Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Polio (Choroba Heinego-Medina) – przyczyny, objawy, leczenie
Małgorzata Kośla
Małgorzata Kośla 19.03.2022 01:33

Polio (Choroba Heinego-Medina) – przyczyny, objawy, leczenie

Polio (Choroba Heinego-Medina) – przyczyny, objawy, leczenie
pixabay.com

Polio – co to jest?

Polio to wirusowe zapalenie rogów przednich rdzenia kręgowego, przenoszony jest drogą fekalno-oralną. Nazwa choroby powstała od nazwisk dwóch uczonych, a byli to Jakob Heine (w 1840 roku odkrył porażenie dziecięce) i Karol Oskar Medin (w 1890 roku rozpoznał je jako ostra choroba zakaźna).

Polio wywoływane jest przez trzy wirusy, przenoszone drogą wziewną lub pokarmową. Warto wiedzieć, że w 2001 roku Światowa Organizacja Zdrowia orzekła, że mieszkańcom Europy nie zagraża polio, ponieważ szczepienia na tę chorobę są na tym kontynencie obowiązkowe. Niestety ta groźna choroba atakuje mieszkańców Afryki i Azji, i stale mutuje, przybierając coraz groźniejsze postaci.

Polio – postaci choroby

Polio rozróżnia się na trzy postaci choroby ze względu na najczęstsze postaci porażenia:

1.    Postać rdzeniowa – to niesymetryczne porażenie, które najczęściej dotyka mięśni kończyn dolnych, a także mięśni tułowia i mięśnie oddechowych, choć to występuje znacznie rządniej. Porażenia wiążą się z osłabieniem siły mięśniowej: mogą występować zarówno porażenia całkowite, jak i lekkie niedowłady.

2.    Postać mózgowa – charakteryzuje się gorączką, wzmożoną pobudliwością ruchową, sennością, zaburzeniami świadomości, zesztywnieniem lub drżeniem mięśni. W ostrych przypadkach afazją i ataksją.

3.    Postać opuszkowa – postać opuszkowa to rodzaj polio, w którym porażone zostają ośrodki rdzenia przedłużonego – opuszki, układ krążenia, nerwy czaszkowe, układ oddechowy. Powikłaniami takie porażenia są zapalenia mięśnia sercowego, obrzęk płuc a nawet zaburzenia psychiczne.

Polio – przyczyny powstawania

Podstawową przyczyną choroby polio jest wirus RNA z rodziny Picornaviridae. Mimo tego, że wirus występuje pod trzema postaciami, to typ 1 jest najbardziej niebezpieczny – doprowadza on do pojawienia się bardzo ciężkich postaci porażeń. Warto wiedzieć, że pierwsze objawy polio pojawiają się od 7 do 14 dni od zakażenia.

Wirus dostaje się do organizmu przez drogę fekalno-oralną, a następnie przez nabłonek jelit, gdzie replikuje. Następnie atakuje pobliskie węzły chłonne i układ krwionośny, powodując wiremię pierwotną. W tym momencie może dojść do wytworzenia przeciwciał, co może zahamować rozwój zakażenia, i może dojść do zakażenia poronnego. Jeśli tak się nie stanie dochodzi do wiremii wtórnej, która  atakuje

Polio – objawy choroby

W większości przypadków, bo w aż około 95% polio przechodzi się bezobjawowo, ale mogą występować też ostre stany przewlekłe tej choroby. Objawy zakażenia przy porażeniu poronnym, czyli takim, które chory organizm potrafi zwalczyć samodzielnie są gorączka, katar, ból gardła, biegunka i ogólne osłabienie organizmu.

Natomiast przewlekłe stadium choroby, to postać porażenna (około 0,5% zachorowań). Wówczas choroba polio niszczy neurony ruchowe, co doprowadza do porażenia całego ciała. Choroba postępuje do 48 godzin.

Jakie są objawy postaci porażennej polio? Przede wszystkim nieodwracalne, niesymetryczne porażenie mięśni, w wyniku czego stają się bardzo słabe i wiotkie. Najczęściej porażeniu ulegają kończyny dolne, rzadziej górne. Objawy polio, które mogą towarzyszyć przewlekłej postaci polio, to gorączka, bóle głowy, niewydolność dróg oddechowych. Warto wiedzieć, że w bardzo ciężkich przypadkach może dość do porażenia mięśni oddechowych, co stanowi bezpośrednie zagrożenie życia. Zdarza się też, że choroba zajmuje mózg, co niemal natychmiastowo powoduje śmierć.

Tagi: