Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Podstępnie niszczy organizm i jest niebezpieczny w każdej dawce. Niektórzy Polacy piją go codziennie
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 05.08.2023 12:58

Podstępnie niszczy organizm i jest niebezpieczny w każdej dawce. Niektórzy Polacy piją go codziennie

picie
canva.com

Statystyczny Polak pije 11 litrów czystego alkoholu rocznie. W 2020 r. Polska znalazła się w pierwszej trójce państw z najwyższym spożyciem piwa na głowę. Wyprzedziły nas tylko kraje Austria i Czechy. Według najnowszego badania, nawet niewielkie ilości alkoholu są szkodliwe dla zdrowia.  

Nie ma bezpiecznej ilości alkoholu

Według najnowszych badań, już niewielkie dawki alkoholu są szkodliwe dla zdrowia. Nawet jego najmniejsza ilość zwiększa ryzyko nowotworów i chorób wątroby oraz wpływa na przyspieszenie procesów dementywnych. 

Aktualnie stanowisko WHO jest takie, że nie ma bezpiecznej ilości alkoholu, czyli żadna ilość alkoholu nie jest korzystna dla zdrowia.” - powiedziała dietetyczka kliniczna mgr Magdalena Kartasińska – Kwaśnik. 

Projekt bez nazwy - 2023-08-04T183348.691.png

Po menopauzie wzrasta ryzyko rozwoju miażdżycy. Jaki wpływ ma menopauza na układ krążenia? Dieta to też lekarstwo na raka. Co jeść, by nie chorować? To prostsze niż może się wydawać

Alkohol sprzyja rozwojowi nadciśnienia tętniczego

Badanie, które zostało opublikowane na łamach "Hypertension" ukazuje, że codzienne spożywanie alkoholu, nawet w małych ilościach, sprzyja rozwojowi nadciśnienia tętniczego. Badacze z Medical School of the Universita degli Studi di Modena e Reggio Emilia we Włoszech dokonali analizy danych pochodzących z siedmiu dużych badań obserwacyjnych z USA, Korei i Japonii, dotyczących 19 548 dorosłych w wieku 20 -70 lat. 

Osoby, które wzięły udział w badaniu nie miały wcześniej zdiagnozowanych schorzeń wątroby, cukrzycy, chorób układu sercowo-naczyniowego, nadciśnienia tętniczego ani też alkoholizmu. Okazało się, że u badanych, którzy regularnie pili alkohol, w porównaniu z tymi, którzy go nie spożywali, na przestrzeni pięciu lat skurczowe ciśnienie krwi rosło stopniowo proporcjonalnie do dawek wypijanego alkoholu. U osób, które każdego dnia spożywały około 12 g etanolu, odpowiadającego jednej lampce wina czy jednemu małemu piwu, stwierdzono wzrost o 1,25 mm Hg oraz 4,9 mm Hg. U badanych, którzy pili cztery razy więcej, czyli 48 gramów alkoholu dziennie, ciśnienie rozkurczowe krwi rosło o odpowiednio o 1,14 mm Hg oraz o 3,1 mm Hg u mężczyzn.

Jeden z autorów badań, dr Marco Vinceti podkreśla: Nie zaobserwowaliśmy żadnych korzystnych efektów picia małych ilości alkoholu u osób dorosłych, w porównaniu z osobami, które nie piły go wcale.” 

Jeszcze do niedawna lekarze uznawali, że mała ilość alkoholu może mieć pozytywny wpływ na serce. Obecnie to stwierdzenie nie ma potwierdzenia naukowego. Spożywanie alkoholu zwiększa ryzyko arytmii i migotania przedsionków, co stanowi poważny czynniki ryzyka udaru mózgu. 

Alkohol to największy wróg wątroby

Alkohol jest toksyczny dla komórek wątrobowych i powoduje uszkodzenie wątroby. Wątroba odpowiada za metabolizm alkoholu i usuwanie go z organizmu. Nadmierne spożycie alkoholu może przeciążyć wątrobę i doprowadzić do jej zapalenia, zwłóknienia lub marskości. Uszkodzenie wątroby może mieć poważne skutki zdrowotne, takie jak zaburzenia krzepnięcia krwi, żółtaczka, rak wątroby i niewydolność wątroby. 

U znacznej większości osób uzależnionych od alkoholu występuje alkoholowe stłuszczenie wątroby. Nadmierne spożywanie alkoholu powoduje zaburzenia procesu rozbijania lipidów na kwasy tłuszczowe w wątrobie, co prowadzi do niekontrolowanego odkładania się tłuszczu w komórkach wątroby. Alkoholowe stłuszczenie wątroby zazwyczaj przebiega bezobjawowo, jednak nieleczone prowadzi do niewydolności wątroby i alkoholowej marskości wątroby. 

Nadciśnienie tętnicze a zaburzenia erekcji - jaki jest związek między nimi?
zaburzenia erekcji
Według danych, na zaburzenia erekcji cierpi ponad 3 milionów polskich mężczyzn, a tylko 15% z nich szuka pomocy u specjalisty. Choć problem ten kojarzony jest głównie z dojrzałymi panami, w rzeczywistości dotyczy również młodych mężczyzn. Sięganie po niebieskie tabletki z reklamy w dłuższej perspektywie nie jest rozwiązaniem. Należy znaleźć źródło problemu i wdrożyć odpowiednią terapię, ponieważ zaburzenia erekcji zazwyczaj są objawem różnych chorób. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej dr hab. n. med. Marcinem Wełnickim, adiunktem III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. 
Czytaj dalej
Nadciśnienie tętnicze - rodzaje, objawy, leczenie, profilaktyka. Ekspert tłumaczy
nadciśnienie - wywiad
Nadciśnienie tętnicze jest to stan, w którym wartości ciśnienia tętniczego krwi są podwyższone. Nadciśnienie tętnicze jest bardzo częstą chorobą cywilizacyjną, czyli taką, która występuje przede wszystkim w krajach i społeczeństwach wysoko rozwiniętych. Brak terapii może skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi, czasem stanowiącymi zagrożenie życia. Jak rozpoznać i leczyć nadciśnienie tętnicze? Na pytania odpowiada dr hab. n. med. Marcin Wełnicki, specjalista chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej, adiunkt III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Czytaj dalej