Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > ZUS przeliczy emerytury i renty na nowo. Możliwa podwyżka o nawet kilkaset złotych
Wiktoria Wihan
Wiktoria Wihan 21.07.2025 11:11

ZUS przeliczy emerytury i renty na nowo. Możliwa podwyżka o nawet kilkaset złotych

Donald Tusk
Fot. EastNews/Anita Walczewska

W 2025 roku będzie można zyskać nawet kilkaset złotych więcej do emerytury i renty. Wg nowego projektu ustawy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej będzie można ubiegać się, by ZUS na nowo przeliczył stawki. Dotyczy to emerytur i rent rodzinnych przyznawanych w czerwcu w latach 2009-2019. Poznaj szczegóły.

  • Ponowne przeliczenie emerytury może zwiększyć świadczenie nawet o kilkaset złotych miesięcznie
     
  • Skorzystają m.in. osoby, które po przejściu na emeryturę nadal pracowały, osiągnęły wiek emerytalny lub odnalazły nowe dokumenty zatrudnienia
     
  • Tzw. "czerwcowi emeryci” otrzymają automatyczne przeliczenie emerytur i wyrównania bez konieczności składania wniosku
     
  • W pozostałych przypadkach należy złożyć formularz ZUS-ER-WPS, osobiście, pocztą lub przez platformę PUE ZUS 

Kto może ubiegać się o ponowne przeliczenie emerytury?

Z dodatkowych pieniędzy mogą skorzystać osoby, które po przyznaniu emerytury nadal pracowały i odprowadzały składki. Również ci, którzy odnaleźli nowe dokumenty potwierdzające zatrudnienie lub przeszli na wcześniejszą emeryturę, a właśnie osiągnęli wiek ustawowy (60 lat dla kobiet, 65 dla mężczyzn), mają szansę na wyższą wypłatę. Warto sprawdzić swoją sytuację, bo nawet kilka miesięcy dodatkowej pracy może zrobić sporą różnicę.

Sprawdź: Rewolucyjne zmiany w mObywatelu. Skorzysta aż 7 milionów

Jak wygląda proces przeliczenia i na czym polega?

ZUS przelicza świadczenie, sumując wszystkie składki emerytalne — zarówno te sprzed pierwszej emerytury, jak i zebrane później, jeśli emeryt kontynuował pracę. Następnie składki są waloryzowane, ich wartość dostosowuje się do zmian gospodarczych, takich jak inflacja. Na koniec, zwaloryzowane środki są dzielone przez tzw. dalsze trwanie życia. Im starsza osoba, tym ten wskaźnik niższy, a więc kwoty dzielone są przez mniejszą liczbę miesięcy, co skutkuje wyższą emeryturą. Przeczytaj też: Seniorzy urodzeni między 1949 a 1969 mogą dostać coś ekstra z ZUS. Mało kto o tym wie

"Czerwcowi emeryci” odzyskują pieniądze

Szczególne zmiany dotyczą osób, które przeszły na emeryturę w czerwcu — między 2009 a 2019 rokiem. Ich świadczenia były niższe z powodu mniej korzystnej waloryzacji. Po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego rząd zdecydował, że od lipca 2025 roku ZUS automatycznie przeliczy emerytury tych osób, bez konieczności składania wniosków.

Zobacz też: Renta wdowia wywołuje oburzenie. Powód, dla którego ZUS najczęściej odmawia wypłat

Nowa, wyższa kwota ma obowiązywać z mocą wsteczną, a wyrównania zostaną wypłacone do końca marca 2026 roku. Zo

Ile można zyskać i co trzeba zrobić?

Średnia podwyżka wynosi od 160 do 230 zł miesięcznie. Jednorazowe wyrównanie za okres od lipca 2025 do marca 2026 roku może sięgać nawet 1800 zł. 

Niektóre przeliczenia ZUS realizuje automatycznie, ale w większości przypadków konieczne jest złożenie wniosku (formularz ZUS-ER-WPS). Można to zrobić osobiście, pocztą lub przez internet za pośrednictwem platformy PUE ZUS. Warto zasięgnąć porady w oddziale ZUS lub u doradcy emerytalnego — może się okazać, że przysługuje Ci więcej, niż przypuszczasz.

 

źródło: infor.pl, ZUS