Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Przebarwienia zębów – przyczyny, objawy, rodzaje przebarwień i leczenie
Małgorzata Kośla
Małgorzata Kośla 19.03.2022 01:33

Przebarwienia zębów – przyczyny, objawy, rodzaje przebarwień i leczenie

Przebarwienia zębów – przyczyny, objawy, rodzaje przebarwień i leczenie
pixabay.com

Przebarwienia zębów – przyczyny

Przebarwienia zębów – objawy

Przebarwienia zębów – rodzaje przebarwień

Przebarwienia zębów – leczenie

Przebarwienia zębów – przyczyny

Przebarwienia zębów to innymi słowy zmiana barwy oraz nasycenia koloru zęba. Wpływają na to czynniki zewnętrzne: zła dieta, brak higieny, oraz wewnętrzne, np. choroba. Przyczyn przebarwień zębów jest wiele. Do najczęstszych można zaliczyć:

- palenie papierosów,

- spożywanie napojów, które mają właściwości przebarawiające: kawa, herbata, czerwone wino, cola,

- jedzenie takie jak buraki, curry, owoce jagodowe, słodycze,

- wiek (starsze osoby mają większą tendencję do przebarwień zębów, ponieważ szkliwo z upływem lat zaciera się, a szyjki odsłaniają),

- brak higieny jamy ustnej/niedostateczna higiena, np. brak płukania jamy ustnej po jedzeniu, nieużywanie nici dentystycznych, niewłaściwe szczotkowanie, nieużywanie płynu do płukania jamy ustnej,

- próchnica zębów,

- zmiany zapalne miazgi zęba,

- niektóre zioła,

- zaburzenia ze strony układu hormonalnego,

- leczenie antybiotykami, zwłaszcza u dzieci,

- choroby takie jak: torbielowate zwłóknienie trzustki, porfiria wrodzona,

- wypełnianie kanałów korzeniowych past jodoformowych lub rezorcyjno-formalinowych,

- leczenie stomatologiczne, w którym obecne jest azotan srebra.

WAŻNE! Przebarwienia zębów mogą być tez objawem poważnych chorób takich jak:

- niedoczynność tarczycy – przebarwienia białe,

- nadczynność tarczycy – przebarwienia niebieskobiałe,

- fluoroza – białe lub ciemnobrązowe przebarwienia,

- porfiria – czerwonoszare przebarwienia,

- hiperbilirubinemia – zmiany o zielonkawym odcieniu.

Przebarwienia zębów – objawy

Przebarwienia mogą dotyczyć zarówno zębów leczonych, jak i nieleczonych. Zmiany w kolorze szkliwa mogą pojawiać się także na mleczakach lub zębach stałych.

Przebarwienia zębów – rodzaje przebarwień

Rodzaje przebarwień zębów można podzielić na białe przebarwienia zębów, ciemne przebarwienia zębów oraz żółte przebarwienia zębów:

1.    Białe przebarwienia zębów: białe plamy na powierzchni zębów powiązane są z fluorozą, czyli przyjmowaniem zbyt małej ilości fluoru. Białe plamy na powierzchni zębów mogą kojarzyć się także z konsekwencją urazu mechanicznego. Często można także zaobserwować zmiany w szkliwie, które mogą świadczyć o wcześniej przebytych chorobach, zwłaszcza u dzieci. Przebarwienia o białym kolorze mogą być także objawem próchnicy pierwotnej i pojawiać się przez demineralizację szkliwa. Zazwyczaj jest to wynik niewłaściwej higieny jamy ustnej. Zmiany można wtedy zaobserwować pojedynczo w zębie lub w kilku zębach. Często jest to skutek braku przyjmowania właściwej ilości witamin i minerałów lub leków, które osłabiają szkliwo. Inną przyczyną może być choroba tarczycy – niedoczynność tarczycy, nadczynność tarczycy lub grasica.

2.    Ciemne przebarwienia zębów: ciemne przebarwienia zębów charakteryzują się zazwyczaj pomarańczowymi, ciemnoróżowymi lub żółtymi i brązowymi plamami. Ciemne przebarwienia zębów występują przez czynniki wywołujące zmiany, takie jak leki, jedzenie, napoje i niewłaściwa higiena.

3.    Żółte przebarwienia zębów: to najczęściej występujące przebarwienie. Zżółknięcie powstaje na dużej ilości zębach, co zazwyczaj ma podłoże chorobowe, które powoduje oddzielenie się naskórka oraz hiperbiliribinerię. Inną znamienną przyczyną dla przebarwień zębów jest starzenie się organizmu oraz nieprawidłowa dieta i złe nawyki higieniczne. Często zżółknięcia lub ciemne plamy widoczne są na martwych zębach, a szarawy kolor można zauważyć na zębach, które miały wypełnienie dentystyczne złożone z amalgomatu. Warto wiedzieć, że tego typu przebarwienia mogą pojawić się przez doustną suplementację żelazem.

Przebarwienia zębów – leczenie

Leczenie dolegliwości, którą są przebarwienia zębów, odbywa się w gabinecie stomatologicznym. Zazwyczaj polega na laserowym usunięciu przebarwień wiązką światła emitowaną przez specjalistyczne urządzenie. Można także zdecydować się na kompleksowy zabieg, jakim jest wybielanie.

Wiele z osób cierpiących na przebarwienia szkliwa zębów decyduje się na domowe sposoby leczenia. W aptekach i na sklepowych półkach znajdziemy wiele preparatów do wybielania zębów. Najpopularniejsze są paski wybielające, które przykleja się do szkliwa na pół godziny lub płyny i żele w aplikatorach. Dostępne są także lampy do naświetlania zębów, które stosuje się po nałożeniu żelu wybielającego.

Jednak trzeba uważać z tego typu zabiegami prowadzonymi na własną rękę, gdyż mogą one znacznie pogorszyć stan naszego szkliwa. Nadtlenek wodoru, który znajduje się w preparatach może wpływać na nadwrażliwość zębów. Wobec tego, najlepiej poddać się wybielaniu w gabinecie lekarskim, ponieważ dzisiejsza medycyna specjalistyczna pozwala na bezpieczne i skuteczne wybielanie zębów bez skutków ubocznych i niszczenia szkliwa.

Warto pamiętać, że zabieg wybielania można wykonywać tylko jeden raz w roku, bez względu, czy jest to domowy sposób, czy wizyta w gabinecie stomatologa.

Tagi:
Polecane