Pilny alert pogodowy. Wydano ostrzeżenie, zagrożonych jest 7 województw

Wydano kolejny alert, który może kompletnie pozmieniać nie tylko plany na wakacje Polaków, ale również zmusić ich do ewakuacji i zabezpieczenia swoich domostw. Spora część Polski już świeci się na żółto, a to dopiero początek załamania pogody. O jakich miejscach mowa?
Kapryśna pogoda tego lata
Jedziesz nad Polskie morze, a może wybrałeś góry czy mazury? Bez znaczenia, w tym roku pogoda nie dopisze nikomu. Burze, nawałnice, grad, a czasem upały nie do wytrzymania.
Przeczytaj także: Ulga w bólu tylko dla wybranych. Którzy pacjenci mogą na to liczyć przy raku jelita grubego?
Zalało także kilka miejsc. Tak w tym roku wyglądają wakacje w Polsce. Niestety niewiele ma się w tej materii zmienić, przynajmniej w ciągu najbliższych dni. Dodatkowo dziś z samego rana pojawił się nowy alert, którego nie można zignorować. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej już wydał pilne ostrzeżenie, które wymaga natychmiastowej reakcji, nie tylko ze strony służb, ale również mieszkańców.


Najbardziej zagrożone regiony w Polsce
W piątkowe popołudnie pogoda może dać się we znaki mieszkańcom siedmiu województw w Polsce. IMGW ostrzega przed silnymi, gwałtownymi burzami. I choć mają one charakter lokalny, ich potencjalna siła i intensywność mogą skutkować poważnymi utrudnieniami, a nawet zagrożeniem dla zdrowia i życia.
Alerty obowiązują dziś od godziny 13 do 21 i dotyczą:
- Zachodniopomorskiego,
- północnej części Lubuskiego,
- Wielkopolskiego,
- Kujawsko-Pomorskiego,
- południowych krańców Dolnośląskiego i Pomorskiego,
- powiatu tatrzańskiego w Małopolsce.
Nie tylko burze
Nadchodzące burze mogą poważnie dać się we znaki mieszkańcom objętych ostrzeżeniem regionów. Synoptycy prognozują intensywne opady deszczu, miejscami nawet do 30 mm, oraz silne podmuchy wiatru, które mogą osiągać prędkość 60 km/h. Lokalnie możliwe są także opady drobnego gradu, co dodatkowo zwiększa ryzyko uszkodzeń mienia, a nawet zagrożenia dla zdrowia.
Mimo że zjawiska te będą miały charakter lokalny, ich skala może prowadzić do poważnych utrudnień. Zalane ulice, połamane gałęzie czy przerwy w dostawie prądu to tylko niektóre ze skutków, z jakimi mogą mierzyć się mieszkańcy. Eksperci ostrzegają, by nie bagatelizować prognoz i zawczasu przygotować się na dynamiczną zmianę pogody.
Przeczytaj także: Zbigniew Ziobro walczy z rakiem. Nowe informacje niepokoją
Pogoda niebezpieczna dla zdrowia
Gwałtowne zmiany pogodowe, takie jak burze z intensywnymi opadami i silnym wiatrem, mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie, zwłaszcza u osób starszych, dzieci oraz wszystkich z chorobami układu krążenia lub oddechowego. Wysoka wilgotność i nagły spadek ciśnienia atmosferycznego mogą prowadzić do bólów głowy, zawrotów, pogorszenia samopoczucia, a nawet problemów z oddychaniem.
U niektórych osób burze wywołują także nasilenie stanów lękowych lub dolegliwości reumatycznych. Dlatego tak ważne jest, aby w czasie burz pozostać w bezpiecznym miejscu i unikać zbędnej aktywności na zewnątrz.
źródło: IMGW, Pacjenci.pl



































