Wirus RS groźniejszy niż podejrzewano. Alarmujące ustalenia naukowców

Badania kanadyjskich naukowców wskazują, że ryzyko powikłań sercowo-naczyniowych w przypadku zarażenia wirusem RS, jest większe, niż do tej pory sądzono. Szczególnie narażona jest pewna grupa. Warto jednak wiedzieć, że RSV można zapobiec.
- RSV może powodować poważne powikłania sercowe,
- Zakażenie RSV może być groźniejsze niż grypa u osób 65+,
- Szczepienia i monitorowanie objawów serca są kluczowe po zakażeniu.
Co to jest RSV?
Wirus RS (RSV, czyli syncytialny wirus oddechowy) to wirus atakujący drogi oddechowe, szczególnie u niemowląt, małych dzieci oraz osób starszych z osłabioną odpornością. Zakażenie tym wirusem najczęściej występuje jesienią i zimą, przenosi się drogą kropelkową (np. podczas kaszlu czy kichania) oraz przez kontakt z powierzchniami, na których osiadł wirus. Przeczytaj: Fala czarnego kaszlu i RSV. Od lat nie było takiego wzrostu zachorowań



Objawy wirusa RSV
Do objawów wirusa zaliczamy:
- katar,
- kaszel,
- gorączka,
- ból gardła,
- osłabienie,
- trudności w oddychaniu,
- przyspieszony oddech,
- świszczący oddech,
- brak apetytu,
- sinienie wokół ust.
Wirus RS. Niepokojące wyniki badań naukowców
Do tej pory eksperci poświęcali większość swojego uwagi wpływowi RS na małe dzieci. Okazuje się jednak, że szczególnie groźny jest dla seniorów. Zakażenie tym wirusem może prowadzić do cięższego przebiegu choroby niż grypa.

W badaniu Jeffrey’a C. Kwonga z University of Toronto, opublikowanego w "Journal of the American Geriatrics Society", wzięło udział ponad 104 tys. pacjentów w wieku 65 lat i starszych. Analizowano przypadki hospitalizacji z powodu infekcji RSV, grypy, infekcji układu moczowego oraz złamań. Odkryto, że pacjenci z RSV częściej doświadczali niewydolności serca i migotania przedsionków. Zwrócono również uwagę na wyższy wskaźnik zgonów w ciągu 30 dni. Dlatego też niezwykle ważne są szczepienia i monitorowanie objawów sercowych po zakażeniu.





































