Co roku umiera 80 tys. Polaków, a będzie gorzej. Trawi po cichu, rozwija się przez lata

Eksperci ostrzegają, że na choroby nerek cierpi kilka milionów Polaków. Wielu nie ma nawet o tym pojęcia. Rak nerek jest niezwykle niebezpieczny, bo trawi organizm po cichu, nie dając sygnałów, a rozwija się przez lata. Czy jest jednak sposób na to, by go rozpoznać? Odpowiadamy.
- Na choroby nerek cierpi kilka milionów Polaków, a aż 80 tys. umiera przedwcześnie, często nie wiedząc o chorobie,
- Rak nerki rozwija się po cichu przez lata, dlatego regularne badania są kluczowe dla wczesnego wykrycia,
- W Polsce zachorowalność na raka nerki wzrosła dwukrotnie w 30 lat; stanowi on 3,5% wszystkich nowotworów.
Choroby nerek są bardzo groźne
Pacjenci, którzy nie wykonują regularnie badań, mogą nawet nie wiedzieć, że chorują na nerki. Rozwija się to latami, przechodząc do kolejnych stadiów, co jest bardzo niebezpieczne. Wtedy też pojawiają się objawy takie jak obrzęki czy delikatna niedokrwistość.
Dane są zatrważające. Wynika z nich, że na choroby nerek przedwcześnie umiera 80 tys. naszych rodaków. Dla porównania, z powodu nowotworów różnego rodzaju rocznie umiera ok. 100 tys. Polaków. Przeczytaj: Oczyszcza z toksyn krew, wątrobę i nerki. Uprawiaj na parapecie


Rak nerki – wróg, którego nie wolno bagatelizować
Rak nerki stanowi ok. 3% wszystkich nowotworów złośliwych na świecie, a rocznie diagnozuje się go u około 431 tys. osób, z czego blisko 180 tys. umiera z jego powodu. W Polsce rak nerki stanowi ok. 3,5% wszystkich zachorowań na nowotwory, zajmując 8. miejsce wśród najczęstszych nowotworów u mężczyzn i 10. u kobiet.

Zachorowalność na raka nerki w Polsce wzrosła w ciągu ostatnich 30 lat dwukrotnie, głównie ze względu na starzenie się społeczeństwa oraz częstsze wykonywanie badań obrazowych, które umożliwiają wcześniejsze wykrycie choroby. Przeczytaj: Nieoczywiste objawy chorych nerek. Dają znać o sobie wcześniej, niż myślisz
Objawy raka nerek
- krwiomocz (krew w moczu),
- ból w okolicy lędźwiowej,
- wyczuwalny guz w jamie brzusznej,
- utrata masy ciała,
- osłabienie i zmęczenie,
- nawracająca gorączka bez wyraźnej przyczyny,
- nadciśnienie tętnicze,
- nocne poty,
- obrzęki nóg.
Źródło: Onet, Pacjenci.pl





































