Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Nowotwory niezłośliwe trzonu macicy – rodzaje, objawy, sposoby leczenia
Dominika Wilk
Dominika Wilk 19.03.2022 01:30

Nowotwory niezłośliwe trzonu macicy – rodzaje, objawy, sposoby leczenia

nowotwory niezłośliwe trzonu macicy
https://pixabay.com

Mięśniaki – nowotwory niezłośliwe trzonu macicy

Mięśniaki to struktury mięśniowe, które rozwijają się w obrębie prawidłowego mięśnia, mają jednak zaburzoną strukturę. Są więc normalnym mięśniem macicy o nieprawidłowej konfiguracji włókien, które tworzą twarde guzy o różnej wielkości. Jeśli są małe i znajdują się we wnętrzu macicy, nie powodują dolegliwości. Jednak gdy przybierają duże rozmiary lub specyficznie umiejscowione, mogą powodować dolegliwości bólowe nie tylko samej macicy, ale i sąsiadujących z nią narządów.

Wśród mięśniaków możemy wyróżnić:

  • podśluzówkowe, które rosną w kierunku jamy macicy,

  • śródścienne, które rosną wewnątrz macicy,

  • podsurowicówkowe, które wyrastają na zewnątrz macicy.

Nowotwory niezłośliwe trzonu macicy – objawy

Zazwyczaj nowotwory niezłośliwe trzonu macicy (takie jak mięśniaki) na początku swojego rozwoju nie dają żadnych objawów, a ich obecność wykrywana jest podczas rutynowego badania USG. nasilenie objawów wynika przede wszystkim z wielkości mięśniaka. Nie stanowi on bowiem zagrożenia sam z siebie, ale staje się niebezpieczny, kiedy zaczyna uciskać inne narządy. Każdy nawet mały mięśniak może wywoływać dolegliwości takie jak przedłużające się miesiączki czy nawracające czynności kurczowe macicy. W momencie, gdy mięśniak jest duży i przekroczy granicę 3–4 cm, wówczas zaczyna naciskać na sąsiadujące narządy np. pęcherz, odbytnicę, co może wywoływać napadowe nietrzymanie moczu lub zaparcia. Poza tym duży mięśniak nasila dolegliwości wcześniejsze, czyli wydłuża miesiączki, powoduje krwawienia międzymiesiączkowe, wzmaga krwotoki menstruacyjne.

Nowotwory niezłośliwe trzonu macicy – wskazania do leczenia

Małe, niedające objawów mięśniaki nie zawsze muszą być poddawane leczeniu. Lekarz może zalecić ich obserwację poprzez regularne wykonywanie badania USG. Jeśli nie rosną w szybkim tempie, można nie podejmować ich leczenia. Oczywiście kwestia ich usunięcia jest kwestią indywidualną. Z jednej strony mały mięśniak znajdujący się wewnątrz macicy może nie przeszkadzać kobiecie, która już urodziła dziecko. Z kolei kobieta, która będzie się o nie starała, musi mieć świadomość, że może on powodować problemy z zagnieżdżeniem się zarodka. Poza tym znajdujący się we wnętrzu macicy mięśniak może deformować ją od środka, co może mieć wpływ na kształt jaja płodowego, jeśli już dojdzie do zapłodnienia. Sprzyja to zwiększonemu ryzyku poronienia. Poza tym, kiedy kobieta już zajdzie w ciążę, hormony ciążowe będą sprzyjać wzrostowi mięśniaka. Jeśli jest on podsurowicówkowy, czyli rośnie na zewnątrz, na początku ciąży może nie stanowić problemu. Jednak gdy dziecko urośnie, a jego główka będzie schodzić do kanału rodnego, wtedy taki mięśniak może zatkać wejście do miednicy, co spowoduje, że kobieta będzie musiała zrezygnować z naturalnego porodu i wybrać metodę cesarskiego cięcia. Ponadto duży mięśniak może wzmagać kurcze macicy w okresie okołoporodowym, jak i po porodzie – co zwiększa ryzyko krwotoków. W związku z powyższym komplikacjami, zaleca się jego usunięcie.

U kobiet, które rodziły dzieci i wkraczają w okres menopauzalny małe mięśniaki bez silnych objawów pozostawia się do obserwacji. W ten sposób można doprowadzić kobietę aż do okresu menopauzy, kiedy to w wyniku ograniczenia ilości produkowanych hormonów, mięśniak sam zacznie się zmniejszać.

Nowotwory niezłośliwe trzonu macicy – leczenie

Leczenie mięśniaków zazwyczaj polega na ich operacyjnym usunięciu. Jeśli kobieta nie rodziła, wówczas następuje tylko ich wyłuszczenie, czyli usunięcie przy pozostawieniu macicy. U kobiet, które urodziły już dzieci wraz z mięśniakami usuwana jest też cała macica lub tylko jej trzon. Pozostawienie samej szyjki macicy jest komfortowe dla kobiet, ale zwiększa ryzyko rozwoju raka, w związku z czym taka kobieta powinna regularnie poddawać się badaniom i wykonywać cytologię.  Od kilku lat w leczeniu mięśniaków stosuje się leczenie hormonalne, które ma na celu zmniejszenie rozmiarów mięśniaka. Ten sposób leczenia ma jednak umiarkowaną skuteczność.

Uwaga! Powyższy artykuł nie stanowi porady lekarskiej. Jeśli masz problemy ze zdrowiem, skonsultuj się z lekarzem.

Tagi:
Polecane