Jedno z najważniejszych badań po 50 r.ż. Na NFZ zrobisz za darmo ze znieczuleniem

Każdego roku na raka jelita grubego zapada ok. 18 tys. Polaków. Pod względem wykrywalności jest to drugi najczęstszy nowotwór w kraju – trzeci najczęściej wykrywany wśród kobiet i czwarty u mężczyzn. Choroba jest niezwykle podstępna, ponieważ bardzo długo może nie dawać żadnych objawów.
Rak jelita grubego to olbrzymi problem przede wszystkim ze względu na późną wykrywalność, co zmniejsza szanse na wyleczenie. Dlatego Ministerstwo Zdrowia przygotowało program badań przesiewowych w kierunku tej choroby. Ze specjalistycznych badań można skorzystać za darmo i bez skierowania.
- Najważniejszym badaniem służącym do wykrywania raka jelita grubego jest kolonoskopia
- W ramach programu przesiewowego NFZ badanie można wykonać bezpłatnie w całej Polsce
- Badanie może być wykonane w znieczuleniu – również bezpłatnym
Kolonoskopia w ramach badań przesiewowych
Podstawowym badaniem służącym do wykrywania raka jelita grubego jest kolonoskopia. Umożliwia ona dokładną ocenę wnętrza jelita grubego za pomocą endoskopu, co pozwala na identyfikację nawet bardzo wczesnych zmian nowotworowych oraz usunięcie polipów, które mogą prowadzić do rozwoju raka.
Dzięki kolonoskopii możliwe jest nie tylko postawienie trafnej diagnozy, ale również zapobieganie chorobie poprzez wczesną interwencję. Regularne wykonywanie tego badania, zwłaszcza po 50. roku życia, znacząco zwiększa szanse na wyleczenie i zmniejsza śmiertelność z powodu raka jelita grubego.
Program przesiewowy NFZ obejmuje wykonanie kolonoskopii, w tym:
• pobranie wycinków z nacieku nowotworowego lub zmian podejrzanych o charakter nowotworowy,
• usunięcie polipów wielkości do 15 mm,
• poddanie badaniu histopatologicznemu wszystkich wycinków i usuniętych polipów,
• wskazanie konkretnych zaleceń dotyczących leczenia u osób, które wykonały kolonoskopię przesiewową.


Komu przysługuje bezpłatna kolonoskopia?
Jak czytamy na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia, program badań przesiewowych w kierunku raka jelita grubego skierowany jest do osób w wieku:
• od 50 do 65 lat,
• lub od 40 do 49 lat, jeśli u najbliższych krewnych pacjenta, rozpoznano nowotwór jelita grubego,
które nie miały wykonywanej kolonoskopii w ciągu ostatnich 10 lat.
– Musimy rozróżnić dwie grupy (pacjentów). Wskazaniem do kolonoskopii jest niewyjaśnione krwawienie, zmiana rytmu wypróżnień, niezamierzone chudnięcie. Wtedy robimy badanie diagnostyczne. Natomiast jeśli chcemy potwierdzić, że jesteśmy zdrowi, robimy badania tzw. przesiewowe (screeningowe). Kwalifikujemy osoby po 50 roku życia, jeśli nie mają żadnych dolegliwości, żadnych objawów, albo młodsze w przedziale 40-49 lat, takie, u których krewni pierwszego stopnia: rodzice, rodzeństwo, dzieci, borykali się z problemem raka jelita grubego – wyjaśnia gastrolog, dr n. med. Adam Koprowski.

Przeczytaj też: To jest znak, że czas na kolonoskopię. Nawet wtedy, kiedy czujemy się dobrze
Czy trzeba bać się kolonoskopii?
Kolonoskopia w ramach programu przesiewowego może być wykonana w znieczuleniu. Jednak zdaniem eksperta udział anestezjologa nie zawsze jest niezbędny. Samo badanie zwykle przebiega bezboleśnie; wiąże się jednak z dyskomfortem, ponieważ do jelita wtłaczane jest powietrze. Dolegliwości bólowe występują zwykle u pacjentów po przebytych wcześniej operacjach.
– Znieczulenie jest finansowane w ramach programu NFZ, natomiast musi być stosowane w uzasadnionych przypadkach – jeśli pacjenci mają jakieś złe doświadczenia z wcześniejszych badań (…), szczególnie panie po operacjach brzusznych, po cięciu cesarskim, po operacji pęcherzyka żółciowego, po wyrostku, kiedy są zrosty w jamie brzusznej. Te sytuacje mogą utrudniać badanie, mogą powodować, że może być ono bardziej dokuczliwe i wtedy znieczulenie pomaga przejść bezboleśnie – mówi ekspert.
Przeczytaj też: Gastroskopia – czy jest się czego bać i co ze znieczuleniem?
Jeśli skończyłeś już 50 lat i w ciągu ostatniej dekady nie wykonywałeś kolonoskopii, koniecznie zgłoś się do udziału w programie. Pamiętaj, rak jelita grubego to śmiertelna choroba, która przez lata może nie dawać objawów. Skontaktuj się z najbliższą placówką, która realizuje badania w ramach programu przesiewowego i umów się na wizytę. Przychodnię, w której wykonasz bezpłatną kolonoskopię bez skierowania, możesz znaleźć za pomocą wyszukiwarki NFZ TUTAJ.

Źródło: nfz.gov.pl





































