Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie Psychiczne > Czy ze szpitala psychiatrycznego można wyjść na przepustkę?
Redakcja Pacjenci.pl
Redakcja Pacjenci.pl 01.01.2024 14:05

Czy ze szpitala psychiatrycznego można wyjść na przepustkę?

dr hab. n. med. Grzegorz Opielak, psychiatra, szpital psychiatryczny
dr hab. n. med. Grzegorz Opielak fot. Centrum Terapii Dialog, tło: Canva.com

Całą Polską obiegła niedawno wiadomość o mężczyźnie, który biegał z nożem po klatce schodowej bloku w Legnicy i dobijał się do kolejnych drzwi. Był na przepustce ze szpitala psychiatrycznego. Sprawę komentuje dla Pacjenci.pl psychiatra, dr hab. n. med. Grzegorz Opielak*.

Nożownik dobijał się do mieszkań jednego z bloków w Legnicy. Gdy został obezwładniony, policjanci ustalili, że chwilę wcześniej uszkodził kilka aut na parkingu – informację tę w Sylwestra podał PAP. O tym, na jak udzielane są przepustki w szpitalach psychiatrycznych mówi dla Pacjenci.pl doświadczony psychiatra, dr hab. n. med. Grzegorz Opielak. 

Nigdy nie mam 100 procent pewności jak zachowa się drugi człowiek, nie tylko chory psychicznie

Przepustki udziela się pacjentowi, który leży na oddziale już przez dłuższy czas, pozostaje spokojny i jest leczony wystarczająco długo i skutecznie, by wycofały się ostre i zarazem nieprzewidywalne zaburzenia zachowania.  

Mimo tego nigdy nie mamy pewności jak na przepustce pacjent się zachowa i jak będzie funkcjonował. Dokładnie w takim samym stopniu jak nie możemy być pewni każdego innego człowieka.  

Atak nożownika. Kluczowa w takich sprawach jest opinia psychiatrów „Gwałt to nie tylko brutalne pobicie”. Pacjenci.pl patronem światowej kampanii walczącej z przemocą

Pacjent mógł wypić alkohol, sięgnąć po środki psychoaktywne, które zmieniają zachowanie i niweczą efekty leczenia

Nasi pacjenci także mogą po wyjściu z oddziału, zostać sprowokowani przez kogoś, lub zdenerwowani przez jakąś sytuację, (co akurat raczej najmniej prawdopodobne, leki jednak nieco stępiają afekt), równie dobrze mogą zacząć pić alkohol lub przyjąć jakiekolwiek środki psychoaktywne, co szybko i zdecydowanie zmienia zachowanie, a co gorsza potrafi zniweczyć efekty leczenia.  

Ostatnią i najmniej prawdopodobną ewentualnością jest to, by pacjent oszukał personel przy braniu leków i ich nie przyjmował. Pamiętajmy, że sam fakt udzielenia przepustki wynika z obecności zauważalnej poprawy i jest niezwykle mało prawdopodobne, by pacjent chory psychicznie, (a o takim w tym przypadku czytamy w mediach), był w stanie korygować swoje zachowanie bez leków i nie pokazywać po sobie obecności zaburzeń psychicznych. Nie wiemy, jak było w opisywanym przypadku... 

Przepustki przed ostatecznym wypisem są potrzebne, by pacjent mógł funkcjonować w rodzinie i społeczeństwie

Przepustki w istocie są jednak potrzebnym elementem leczenia psychiatrycznego. Pacjent zupełnie inaczej będzie funkcjonował w zamkniętym środowisku oddziału szpitalnego, a zupełnie inaczej w domu.  

Taka forma sprawdzenia tego przed ostatecznym wypisem jest bardzo potrzebna, przecież ostatnią rzeczą jaka jest potrzebna pacjentowi i jego rodzinie, jest umieszczenie go w szpitalu psychiatrycznym. Idea leczenia, nie tylko psychiatrycznego, to zwróceni pacjenta społeczeństwu i umożliwienie mu funkcjonowania w środowisku rodzinnym czy zawodowym. Przepustki stanowią integralny element tego procesu.

* Dr hab. n. med. Grzegorz Opielak z Centrum Terapii Dialog w Warszawie jest też szefem oddziału psychiatrii szpitala w Janowie Lubelskim i wykładowcą Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.  

Chcesz napisać do redakcji? [email protected] 
 

Dr Sławomir Murawiec dla Pacjenci.pl: Na zaburzeniach psychicznych i lekach psychiatrycznych w Polsce „zna się” każdy
Dr hab. n. med. Sławomir Murawiec, psychiatra (fot. archiwum prywatne)
Farmakoterapia psychiatryczna budzi tak żywe emocje, bo dotyczy fundamentalnego poczucia tego, kim jesteśmy. Substancje chemiczne mogą zmieniać emocje, myślenie i leczyć lęki, depresje, psychozy. Tak się dzieje i jako psychiatrzy mamy na to niezliczone dowody – pisze dr hab. n. med. Sławomir Murawiec*, specjalista psychiatra dla portalu Pacjenci.pl.Co kilka miesięcy budzę się rano i odkrywam, że cała moja wiedza psychiatryczna zgromadzona w ciągu 30 lat pracy jest całkowicie nieprawdziwa, ponieważ właśnie ukazał się nowy artykuł w prasie codziennej albo w internecie, której Autor lub Autorka wyjaśnia, jak powinno się leczyć zaburzenia psychiczne.W ostatnim okresie przyczyną mojego „przebudzenia” był artykuł o „lekach na ADHD branych jak cukierki” w jednym z największych ogólnopolskich dzienników. W ubiegłym roku tekst „Leki na depresje to placebo? Ogłoszono przełomowe wyniki badań” w jednym z największych portali w Polsce, a na początku tego roku – film na YouTube na kanale znanej podróżniczki – dziennikarki zatutułowany „Depresja – najnowsze badania naukowe”.Po ukazaniu się takich „opracowań” najpierw myślę, że znów ktoś nie zgłębił tematu i nie zrozumiał, ale już napisał. Ale zaraz potem martwię się o skutki społeczne i zdrowotne takich publikacji prasowych dla wielu osób leczących się, albo takich którzy powinni poszukać pomocy psychiatrycznej, ponieważ takie prasowe doniesienia mają swoje jak najbardziej konkretne oddziaływanie. Wpływają na decyzje wielu osób dotyczące podjęcia lub nie leczenia, a także na samopoczucie osób już leczonych. Aby przekonać się, jak szeroki jest zakres reakcji poszczególnych osób na głoszone w tych artykułach tezy, wystarczy przeczytać zamieszczone pod nimi komentarze internautów.
Czytaj dalej
Kto najczęściej choruje na schizofrenię? Czy schizofrenia jest dziedziczna?
schizofrenia
Schizofrenia jest poważną chorobą psychiczną, polegającą na upośledzeniu postrzegania lub wyrażania rzeczywistości. Typowymi objawami schizofrenii są urojenia i pseudohalucynacje słuchowe, które powodują stopniowe wycofywanie się chorego z życia społecznego. Jaka jest rola genów w rozwoju schizofrenii? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z psychiatrą, terapeutą dr Bartłomiejem Kubackim. 
Czytaj dalej
Polecane