Zbigniew Ziobro walczy z rakiem. Nowe informacje niepokoją

W czwartek 24 lipca Zbigniew Ziobro miał poddać się kolejnej operacji. Planowy zabieg miał odbyć się w Brukseli. Jednak sprawy zawodowe pokrzyżowały plany polityka. „Będę dzisiaj na tej komisji, wbrew moim planom medycznym. Jestem do dyspozycji” – powiedział.
- Zbigniew Ziobro musiał przesunąć planowany zabieg poszerzania przełyku z powodu udziału w komisji sejmowej
- Operacja ma związek z wcześniejszym leczeniem zaawansowanego raka przełyku i jego powikłaniami
- Nowy termin zabiegu przypada na sierpień, co może kolidować z ważnymi wydarzeniami politycznymi
Leczenie Zbigniewa Ziobry trwa
W październiku 2023 roku media obiegła informacja o poważnej chorobie Zbigniewa Ziobry. U byłego ministra sprawiedliwości zdiagnozowano raka przełyku w zaawansowanym stadium, obejmującym również żołądek i węzły chłonne. W związku z tym polityk przeszedł kompleksowe leczenie.
– Dotychczas to m.in. naświetlanie, chemia i operacja wycięcia 20 cm przełyku, części żołądka oraz węzłów chłonnych. Lekarze zbudowali nowy przełyk i niewielki żołądek, który umieścili nie w jego anatomicznym miejscu, lecz na prawym płucu – powiedział w jednym z wywiadów.
Dziś (24 lipca) polityk miał przejść kolejny zabieg – poszerzanie przełyku. Operacja ma wyeliminować zawężenia, które utrudniają mu połykanie.


Jedyna komisja ważniejsza od zdrowia
Plany medyczne Ziobry skomplikowała polityka. Wczoraj (środa 23 lipca) w sejmie odbyła się komisja regulaminowa w sprawie zatrzymania i przymusowego doprowadzenia Ziobry przed komisję śledczą w sprawie Pegasusa. Poseł PiS zdecydował, że udział w tej komisji jest obecnie ważniejszy od zabiegu, który może odbyć się w innym terminie. Jej wynik nie zadowolił Ziobry. Ostatecznie będzie musiał zjawić się na posiedzeniu komisji śledczej, czego jak dotąd udało mu się uniknąć już osiem razy.
Termin operacji Zbigniewa Ziobry został przełożony na przyszły miesiąc, co może kolidować z uroczystościami 6 sierpnia – Zgromadzeniem Narodowym oraz zaprzysiężeniem nowego prezydenta. Przeczytaj też: Tak zaczyna się rak przełyku. Ziobro bagatelizował objawy

Na czym polega poszerzanie przełyku?
Poszerzanie przełyku to zabieg medyczny, który ma na celu udrożnienie i rozszerzenie zwężonego odcinka tego narządu. Najczęściej stosuje się go u pacjentów po operacjach onkologicznych, takich jak resekcja przełyku, gdzie w wyniku bliznowacenia lub powikłań po radioterapii dochodzi do utrudnienia w połykaniu pokarmów.
Procedura jest zwykle wykonywana endoskopowo – lekarz wprowadza przez usta cienki instrument (endoskop), przez który przechodzi specjalny balon lub rozszerzadło, delikatnie zwiększające średnicę przełyku. Dzięki temu pacjent może znów swobodnie przyjmować posiłki i uniknąć ryzyka niedożywienia. Zabieg jest bezpieczny, choć czasem wymaga powtórzeń, by efekt był trwały, a komfort życia możliwie jak najwyższy.
Źródła: pacjenci.pl, natemat.pl, wprost.pl, wiadomosci.wp.pl





































