Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Pacjent z niewydolnością serca otrzymał serce z tytanu. To prawdziwy przełom
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 23.08.2024 07:53

Pacjent z niewydolnością serca otrzymał serce z tytanu. To prawdziwy przełom

Niewydolność serca, serce
Fot. Freepic/The Texas Heart Institute

To z pewnością jest historyczny moment. 57-letni mężczyzna z USA otrzymał sztuczne serce, które wykonane jest z tytanu. Zdaniem naukowców to prawdziwy przełom w zakresie transplantacji serca. Lekarze pracują nad możliwością wsparcia dla osób czekających na przeszczep. Tytanowe serce wykorzystuje zjawisko lewitacji magnetycznej. Operację 57-letniemu mężczyźnie wykonali amerykańscy lekarze z Baylor St Luke's Medical Center.

Serce z tytanu otrzymał ciężko chory, 57-letni mężczyzna

Nie jest tajemnicą, że lekarze od wielu lat szukają metody na przedłużenie życia osób czekających na transplantację serca - niestety brakuje dla nich organu. 57-letni mężczyzna, Amerykanin znajdował się w stanie krytycznym w związku z wstrząsem kardiogennym. Cierpiał na niewydolność serca i to bardzo ciężką. Z tego powodu jego organizm był skrajnie niedotleniony oraz niedokrwiony. Sprawiło to, że pacjent zakwalifikował się do tego leczenia.

Jedna z firm zajmująca się technologią medyczną BiVACOR postanowiła zbudować serce wykonane z tytanu. Działa ono na takiej samej zasadzie, co szybkie pociągi na lewitacji magnetycznej. Mężczyzna sztuczne serce dostał miesiąc temu, a sama operacja na szczęście przebiegła bez żadnych powikłań. Ze sztucznym sercem pacjent żył osiem dni - oczywiście do czasu otrzymania serca od dawcy.

“Jestem niezwykle dumny, że jestem świadkiem udanego pierwszego wszczepienia ludzkiego całkowitego sztucznego serca (TAH)” – wyjaśnił Daniel Timms, współzałożyciel BiVACOR, cytowany przez serwis The Independent.

 

 

Rośnie liczba wypadków na hulajnogach. O tych zasadach koniecznie pamiętaj, zanim wsiądziesz na pojazd Po tym poznasz raka trzustki. Jeśli się pojawi, szybko do lekarza

Jak działa tytanowe serce?

Prace nad budowaniem sztucznego serca trwają całe lata, a jednym z największych problemów było opracowanie urządzenia, które będzie pracowało niezależnie od wielu okoliczności, mając oczywiście zasilanie, gwarantujące doskonałe działanie. Warto dodać, że pierwsze sztuczne serca były próbą odwzorowania naturalnego organu, natomiast twórcy formy BiVACOR koncentrowali się przede wszystkim na jego działaniu. Stworzyli pompę wyposażoną w ruchomy wirnik, utrzymywany z daleka od ścianek pompy dzięki zjawisku lewitacji magnetycznej. Nie dotyka on innych części serca, nie zużywa się mechanicznie.

Tytanowe serce może pompować ok. 12 l krwi na minutę - rozmiarowo jest wielkości pięści. Taki organ może działać nieprzerwanie nawet do czterech lat. Jak wyjaśniają lekarze, to ogromna szansa i nadzieja dla tych, którzy czekają na przeszczep serca.

 

Czym jest niewydolność serca?

Trzeba podkreślić, że niewydolność serca dotyka nawet ok. 26 mln osób na całym świecie. Nowo opracowane serce bez zastawki ma służyć jako tymczasowe zastępstwo dla pacjentów z ciężką niewydolnością, u których nie zaleca się stosowania takich urządzeń wspomagających.

Niewydolność serca jest stanem, w którym serce nie jest zdolne dostarczyć odpowiedniej ilości krwi, jakiej potrzebuje organizm. W związku z czym do narządów dociera zbyt mało tlenu. Powoduje to zmniejszenie wydolności wysiłkowej oraz szereg innych konsekwencji. Lekarze rozróżniają przewlekłą oraz ostrą postać niewydolności serca.

Czytaj też:

Przeszedłeś infekcję? Jeśli po kilku miesiącach masz te objawy, zgłoś się do lekarza

Program "Profilaktyka 40 Plus" - Bezpłatne badania dla Polaków. Dlaczego warto skorzystać? Ekspert tłumaczy

Szczepienia dorosłych pomagają zachować zdrowie. To szczególnie ważne w czasie pandemii COVID-19

 

Co robić, jeśli bliski zmarł w domu? Tych przesądów unikaj
Co robić, jeśli bliski zmarł w domu? Tych przesądów unikaj
Śmierć osoby bliskiej to dla każdego z nas trudna sytuacja. Nie można jednak pozwolić na to, by kierowały nami emocje. Ważne są spokój i opanowanie, ponieważ w tak niełatwej chwili musimy podjąć dużo decyzji i załatwić wiele spraw. Podpowiadamy, co zrobić, jeśli bliski zmarł w domu.Strata członka rodziny to niewyobrażalna tragedia, z którą czy chcemy, czy nie, będziemy musieli się zmierzyć. Na całym świecie istnieją przeróżne przesądy związane ze śmiercią. I choć coraz rzadziej są traktowane poważnie, to w niektórych domach wciąż nie wykonuje się pewnych czynności. Podpowiadamy, jakich przesądów związanych ze śmiercią i pogrzebem należy unikać.
Czytaj dalej
Chce ci się płakać, gdy ktoś obok mlaska i przeżuwa? Nie jesteś jedyny, to ma nawet swoją nazwę
Mizofonia: przyczyny, objawy, leczenie
Mizofonia: przyczyny, objawy, leczenie
Denerwujące mogą być dźwięki gryzienia i chrupania, które wydaje ktoś w naszym otoczeniu. Nie można się skupić, jeśli ktoś pstryka długopisem lub wybija palcami rytm. Skrobanie paznokciami o tapicerkę, albo żucie gumy, nawet jeśli odbywa się kilka metrów dalej, jest nie do zniesienia. Większość osób w ogóle nie zauważa tych dźwięków, ale jest taka grupa, którą przyprawiają one o dreszcze, przyspieszone bicie serca, powodują rozdrażnienie, a nawet prowadzą do wybuchów gniewu. Czy cierpią na jakąś chorobę? Nie, ale to, co przeżywają, to syndrom nadwrażliwości na dźwięki, zwany mizofonią.
Czytaj dalej