Lekarza

Prof. Tomasz Drewa: Objawy ze strony dróg moczowych to nie tylko schorzenia urologiczne

2 Listopada 2020

Autor tekstu:

Bożena Stasiak

Udostępnij:

- My na razie pracujemy normalnie, ale jak będzie za tydzień, dwa…Nie wiemy. Oczywiście zmiany w organizacji pracy placówek medycznych w czasie pandemii są nieuniknione, ale nie mogą być wprowadzane chaotycznie, w ostatniej chwili. To w kon

- Jeśli chodzi o pacjentów ze schorzeniami ze strony dróg moczowych, to oni również mają teraz trudniejszy dostęp do diagnostyki i leczenia. Tylko że te trudności nie wynikają jedynie z trudniejszego dostępu do urologów, ale i do innych specjalności. Bo objawy, które mogą pacjenta zaniepokoić, pojawiające się ze strony układu moczowego, mogą sygnalizować całkiem inne schorzenia. Objawy te, dotyczące ok. 50 proc. osób w średnim wieku, które określamy jako LUTS – lower urinary tract symptoms, mogą być charakterystyczne dla schorzeń neurologicznych, kardiologicznych, a mogą po prostu pojawiać się wraz ze starzeniem się organizmu. Dlatego, kiedy pacjent trafi do lekarza rodzinnego, ten powinien go skierować na dalszą diagnostykę i leczenie już u specjalisty.

- Tak więc objawy ze strony dróg moczowych u starszego pacjenta to nie tylko przerost prostaty, rak prostaty czy nowotwór pęcherza. To również może być skutek nieprawidłowego stylu życia i wynikających z niego chorób – otyłości, nadciśnienia czy cukrzycy. Dlatego leczenie tych schorzeń wymaga podejścia interdyscyplinarnego, a z tym właśnie podczas pandemii jest problem.

Bożena StasiakAutor

Wyróżniona nagrodami: Nagroda Zaufania Złoty Otis 2019, „Kryształowe Pióro” 2016 i 2018. W Konkursie na Dziennikarza Medycznego Roku" przez lata zdobywała nagrody i wyróżnienia, ostatnia to pierwsze miejsce w kategorii Prasa za 2019r. Jest dziennikarką medyczną „Świata Lekarza” i „Super Expressu”. Ponadto jest autorką książek "Listy intymne.Zwierzenia Polaków" oraz "Wojna z rakiem. Terapie i antyterapie".

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl

Podobne artykuły

dr hab. n. med. Adam Kobayashi, prezydent elekt Sekcji Chirurgii Naczyniowej Polskiego Towarzystwa Neurologicznego

Świat Lekarza

dr Adam Kobayashi: Przedszkolaki rozpoznają udar mózgu

Czytaj więcej >
prof. Piotr Milecki, ordynator Oddziału Radioterapii Onkologicznej I i Kierownik Zakładu Radioterapii I w Wielkopolskim Centrum Onkologii.

Świat Lekarza

Prof. Piotr Milecki: Nauka o nowotworach już od…przedszkola?

Czytaj więcej >

Świat Lekarza

GARDŁO, NOS – PIERWSZA OBRONA PRZED WIRUSAMI

Czytaj więcej >
profesor Jacek Dobruch Relacja z 2. dnia 48. Kongresu Naukowego PTU w Katowicach

Świat Lekarza

Prof. Jakub Dobruch: Mężczyzno, dłonie na jądra!

Czytaj więcej >
łóżka szpitalne

Świat Lekarza

Prof. Piotr Rutkowski: Czeka nas fala nowotworów

Czytaj więcej >
prof. Ryszard Gellert z Kliniki Nefrologii i Chorób Wewnętrznych CMKP w Warszawie

Świat Lekarza

Prof. Ryszard Gellert: Podstępna choroba – niewydolność nerek

Czytaj więcej >