Prof. Tomasz Drewa: Objawy ze strony dróg moczowych to nie tylko schorzenia urologiczne

prof. Tomasz Drewa, kierownik Katedry Urologii Collegium Medicum Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu
fot. Świat Lekarza
Autor Bożena Stasiak02.11.2020

- My na razie pracujemy normalnie, ale jak będzie za tydzień, dwa…Nie wiemy. Oczywiście zmiany w organizacji pracy placówek medycznych w czasie pandemii są nieuniknione, ale nie mogą być wprowadzane chaotycznie, w ostatniej chwili. To w konsekwencji musi przekładać się na dostęp do diagnostyki, terapii i jej skuteczność – mówi urolog prof. Tomasz Drewa, kierownik Katedry Urologii Collegium Medicum Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. – Poza tym niepokojące jest zamykanie sal wykładowych i ćwiczeniowych, co będzie skutkować gorszym dostępem studentów do nauki. O tym się teraz nie mówi, ale konsekwencje takich działań będziemy odczuwać jeszcze długo.

- Jeśli chodzi o pacjentów ze schorzeniami ze strony dróg moczowych, to oni również mają teraz trudniejszy dostęp do diagnostyki i leczenia. Tylko że te trudności nie wynikają jedynie z trudniejszego dostępu do urologów, ale i do innych specjalności. Bo objawy, które mogą pacjenta zaniepokoić, pojawiające się ze strony układu moczowego, mogą sygnalizować całkiem inne schorzenia. Objawy te, dotyczące ok. 50 proc. osób w średnim wieku, które określamy jako LUTS – lower urinary tract symptoms, mogą być charakterystyczne dla schorzeń neurologicznych, kardiologicznych, a mogą po prostu pojawiać się wraz ze starzeniem się organizmu. Dlatego, kiedy pacjent trafi do lekarza rodzinnego, ten powinien go skierować na dalszą diagnostykę i leczenie już u specjalisty.

- Tak więc objawy ze strony dróg moczowych u starszego pacjenta to nie tylko przerost prostaty, rak prostaty czy nowotwór pęcherza. To również może być skutek nieprawidłowego stylu życia i wynikających z niego chorób – otyłości, nadciśnienia czy cukrzycy. Dlatego leczenie tych schorzeń wymaga podejścia interdyscyplinarnego, a z tym właśnie podczas pandemii jest problem.

Następny artykuł