Pilny alert RCB. Wiemy, gdzie będą podtopienia

Nad krajem kolejny raz tego lata przesuwa się niż genueński. Tym razem przyniósł przede wszystkim ulewne deszcze. W wielu częściach Polski w niedzielę doszło do poważnych podtopień, a to jeszcze nie koniec utrudnień związanych z pogodą. Alert wciąż obowiązuje.
- RCB wydało pilny alert o intensywnych opadach i możliwych podtopieniach dla siedmiu województw, m.in. śląskiego i małopolskiego
- Straż pożarna i wojsko interweniują w związku z powodziami – tylko w poniedziałek odnotowano kilkaset zdarzeń, głównie na południu kraju
- IMGW ogłosił ostrzeżenia 3. stopnia: przewidywane są opady do 120 mm, burze z wiatrem i lokalnie grad
- RCB przypomina o zasadach bezpieczeństwa: unikaj wezbranych rzek, bądź gotowy do ewakuacji i nie korzystaj z wody ze studni
Gwałtowne ulewy i podtopienia
„Uwaga! Dziś i jutro (27/28.07) intensywne opady deszczu. Możliwe gwałtowne wezbrania rzek. Przygotuj się na ewentualne podtopienia. Śledź komunikaty pogodowe” – głosi ostatni komunikat Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Taką wiadomość otrzymali mieszkańcy siedmiu województw:
• podkarpackiego,
• lubelskiego,
• łódzkiego,
• świętokrzyskiego,
• opolskiego,
• śląskiego,
• małopolskiego.
W niedzielę i minionej nocy sytuacja była trudna w wielu miejscach zwłaszcza na południu kraju. Mieszkańcy okolic, które ucierpiały najbardziej, publikują w sieci zatrważające zdjęcia i nagrania. W Kielcach czy w Bielsku-Białej ulice dosłownie zamieniały się w potoki.


Służby cały czas w gotowości
Tylko do godziny 11 w poniedziałek 28 lipca jednostki PSP oraz OSP przeprowadziły łącznie niemal 1000 interwencji. Najwięcej zdarzeń odnotowano w województwie śląskim (437 interwencji), nieco mniej w łódzkim (147 interwencji) i świętokrzyskim (147 interwencji).
Strażacy walczyli z efektami żywiołu, usuwając powalone drzewa, zabezpieczając dachy i infrastrukturę oraz wypompowując wodę z pozalewanych budynków. W wielu miejscach deszcz nie traci na sile, a poziom wód w zbiornikach i ciekach wodnych wciąż wzrasta.
Oprócz strażaków w teren wyjechały również jednostki wojskowe. Jak poinformował minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, żołnierze już są w akcji i pomagają na terenach dotkniętych podtopieniami. Pomagają m.in. rozkładać worki z piaskiem.
W związku z niebezpieczną sytuacją meteorologiczną rano odbyło się posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.
Przeczytaj też: To dzieje się z ciałem, gdy w człowieka uderzy piorun
Ostrzeżenia 3. stopnia
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) dziś wydał kolejne ostrzeżenia trzeciego stopnia przed silnym deszczem z burzami oraz wezbraniami z przekroczeniem stanów alarmowych.
Prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym. Wysokość opadu do końca ważności ostrzeżenia od 90 mm do 120 mm. Opadom towarzyszyć mogą burze z porywami wiatru do 65 km/h, możliwy grad.
W związku z występującymi oraz prognozowanymi dalszymi intensywnymi opadami deszczu (również o charakterze burzowym), na rzekach zaznaczą się dalsze wzrosty poziomu wody, miejscami gwałtowne, przy przekroczonych stanach ostrzegawczych i alarmowych na kolejnych stacjach wodowskazowych. W zlewniach zurbanizowanych możliwe są podtopienia.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina o zasadach bezpieczeństwa na wypadek powodzi i podtopień. Po pierwsze nigdy nie zbliżaj się do wezbranych rzek i zawsze słuchaj poleceń służb. W trakcie powodzi bądź gotowy do ewakuacji, odłącz prąd i gaz. Absolutnie nie pij wody ze studni – mogła ulec skażeniu.
Źródła: gov.pl, imgw.pl


































