Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Choroby > Tak "Książę Ciemności" wyglądał na ostatnim koncercie. Te objawy choroby najbardziej rzucają się w oczy
Alina Gałka
Alina Gałka 23.07.2025 14:32

Tak "Książę Ciemności" wyglądał na ostatnim koncercie. Te objawy choroby najbardziej rzucają się w oczy

Nie żyje Ozzy Osbourne
22 lipca 2025 r. zmarł Ozzy Osbourne. Fot. Jordan StraussInvision/East News

„Dotrwałem do 2025 r. Nie mogę chodzić, ale wiesz, o czym myślałem w święta? Pomimo całego mojego narzekania, wciąż żyję. Mogę narzekać, że nie mogę chodzić, ale patrzę w dół drogi i widzę ludzi, którzy nie zrobili nawet połowy tego, co ja, i nie przeżyli” – mówił na początku roku Ozzy Osbourne.

  • Ozzy Osbourne zmarł w wieku 76 lat po długiej walce z chorobą Parkinsona
     
  • Artysta pozostawił po sobie ogromne dziedzictwo muzyczne, będąc jednym z ojców heavy metalu i ikoną popkultury
     
  • Mimo problemów zdrowotnych Ozzy zachował swój charakterystyczny głos i determinację, co pozwoliło mu zagrać ostatni, pożegnalny koncert w lipcu 2025 r. w rodzinnym Birmingham
     
  • Parkinson to postępująca, nieuleczalna choroba neurodegeneracyjna, powodująca m.in. drżenie, sztywność mięśni i zaburzenia ruchu – leczenie może jedynie łagodzić objawy i spowalniać ich rozwój

Ikona heavy metalu

Ozzy Osbourne, nazywany "Księciem Ciemności", był jednym z najbardziej rozpoznawalnych muzyków na świecie. Urodzony w 1948 roku w Birmingham, zyskał międzynarodową sławę jako wokalista legendarnego zespołu Black Sabbath.

Jego charakterystyczny głos, sceniczna charyzma i bezkompromisowy styl stały się znakiem rozpoznawczym całego nurtu heavy metalu. Po odejściu z zespołu kontynuował karierę solową.

Na przestrzeni dekad Ozzy zdobył pięć nagród Grammy i wywarł niezatarty wpływ na muzykę rockową i metalową. Stał się też popkulturowym fenomenem – nie tylko dzięki twórczości, ale i ekscentrycznemu wizerunkowi oraz kontrowersyjnym epizodom z życia prywatnego.

Długa walka z chorobą

W ostatnich latach życia Ozzy Osbourne zmagał się z poważnymi problemami zdrowotnymi. W 2019 roku doznał poważnego urazu kręgosłupa wskutek upadku w sypialni – to był nawrót kontuzji z 2003 roku, gdy uległ poważnemu wypadkowi na quadzie. W wyniku tamtego zdarzenia doznał licznych złamań i na chwilę przestał oddychać.

W 2020 roku artysta ujawnił, że zdiagnozowano u niego chorobę Parkinsona. Jak sam przyznał, zmagał się z jej objawami już od kilku lat, zanim postawiono jednoznaczną diagnozę. W rozmowie z brytyjską prasą nie ukrywał, że to doświadczenie było dla niego i jego bliskich „pięcioma latami piekła”. Choć poruszał się z trudem i przestał chodzić, jego głos pozostał niezmieniony – silny i rozpoznawalny.

ozzy osbourne Fot. The Image Direct/SplashNews.com/East News.jpg
Ozzy Osbourne od lat zmagał się z problemami zdrowotnymi. Fot. The Image Direct/SplashNews.com/East News

Parkinson – cicha, postępująca choroba

Choroba Parkinsona to przewlekłe, neurodegeneracyjne schorzenie układu nerwowego. W jej przebiegu dochodzi do stopniowego obumierania komórek nerwowych w mózgu, odpowiedzialnych za produkcję dopaminy – neuroprzekaźnika regulującego ruchy ciała. Objawy obejmują m.in. drżenie rąk, spowolnienie ruchowe, sztywność mięśni oraz zaburzenia równowagi. Choroba wpływa też na zdolności poznawcze i emocjonalne.

Przeczytaj też: Nietypowe objawy choroby Parkinsona. Zobaczysz je na palcach stóp

Mimo postępów w terapii Parkinson pozostaje nieuleczalny. Leczenie skupia się na łagodzeniu objawów i poprawie jakości życia pacjenta. W przypadku Ozzy'ego choroba mocno ograniczyła sprawność fizyczną, jednak nie odebrała mu głosu ani woli walki. Jeszcze w lipcu 2025 roku – zaledwie kilkanaście dni przed śmiercią – wystąpił na ostatnim, pożegnalnym koncercie w swoim rodzinnym Birmingham.

Pożegnanie legendy

5 lipca 2025 roku Ozzy Osbourne po raz ostatni wystąpił na scenie. Koncert na stadionie Villa Park był hołdem dla jego życia i twórczości. U boku oryginalnych członków Black Sabbath pożegnał się z fanami w sposób, który zapadnie w pamięć całemu muzycznemu światu.

Podczas pożegnalnego koncertu, na którym zjawił się tłum ponad 42 tys. wielbicieli muzyka, artysta nie mógł stać. Siedział na czarnym, skórzanym tronie – choć kiedy śpiewał, momentami zdawało się, że zaraz wstanie i zatańczy.

Charakterystyczne dla choroby Parkinsona drżenie nie rzucało się w oczy, jednak można było zauważyć, że wokalista jest już bardzo słaby. Moc wciąż biła z jego głosu i niesamowitego wizerunku – Ozzy Osbourne jak zawsze zaprezentował się stylowo – wystąpił w czarnym skórzanym płaszczu i ze złotą opaską na ramię z wygrawerowanym imieniem.

22 lipca media obiegła wiadomość o jego śmierci. Ozzy odszedł w wieku 76 lat, otoczony rodziną. Pozostawił po sobie nie tylko dziedzictwo muzyczne, ale i przesłanie – o sile, determinacji i o tym, że nawet w obliczu choroby można pozostać sobą.
 

Back to The Beginning concert Fot. ANDY BUCHANAN/AFP/East News.jpg
Koncert “Back to The Beginning” a stadionie Villa Park przyciągnął tłumy fanów. Fot. ANDY BUCHANAN/AFP/East News.jpg

Ozzy odszedł w wieku 76 lat, otoczony rodziną. Pozostawił po sobie nie tylko dziedzictwo muzyczne, ale i przesłanie – o sile, determinacji i o tym, że nawet w obliczu choroby można pozostać sobą.


Źródło: medonet.pl
 

To badanie kosztuje krocie. Na NFZ zrobisz je za darmo
Test molekularny, który wykrywa zmiany przedrakowe szyjki macicy dwa razy skuteczniej niż tradycyjna cytologia, został włączony do programu profilaktycznego finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia – poinformowała minister zdrowia Izabela Leszczyna podczas konferencji w Narodowym Instytucie Onkologii.Test molekularny na HPV, skuteczniejszy niż tradycyjna cytologia (ponad 95% czułości vs. 50–60%), został włączony do programu profilaktyki raka szyjki macicy finansowanego przez NFZ i od lipca 2025 roku jest dostępny bezpłatnie w poradniach ginekologicznychKobiety mogą teraz wybierać między trzema metodami diagnostycznymi: testem molekularnym, cytologią płynną lub klasyczną cytologią – nowoczesne metody dotąd dostępne głównie prywatnie, są teraz refundowanePołączenie testów HPV i szczepień może doprowadzić do całkowitej eliminacji raka szyjki macicy w Polsce, wzorem krajów skandynawskich, o ile więcej kobiet zacznie korzystać z profilaktyki
Czytaj dalej
Plaga niebezpiecznych owadów w polskim mieście. Służby pilnie ostrzegają mieszkańców
Plaga owadów w Krakowie
Niebezpieczne owady w Krakowie
Od kilku tygodni w jednym z polskich miast mnożą się nietypowe, kolorowe owady. Choć na pierwszy rzut oka wyglądają niepozornie, ich obecność może prowadzić do poważnych szkód – zarówno dla przydomowej zieleni, jak i miejskiego ekosystemu. Służby wydały pilne ostrzeżenie i apelują o natychmiastowe działania.Dumek jałowcowy to groźny chrząszcz, który zaatakował miejską zieleń w Krakowie, szczególnie tuje, jałowce i cyprysy ZZM zaleca natychmiastowe usuwanie i rozdrabnianie zaatakowanych roślin, a następnie przekazywanie ich do MPO jako odpady zielone Obecność chrząszcza może negatywnie wpłynąć na estetykę przestrzeni publicznych i osłabić lokalne ekosystemy To kolejny inwazyjny gatunek, po rakach luizjańskich i nutrii, z którym Kraków musi się zmierzyć w krótkim czasie
Czytaj dalej