Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Pęknięta żyłka w oku – czy powinieneś się martwić?
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:29

Pęknięta żyłka w oku – czy powinieneś się martwić?

Pęknięta żyłka w oku – czy powinieneś się martwić?
https://pixabay.com/pl/photos/oko-irys-widok-brwi-szczeg%C3%B3%C5%82owe-2681783/

Pęknięta żyłka w oku to dosyć powszechna dolegliwość, zwłaszcza teraz, gdy tak dużo czasu spędzamy przed ekranami komputerów i telewizorów. Poza tym jednak, że wygląda to nieestetycznie, zwykle nie wiąże się z żadnego rodzaju konsekwencjami ani nie jest spowodowane niczym poważnym. Zwykle… Warto zatem dowiedzieć się, jakie są możliwe przyczyny pękania żyłek w oku oraz jak zapobiegać im w przyszłości!

Pęknięta żyłka w oku – charakterystyka

Z fizjologicznego punktu widzenia pęknięta żyłka w oku nie różni się zbyt mocno od zwykłego siniaka. Jest to tak zwany wylew podspojówkowy, a potocznie mówi się o nim po prostu pęknięcie naczynka. Każdemu chyba zdarzyło się to przynajmniej raz w życiu. Wystarczy zbyt mocno potrzeć oko, uderzyć się czy też przesuszyć spojówkę zbyt długim wpatrywaniem się w ekran komputera bez mrugania.

W wyniku tego może dojść do bezbolesnego wylewu krwi, która następnie jest wchłaniana w ciągu dwóch tygodni (maksymalnie!). Oprócz pęknięcia żyłki możemy doświadczać również rozszerzenia się naczynka bez przerwania jego struktury. Wówczas na obszarze ciała szklistego znajduje się kropka o w miarę równych krawędziach.

UWAGA!!! Pęknięta żyłka w oku nie powinna objawiać się zaczerwienieniem całego oka. Jeżeli taki objaw obserwujesz u siebie od razu zgłoś się do lekarza, ponieważ może on świadczyć o stanie zapalnym.

Przyczyny pękniętej żyłki w oku

Wśród przyczyn pękniętej żyłki w oku wymienia się między innymi poniższe podstawowe:

·        Pęknięcie żyłki w wyniku urazu głowy; wówczas należy zgłosić się do lekarza na kontrolę ze względu również na konieczność wykluczenia wstrząśnięcia mózgu, ale przede wszystkim uszkodzenia struktur gałki ocznej. Po urazie mechanicznym, do którego objawów należy pęknięcie żyłki w oku, najczęściej dochodzi do przedarcia siatkówki a w ostatecznym rozrachunku jej rozwarstwienia. To grozi nieodwracalną ślepotą, jeżeli w porę nie zostaną podjęte odpowiednie działania!

·        Pękniętą żyłkę w oku może wywołać również nagły wzrost ciśnienia tętniczego we krwi. W związku z tym pęknięcie naczynka może się zdarzyć w wyniku wysiłku fizycznego, gwałtownego wybuchu śmiechu, z powodu zaparć czy też towarzyszyć przeziębieniu kiedy mocno kichamy i kaszlemy. W tych właśnie przypadkach pęknięcie żyłki w oku nie musi nas martwić. ????

·        Pęknięta żyłka w oku powinna nas zdecydowanie zaalarmować, jeśli jesteśmy diabetykami. Cukrzyca z samej swej natury może prowadzić do uszkodzenia wzroku, a pierwszym tego objawem są właśnie wylewy podspojówkowe.

·        Naczynka mają również tendencję do pękania, jeśli używamy szkieł kontaktowych, a te są źle dobrane lub źle używane (np. dłużej niż powinny).

·        Może być również sygnałem dla nas, że mamy niedobory jakichś witamin – szczególnie witaminy K.

·        Naczynka mogą pękać również, gdy zażywamy leki przeciwbólowe lub przeciwzapalne np. podczas przeziębienia.

·        Są także częstą dolegliwością kobiet spodziewających się dziecka. Radykalne zmiany hormonalne, które zachodzą w organizmie mają realny wpływ na oczy, powodując często obrzęki gałek ocznych.

·        Podobnie pęknięte żyłki w oku zdarzają się u noworodków zaraz po porodzie i mijają same w ciągu kilku tygodni.

UWAGA!!! Pęknięta żyłka w oku powinna nas przede wszystkim martwić, gdy towarzyszą jej inne niepokojące objawy takie jak pogorszenie lub utrata wzroku, ból, wysięk ropny z powieki czy obrzęki. Wówczas zaleca się natychmiastową wizytę na pogotowiu okulistycznym. Również, gdy po upływie dwóch tygodni, pęknięte naczynko dalej jest widoczne, warto w tej sprawie zgłosić się do lekarza.

Co robić a czego nie z pękniętą żyłką w oku?

Przede wszystkim, jeżeli pęknięciu żyłki w oku nie towarzyszą wymienione wyżej objawy, nie trzeba robić absolutnie nic. Wiele osób chcąc przyśpieszyć samowchłonięcie się krwi, stosuje różnego rodzaju krople obkurczające naczynia krwionośne. Nie ma powodu przesadzać z tego typu specyfikami, gdyż mogą one przynieść skutek odwrotny do zamierzonego.

Ewentualnie, aby wspomóc naturalny proces gojenia, można uzupełniać w większej ilości niż zwykle witaminę C, rutynę czy wapń w codziennej diecie. Pomoże to polepszyć wchłanianie krwi oraz wzmocni naczynia krwionośne. Zaleca się również sztuczne łzy w kroplach, które kupimy w każdej aptece. Dzięki nim gałka oczna pozostanie również nawilżona.

Jak zapobiegać pękniętej żyłce w oku?

Sprawa jest stosunkowo prosta, chociaż w praktyce ciężko kogokolwiek przekonać do stosowania rad, o których zaraz napiszemy, mówiąc, że w ten sposób uniknie drobnych zaczerwienień oczu etc. Zatem ujmiemy to inaczej:

Dla własnego dobra i uniknięcia wielu chorób, które są wynikiem zaniedbania zdrowa z powodu niezdrowego stylu życia, stosuj się skrupulatnie do poniższych zaleceń:

1.      Jedz zdrowo! Dbaj o obecność warzyw na talerzu, zrezygnuj, przynajmniej częściowo z produktów pochodzenia zwierzęcego i zrezygnuj ze słodyczy oraz kalorycznych przekąsek.

2.      Pij dużo wody! Nawodnienie to podstawa zdrowego organizmu.

3.      Ćwicz regularnie! Aktywność fizyczna sprzyja utrzymaniu zdrowej wagi, obniża ciśnienie krwi, minimalizuje ryzyko wystąpienia wielu chorób – zwłaszcza cywilizacyjnych.

4.      Dbaj o efektywny wypoczynek! Siedzenie przed telewizorem powinieneś zastąpić spacerem, a samotne piwo na koniec dnia spotkaniem z przyjaciółmi. Pamiętaj też o odpowiednio długim śnie.

5.      I na koniec… Czytaj regularnie nasze artykuły o tematyce zdrowotnej, aby wiedzieć a nie tylko się domyślać. ????

Tagi:
Polecane